Tätä Suomessa ei ole selvitetty!

Anonyymi-ap

Hollantilaistutkimus: Maahanmuutolla rajut kustannukset – Tätä Suomessa ei ole selvitetty
Tutkimus arvioi maahanmuutolla olevan merkittäviä kustannuksia Hollannissa. Professori Matti Virén toivoo, että Valtion taloudellinen tutkimuskeskus (VATT) selvittäisi maahanmuuton kustannuksia Suomessa.

10

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Paljon niitä maleksii päivisin mm.kauppakeskuksissa..onkohan se sitä vihreää siirtymää vai työperäistä maahanmuuttoa?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Voiko kyseiseltä henkilöltä muuta mielipidettä odottaa ja Riikka purra on ollut hänen oppilaana.

      Perussuomalaisen ajatuspaja Suomen Perustan hallituksen uusi puheenjohtaja on Turun yliopiston taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén.

    • Anonyymi

      Selvähän se on, että maahanmuuttoon liittyy suuret kustannukset. Pitää kuitenkin erotella maahanmuutto maahanmuutosta, eli minkälaisesta maahanmuutosta milloinkin on kyse. Työn perässä maahan muuttanut saksalainen insinööri on hänkin maahanmuuttaja. Kuluja häneen ei välttämättä mene samalla tavalla, kuin turvapaikkaa hakeviin tai elintasopakolaisiin.

    • Anonyymi

      "Maahanmuuttajien työllisyysaste on samaa luokkaa Suomalaisten kanssa"

      Vale, emävale, YLEn tilasto.

      Työn perässä Suomeen saapuneiden kohdalla tilanne tosiaan noin.
      Mutta jos ajatellaan lähi-idästä ja ja Afrikasta tulleita pakolaisia niin
      harva töissä mutta kulut juoksee.

      • Anonyymi

        Ei se ole mikään Yle:n tilasto se vain julkaisee Työ- ja elinkeinoministeriön tilaaman selvityksen Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) toteuttamasta selvityksestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se ole mikään Yle:n tilasto se vain julkaisee Työ- ja elinkeinoministeriön tilaaman selvityksen Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) toteuttamasta selvityksestä.

        Ja kyse onkin miten tilastoa luetaan. Kun halutaan lisää äänestäjiä vasemmistolle kerrotaan miten hyvin vaikka vietnamilaiet ja ukrainalaiset ovat työllistyneet ja sanotaan miten hienosti asiat on maahanhmuutossa muttei kerrota miten afrikkalaiset ja lähi-isästä tulleet aiheuttavat kymmenien miljardien kulut ja raiskaustilastojen räjähtämisen.


    • Anonyymi

      Aloittaja on persun possu

    • Anonyymi

      No, eipä.päivånselvää asiaa tarvitse edes tutkia, vai meinaatko aloittaja että kun Afrikasta tuodaan porukkaa istumaan kauppakeskuksen yhteiskunnan ostamat vaatteet päällä ja maksetaan viel asuminen ja lyödään rahaa kouraan, että se tuottaa jotain?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe