Edellinen keskustelu oli ärsyttävästi täynnä, joten päätin kopioida alkuperäisen keskustelunavauksen tänne, jotta keskustelu voi jatkua. Mielenkiintoisia kommentteja ainakin tähän asti.
Takapuskurissa ajavat ärsyttävät suomalaisia
Kirjoittanut: Suomi24toimitus 21.6.2005 klo 10.05
Takapuskurissa kiinni ajaminen ärsyttää suomalaisia enemmän kuin mikään muu, selviää Reader's Digest -aikakauslehden kyselystä. Roskaavat ihmiset ovat Suomen ärsytyslistan toisena. Jonossa etuilijat pääsevät myös ärsyttävyyksien listan kolmen kärkeen, kysely paljastaa.
Valittujen Palojen kansainväliseen kyselyyn haastateltiin 3 400 täysi-ikäistä eurooppalaista 17 maasta.
Miten ärsytyskynnystä voisi liikenteessä laskea? Pidätkö meitä suomalaisia helposti ärsyyntyvinä? Mikä sinua ärsyttää eniten?
Takapuskurissa ajavat ärsyttävät suomalaisia
Kirjoittanut: Suomi24toimitus 21.6.2005 klo 10.05
Takapuskurissa kiinni ajaminen ärsyttää suomalaisia enemmän kuin mikään muu, selviää Reader's Digest -aikakauslehden kyselystä. Roskaavat ihmiset ovat Suomen ärsytyslistan toisena. Jonossa etuilijat pääsevät myös ärsyttävyyksien listan kolmen kärkeen, kysely paljastaa.
Valittujen Palojen kansainväliseen kyselyyn haastateltiin 3 400 täysi-ikäistä eurooppalaista 17 maasta.
Miten ärsytyskynnystä voisi liikenteessä laskea? Pidätkö meitä suomalaisia helposti ärsyyntyvinä? Mikä sinua ärsyttää eniten?
Vastaukset 201
Vanhimmat
ratintakana ja tientukkeena on ärsyttävää.
olisiko millään mahdollista olla ajamatta bussikaistalla henkilöautolla ruuhka-aikaan?miksi pitää ajaa risteys tukkoon ruuhkassa?Miksi jalankulkijat ja pölkupyöräilijät eivät noudata liikennesääntöjä nimeksikään?
Aina kiire ja teiden kuninkaita...Mersumiehet varsinkin....YÖK!!
on paska.
ei mikään ole niin ärsyttävää,kuin "herrasmiehet" autonratissa,muka maailmanomistajia sielläkin,kuten nuoretkin.Ohi vaikka kymmenen auton,väliäkö sillä montako henkeä menisi.Auto ja maantie taitaa olla teidän ainoa keino esittää itseänne.Jospa kuitenkin joudut valoihin ja vielä punaisiin toisen taakse,kaivat nenääsi kuin pikkukakara ja eiku suuhun räkä,mikä räkä taitaa maistua hyvältä.Ans olla jos joka käytetty hyvä auto menee ohitse jääpi räkä syömättä,ja eiku ohittamaan "köyhän"kärry.
Mut jos sattuu naisen kanssa samaan ruokapaikkaan matkan varrella,saa taatusti herra kuulla kunniansa ja eiku itkua silmään,mokomakin suun soittaja eli herraparka.Häpeäksi olette ja onnettomuudeksi muille.Oli allasi audi tai mersu ajattele edes muita,jotka haluavat turvallisesti rajoitusten mukaan kotiin perheen luo.
Nim.omin silmin nähnyt "stadin herran matkalla pohjoiseen
mut naisille uusinta autokoulu.
et koska sua on viimeks pantu kunnolla. oot sen olonen ettet ois saanu vuosiin tai oot vanhapiika.
Ukko on yli viiskymppinen!!! jaksaa jauhaa paskaa ja kommentoida kaikkea niin kuin kaikesta tietäisi kaiken, yli-ihminenkö ?? Fiksuko??? Luulis että tossa iässä olis tullut jo vähän viisauttakin mutta eihän sille mitään voi jos lusikalla annettu.
yli-ihminen :)
Taas yksi paksukalloinen volvokuski, jonka päässä ei pyöri muuta kuin naisten mollaaminen ja volvot. Kyllä niitä löytyy surkeita kuskeja miehistäkin, toki myös naisista, mutta älä yleistä........
volvo on paska ja sä oot perseestä
Tarja Halonen ja E, Tuomioja ärsyttää eniten ja heillä hallussaan Suomen 1 ja 3 tärkein virka.
Onneksi vaalit tulossa.
minä päättäjän jakkaralle.
Ole hyvä vaan. Halosta onkin jo silmät ja korvat täynnä.
paljon. alkaa asiat rullaa ku mää oon jakkaral.
Ei mihinkään jakkaralle vaan vielä vuosiksi kasvamaan.
kasva vaiks kui yrittäs toope.
Ihmisiä kuolee nälkään ja muualla soditaan!!
Mutta onhan se tärkeetä jauhaa netissää paskaa ,kun kiinnittää huomiota vähän tärkeämoiin asioihin.
Mikäkö ärsyttää ? Poliitikot ja kaikki mitä ne edustaa . Amerikka ja se mitä sen johto edutaa.
Ja sitten nää idiootti suomalaiset jotka roikkuu tällasille palstoilla ja naapuripalsta on toinen paskanjauhamis perse juttu eittei paremmasta väliä!!!!
Opetelkaa elään keskenänne ja muistakaa että äesyyntymisestä tulee stressiä ja kortosoli tasot nousee kattoon ja se edesauttaa sydän ja verisuonitauteja!!
Vaikka valittajien kohdalla se on luultavasti vaan plussaa.
ittepähä ne on kusisoppas keitelly.
minua ärsyttää volvoboosti
kumma kun totuus asioista ärsyttää. tai joskus se kyllä voikin.
Miksi sä vierailet tällaisilla palstoilla?
Niinpä niin . Sen kun joku keksis .
Ihminen tekee mitä muutkin ja sillä selvä-.
Ja sitten homma lkaa alusta.
ota huomioon ett sinäkin roikut täällä :D
mee lukee kuolinilmotuksia ja sure kaikkien puolesta, jos se on niin hauskaa..
toiset tahtoo elää...
Sinäpä sen sanoit!.Tuohon ei tarvitse lisätä yhtään mitään.
Etkös sinäkään noudata lakia kun et tiedä edes sen vertaa, että kapulaan ei puhuta ajaessa. Mene uudelleen saamaan opetusta tai ainakin käytöskouluun. Teidänlaisia tosiaan on liikenteessä tosi paljon.
meitä jotka osaavat ajaa.
Olen ajanut vuosittain tuhansia kilometrejä ja kyllä siellä törppöilee miehet enemmän , koska naiset ajavat rauhallisemmin ja he eivät niin usein kaahaile autollaan ajaessa. Mutta tosiaan auto onkin miehen piip jatke..heh heh En pääse antaa sinulle tämän jälkeen kommenttia.
asia on niin et naiset on aina tien tukkeena.
On muuten ihme palsta, vaikka keskustelunaiheena ois riisi, niin ei tartte kauaa odottaa kun se jo vääntyy siihen että naiset ovat tyhmiä/rumia/huorahtavia jne.
Rakastan teitä!
ole muutako ne ei osaa ajaa kunnolla. naiset on muuten ihania...tai ainakin omani on.
Minua härsyttää S24:n tapa ohjata keskustelua haluamaansa suuntaan typerillä aloituksilla ja sen tapa sensuroida hyviäkin tekstejä asiattomien ohessa.
jaa!!!
täytyykö niiden tunkea joka tuutista. ovat kumminkin marginaaliporukkaa ja suurin osa suomalaisista ei suvaitse ko. porukan elämäntapaa.
telkkarissa, lehdissä, netissä gay sitä gay tätä. miksi sitä yritetään väkisin arkipäiväistää?
loppuis jo moinen. ei mua saa niitä mikään suvaitsemaan. tuskinpa hekään meitä!
"noi heterot ny on tollasii..." xP
homostelus ole mitään mieltä.
Liikenne.
siinä liikenteessä ne ämmät ratissa ja kuolaposkiset mummelit.
Humalaiset, tyhjää sökeltävät alkoholistit joita alkaa olla kiusaksi asti kaikkialla. Suurin osa heistä määrittelee itse itsensä kohtuukäyttäjäksi, hah!
Takapuskurissa roikkujista en piittaa mutta tahallaan ohituksia vaikeuttavat/estävät hörhöt nostavat painetta.
Mulkoilijat ärsyttää. Saatetaan toljottaa silmät pullottaen ja räpsymättä, haavi auki kuin ei tajuttaisi mistään mitään ja varmaan se totta onkin.
Suomalainen media ärsyttää kun se ei kyseenalaista koskaan mitään muuta kuin usa.n ja israelin. Kotipesässä se ei milloinkaan näe tai siis halua nähdä mitään vikaa tai väärää.
Tv luvan maksaminen ärsyttää koska sille ei saa mitään vastinetta. Tähän on lääke ja sitä käytän kun digiroska alkaa eikä nykyisellä enää näy, silloin lakkaa luvanmaksu.
Suomalaiset ärsyttää koska kukaan ei enää piittaa kuin itsestään ja kaikkialla hoetaan vain minä minä minä.
Niinkuttelu ärsyttää. Olen kymmeniä kertoja sulkenut tv.n ja radion kesken jonkin asiaohjelman niinku siksi, että niinkuttellija on tullut tapailemaan sanoja oikein julkisesti, niinku.
Kaikki kiroilevat ihmiset ovat vastenmielisiä pelkkä ärsystys ei näiden kohdalla riitä.
Talvi ärsyttää minua suunnattomasti ja myös masentaa. Kylmää, märkää ja lumista. Nyt jo ärsyttää, että kohta se taas tulee.
ei talves ole muuta vikaa ko on kylmä ja märkää. jos joku roikkuu perseessä niin lisää vauhtia, ettei tarvii lähtee ohi.
helppoo oo :)
kesä=koko ajan hiki,kontrolli friikit,diivat,ylimieliset ihmiset,ahneet,saidat,kyylät,teeskentelijät,rehentelijät,juopot,laihduttajat,lihottajat,tientukkeet,mäntit,homot,naapurit,duunikavarit,ja kaikki muutkin.heh heh.
siis itteeskään tyytyväine. Hoitoon.
Nimenomaan sellaiset "muita paremmat", tekopyhät oman uskonsa muille tuputtajat. On eri asia jos on uskovainen, siitä vaan, mutta sen voi pitää omana tietonaan, eikä varsinkaan ylenkatsoa muita. Muutenkin on käsittämätöntä tällaisten ihmisten mustavalkoinen maailmankuva. Kaikki, jotka ajattelevat eri lailla, ovat automaattisesti väärässä. Auta armias, jos edes mainitsetkaan mitään evoluutiosta tai mistään, joka ei mahdu heidän suppeaan maailmankuvaansa. Uskovaisten kanssa on täysin turha keskustella kyseenalaistaen heidän näkemyksiään, hyödyllisempää toimintaa on hakata päätään seinään. On paljon todennäköisempää, että seinä antaa periksi ennen kuin uskovainen edes vaivautuu ajattelemaan asioita eri kantilta.
On minulla eräs uskovainen kaverikin, todella mukava ihminen. Ei uskovaisuus automaattisesti ihmistä pahenna. Uskonnosta en tosin erehtyisi puhumaan kyseisen kaverini kanssaan.
ja sinne päin suuntautuneet aivokuolleet ihmiset tarttis pikaisesti pyöreetä pehmeetä huonetta.
Jos ihminen on uskovainen, se ei tee hänestä automaattisesti "ahdasmielistä" uskonsa tuputtajaa. Jos ihminen osaa oikein asennoitua ihmiseen, hän ehkä huomaa olleensa väärässä uskovaisten suhteen.
Olen kuullut paljon haukkumista uskovaisista ja huomannut, että ihmiset jotka haukkuvat ja soimaavat näitä ihmisiä, eivät itseasiassa tiedä mitään heidän uskonlahkostaan jne..
Eli ottakaas ensin selvää millainen itse ihminen on ja millainen hänen uskonsa on.
nehän on ihan itsari valmiudes koko ajan. jos se ei oo ahdas mielisyyt ni mikä.
Enhän minä väittänytkään, että KAIKKI uskovaiset automaattisesti olisivat uskonsa tuputtajia. Ja kyllä, luulen tietäväni mistä uskonnosta on kyse. Eikös se lähimmäisenrakkaus ja SUVAITSEVAISUUS ole aika keskeisiä asioita. Tuntuu vain, että olen itse monin verroin suvaitsevaisempi kuin kyseiset henkilöt.
Sitä ollaan taas luettu viestini kuin piru raamattua. Mutta en nyt jaksaisi alkaa kinaamaan tästä asiasta. Kuten sanoin, se on kuin päätään seinään hakkaisi. Jestas.
sellasii kaikki järjestäen. aivokuolleita kaikki.
ajateltuna aivokuollut, joten mukaan vaan..
Kyllä!
Uskovaiset ovat ihmeellisine mielipiteineen ja maailmankuvanäkemyksineen todella hämmästeltävää porukkaa. Olisi kuin he omatahtoisesti haluaisivat sensuroida järkevät ajatukset pois mielestään, tunteista puhumattakaan. Olen monta kertaa törmännyt raskaan sarjan uskovaisiin -vaikka kuinka yritän, en todellakaan pysty ymmärtämään heidän aivoituksiaan. Mikä heitä oikein vaivaa? Kertokaa mulle, please!
en mää ole uskovainen, senki aivikuallu.
totaallisesti aivi kuolleilla olekkaan mitään kykyjä.
kun et osaa edes kirjoittaa.
määhän olen paras :P
ÄRSYTTÄÄ !!
Niiden tarvii vissiin kertoa, että kuski on uskovainen eli EI KÄY KAIKILLA SYLINTEREILLÄ !
ärsyttää se miten media luulee että ihmiset ostaa enemmän lehtiä kun tekee tekeistuja juttuja siitä mitenkä missifinalisin oventakana käy joku soittelemassa ovikelloa turhaan ja sitä edellisenä päivänä oli juttu että miten poliitikko oli laittanut tekstiviestejä ex missikilpailijalle.
Mua ärsyttää koko tää kierre, ne ihmiset jotka ostaa niitä lehtiä ja ne median edustajat jotka maksaa rahaa niille misseille että ne saa tehdä niistä hölynpölyjuttuja.
sit on viel nää jumalattoman tyhmät salarakkaat jotka tunkee naamaansa joka paikkaa siks et ne pääsis julkkikseksi.
konstit on ollu monet, aina. tylsää luettavaa kumminki on.
ärsyttää eniten kai Suomen ev.lut.kirkko ja enemmistö sen piispoista ja papeista. Erkki Tuomioja tulee hyvänä kakkosena.
kirkko touhu on turhaa...tuomioja vois käyrä parturis.
siis minua ärsyttää volvoboosti
totuuden lukeminen asioista sitten kovin ottaa pataan.
OMAHYVÄISYYS LOISTAA!!!!
tälläinen vikinäkitinä sekä eräänlainen avautuminen.
kaikki jotka eivät usko mihinkään.
ooks sit ittekki ärsyttävä kun et oikeen usko siihen mitä mää sanon. Eli totuuteen.
kun on rahaa niin paljon ettei tiedä mihin sitä laittaisi.
voipi vaikka pyyhkii perseensä.
mun fortran 62b malli 5,h ei ala kääntämään koodia JA KENE LAGAAA!!!!½!!
tällä palstalla ihmiset, jotka aina haluavat sanoa viimeisen sanan, kuten tämä volvobost. Niitä on paljon muitakin, omaan napaansa tuijottavia itsekeskeisiä pieruja, eivät kunnioita toisten mielipiteitä, vaan heti teilaavat ne. Eivät siis osaa keskustella asiallisesti. Varmaan vastaa taas tähänkin.
Näin on!
entäs sit. :P
Liika on aina LIIKAA!
liiotelko sit.
Mielestäni suurin osa suomalaisista käyttäytyy liikenteessä toiset huomioiden, joten siihen en tahdo puuttua.
On olemassa eräs asia, joka saa sappinesteet kiehumaan, ja hermot pintaan, nimittäin ihmiset ( erityisesti yli 55-vuotiaat leskinaiset ), jotka laittaa postiluukusta omassa päässään kehittelemiään sääntöjä ja ohjeita taloyhtiön tms. yhteisön noudatettavaksi. Näitä julisteita sitten tietysti kiinnitellään jokapaikkaan muuallekkin yleisiin tiloihin.
Muutamaan otteeseen olen tänäkin kesänä joutunut lukemaan ns. "kyylän" ohjeita. Älä pese mattoja saunalla. Älä käytä autoa ikkunan edessä. Älä käy suihkussa uutisten jälkeen. Älä ajele hissillä. Tupakointi grillipaikalla kielletty. Parvekkeella vaatteiden tuulettaminen kielletty.
Voi perkele, mitä näille ihmisille pitäisi tehdä? Tyytyväisiä he eivät koskaan ole mihinkään. Teit mitä teit, niin väärin teit!
tuollaista harrastaa eräs vanhempi mieshenkilö.
tapauksii löytyy valitettavasti liikaa.
Niin minä tein omassani yhtiössä.
hanki omakotitalo ja tee mitä lystää
ei meillä ainakaan saa mattoja pestä saunassa???Vittu ..pesetsä saunas mattoja ??? vittu mikä pelle sä oot...mene maton pesu paikalle pesee ROTTA..saatanan Kurahousu mä nykäsen noi sun natsat koht irti perkeleen puusilmä
ei kait siit kukaan tykkää jos sun LADAS käy ikkunan alla !!!Sais pestä perkele ikkunatkin ku lentää ladastas öljyy...
kyl vaatteita saa kuivatella parvekkeella mut ei saa tomuttaa ja kaiteen yli ei saa roikkua mitään...mut näin meillä täällä helsingissä
on kuin auto ilman kuljettajaa.
naiset eivät osaa muuta kuin jakaa.
kyllä ihan totta se.
Hah!Naiset sentään harvemmin rikkoo nopeusrajoituksia!Eikös ne yleensä olekin vastuuttomia miehiä jotka siellä tiellä kaahottavat tuhatta ja sataa,ohittelevat ja ovat olevinaan niin tien omistajia että..Järki käteen liikenteessä!!!Kortti ja auto pois jos ei muu auta.
ohitel jos siellä ei olis tien tukkeita eli naisia ratissa.
ettei satu jakamaan ainakaan teille aivokuolleille....
Volvoboost käy seuraamassa 17 -sivulla...
Tuollaset "namusedät" ovat ärsyttäviä...keskittyisi vaan omaan eukkoonsa!
käydä antaas niille elämän ohjaita. että se siitä namusta sitten.
Minkälainen mies on koko päivän netissä, heittämässä herjaa jos vielä vaimokin on...huh huh sentään.
mut en ensinnäkään ole koko päivää ja toiseks en heitä herjaa.
mua ärsyttää perseessä autoilijoiden lisäksi
eläinkauppa ja v-mäiset ihmiset.
ajelijoist pääset sillain et lisäät vain nopeuttas.
Mua ärsyttää teurastamot! Ja se että eläimiä syrjitään!!!!! >:( Todella halpamaista käytöstä antaa eläinten kärsiä!!!!!!!!
mut sellast se on ollu kautta aikojen.
Ton ei pitäisi olla mikään puolustus, että "mut sellast se on ollu kautta aikojen." Silloin ei ainakaan tapahdu muutosta. Tyytyväisyys on kehityksen loppu.
niistä sitten pihviä leikkaa...tarttisko kysyä että ottaako herra sonni paikallis puudukkeen vai onko ilman kun leikkaamme hieman kylkeä. Entäs nukutetaanko. tarvisko sen toiminnan olla samanlaist ko esim. lypsäminen???
Ärsyttää, että aikuisella ihmisellä ei ole parempaa tekemistä kuin kirjoittaa jokaiseen viestiin oma kommenttinsa = volvoboost. Hakeudu hoitoon!
polt se
on ehdottomasti ärsyttävin!! On mullakin öljypoltin, mutta se on pannuhuoneessa, eikä mun tarvi ajaa sillä kuten sun!!
anna sen olla rauhassa siellä niin, vai ärsyttääks seki.
ärsytä, kuten jo sanoin että mun ei onneksi tarvi ajaa sillä. Nimittäin volvo ja öljypoltinhan on yksi ja sama asia.
sulla sitten hyvä kattila...en kyl oo rattastanu omal polttimel, enkä oo ajatellukkaa. kyl mää sen ymmärrä et kattila täytyy olla puhdas, mut ei kai sitä pitkin pihaa tartte vedellä.
siinä mitään jos sitä pitkin pihaa vetelee, mutta kun sinä vetelet sitä pitkin maanteitä... Ja puhe oli polttimesta, ei kattilasta.
on sama asia. en mielestäni ole sellasii pitkin teitä vedelly, sul ko on siit kokemust niin kerros et millai kulkee esim. oilon:in kattila.
ei todellakaan ole sama asia!!
molemmilla lämmitetään lämmitys vesi sekä eräissä ratkaisuissa myös lämmin käyttövesi.
meillä insinööri, kun ei edes tuota tiedä!!
olevan hieman tietämätön. Ne on sama asia.
legoinsinööri, että mikä on öljypolttimen tehtävä??
neiti leegoinsinöörille siitä mitää. kun koko roska menis ihan hukkaa. hulkwist...mulkwist
arvasinkin tuon että et tiedä sitä :)
Mua vituttaa... erityisesti miesten pinnallisuus, jos esim. treffi ilmoituksessa kerrotaan kirkkain silmin ettei ulkonäöllä ole merkitystä, ja kuitenkin livenä tapaaminen tyssää kuin seinään jos ei jätkä ole tyytyväinen seuralaisensa ulkonäköön... tiedän tiedän oon epätoivoinen kun oon käynyt sokkotreffeillä n. 19 kertaa.. muttei kukaan niistä ole halunnut mitään vakavampaa.. vaikken ole kaunis kuin kiiltokuva, mutten ole mielestäni yli rumakaan.. jos joskus kysyis vieraan miehen mielipidettä mitä mieltä on mun ulkonäöstä... miettikää sinkut naiset, onko koko treffeillä käynti sen arvoista, kun aina saa kokea karvaita pettymyksiä, itellä kiinnostus kolahtaa muttei miehellä sitten vain sen takia kun en ole tarpeeksi laiha ja kaunis...
muka oikeasti 50v!!?? Tuota on kyllä vaikea uskoa...
se on. mää uskalla ottaa asioihin kantaa ku muut saman ikäse taas ei osaa/uskalla.
että kun lukee nuota sun kannanottoja, niin niiden perusteella et kyllä vaikuta 50 vuotiaalta.
niis mittää vikaa oo. pelkkää asiaa vaan.
ne saattaa jonkun 15 vuotiaan mielestä olla asiaa.
vaan kaiken ikäset hiljaa sisällää myöntää sen et niis on tod. paljon perää.
kortti pois peräpuskurissa ajajilta ihan sama aika menee toisen perässä ajamiseen!ajakaa hyvät ihmiset ohi tai töötätkää jos toinen ei osaa edellä ajaa mutta älkää jääkö perään itte itisee!ja itte annan kyllä tietä jos toinen on takana!niin se turvaväli se on aika pitkä!normaalilla tiellä liikenne menee ihan samaa vauhtia ajo sitten toisen perässä metrin päässä tai 50 metrin päässä!!!
kun joku tulee perään roikkuun niin sillo lisätään vauhtii...ja paljon.
...boostaa, sanoi mainoskin joskus. ;)
ku noi autoijat eivät osaa käyttää vilkkua ... mitä uudempi ja hienompi (tuonti autot )... nii ja myös täältä hankitut ... kannattas ostaa halvempi nii ois varaa saada noi vilkku polttimot ... ja peilit mukaa ... sit vielä toi puhelimee puhuminen .. ei muuta ku 500 eskoo sakkoja jokaiselle joka tavataa autolla ajaessa puhuu .... eikä kuunnella selityksiä ...oli se mitä tahasa sitte .... poliisit varmaa kuullu niitä jo iha tarpeeksi .... ett semmosta ...
joku säännöstely siinä vilkussakin olla ja ei sitä ehi pysäileen puhelimen takia.
Mikään, ei mikään ole niin ärsyttävää kun ruohoa leikatessa kaiken maailman pikkukärpäset ja muut lentävät ötökät pörräävät ympärillä! Tai kalastusreissulla illalla pienet mäkäräiset tai hyttyset ahdistelevat jatkuvasti. Toki on kaiken maailman myrkkyjä, mutta eivät ne tunnu ötököitä lannistavan..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000009071999
tällä hetkellä yksi lääkäri, joka ei ottanut mun systerin tajuttomuustilaa vakavasti, vaan lähetti kotiin toipumaan. Nyt se on maannut kaksi viikkoa halvaantuneena sairaalassa. Tajuttomuuskohtaus johtui aivoinfarktista. Jos ois ajoissa päässyt hoitoon, vois tilanne olla paljon parempi.
Hoitotyön laiminninlyönnistä ja lääkärin toiminnasta ja sen seurauksesta. Heti kantelu, koska selvä laiminlyönti, vaikka en tunne kunnolla asiaa niin jos olet vienyt heti hoitoon muualle niin tapaus on selvä. Itse en halua hoitajana saada syytettä niskaan laiminlyönnistä työssäni.
Kotona meni seuravana päivänä uudelleen taju kankaalle. Ambulansilla taas vietiin ja sit pääsi heti hoitoon. Minusta selvä laiminlyönti. Ei mitään tutkimuksia tehty, kotiin vaan eka kerralla.
vain murto-osa läpi? Olen kuulluut, että lääkärit ovat niin solidaarisia toisiaan kohtaan, että usein kantelut eivät mene läpi, koska niitähän tutkivat heidän kollegansa.
1.Minua ärsyttää suomen matalat nopeusrajoitukset(max 120kmh), joissakin moottoriteillä on rajoitus 80kmh(grr),kaikki vain turvallisuuden takia. Ärsyttää körötellä 80kmh moottoritiellä ja muilla isommilla teillä.
2.Nato keskustelut(vastustan natoa) muut turvatakuu asiat, minun mielestä suomen tulisi ikuisesti pysyä erossa kaikista ulkomaan sodista, eikä ikinä uhrata miehiään sotaan jonkun toisen maan avuksi.
3.Tupakointi, mikä tuottaa minulle vähän hengitysvaikeuksia ärsyttää mieltä.
4.Huonot lapsilisät, suomessa lisääntyminen on kalliimpaa kuin monessa ulkomaassa.
5.Rattijuopot, liikkuvat liikenteessä täysin holtittomasti aiheuttaen useita vaaratilanteita.
6.pitkät jonot lääkärille, inhottaa odottaa 2h tutkimustulosten saantia omasta rintakehän kunnosta.
Jos tekee lapsia, pitää ne itse elättää kuten ennen vanhaan. Ei tartte tulla toisten pussille rahaa vinkumaan. Mä en halua elättää kenenkään kakruja.
on tuo nopeusrajoite. lääkärissä saa varrota kuoleposkisten mummelien takia kun ne valittaa suonikohjuistaa ja kun meijän jormalla ei seiso...plaaplaaplaa.
Ihmettelen miksi ylipäätänsä täytyy maksaa jotain lapsilisiä... Jos kakaroita haluaa tehdä, täytyisi olla varaa hoitaakin ne itsenäisesti. Ja hyvä syy ei ole, että vahinkoja sattuu... Niitä ei satu, jos pitää jalat yhdessä...
PERKELE KUN KUKAAN EI MENÈ NYKYÄÄN ARMEIJAAN!!!
siitä sitten.
sivarit on säälittäviä.
olekkan.
Meillä on turvallinen maa missä asua ja meillä on puolustusvoimat sitä varten, että pitäisimme maamme turvallisena.. Siis sodan keskellä ois miehiä, jotka ossais toimia. Ja ne jotka ei omasta tahosta mee armeijaan vois luututa vessoja pari vuotta.. Eikä sivariaikaa saa ainakaa lyhentää.. sairaus onki sitte toinen juttu.. Sen nyt jokainen ymmärtää.
se oli kaiken järkevint. niin turhaa mättöö se on.
kun kadut on täynnä räkälimppejä! Hyi, mitä käytöstavat voi joillakin olla :( !
pissisten ja teinien aikaansaannoksii.
Aika iljettävää katsellakin kun joku syljeskelee...Pitäisi nielaista ...ei kadulle ainakaan eikä toisten nähden!!!
Mua ärsyttää yöjunalla matkustaessa se, että konduktöörit tulevat herättäämään aamulla ehkä noin tuntia ennen, ennen kuin ollaan edes perillä. ihmisillä on omat herätyskellot ja nopeimmat ovat pystyssä jo 10 min. päästä heräämisestä, joten jotain rajaa.
mua ärsyttää myös ihmiset, jotka lukevat jossain kahvilassa vaikka viereisessä pöydässä keskittyneenä lehteä ja kaivavat nokkaa ja räiskivät räkäpallojaan pitkin kahvilaa ja päin muita asiakkaita.
ja ärsyttää mua vielä moni muukin vähäpätöinen asia..
mua ärsyttää kaikki!!!!painukaa vittuun koko konkkaronka!!!!!!!!!
mene vetää sellasilt nenäkaivureil nenä poskel.
MIKROBIOLOGIAN TENTTI...YÄK!!!
Ajelen viikonloppuisin maalle ja takaisin. Eniten minua ärsyttävät alinopeutta, jonoja ja vaaratilanteita aiheuttavat autoilijat. Tiellä on kaikenlaisia peräkärrynvetäjiä, matkailuautoja, ynnä muita epävarmoja kuljettajia. Kuljettajilla ei ole älyä ajaa pysäkille päästääkseen pitkät autojonot ohitseen sen sijaan, että köröttelevät kaikessa rauhassa ja ohittelevat autot vaarantavat kaikkien muiden tiellä liikkuvien turvallisuuden vain sen vuoksi, että yksi auto ei osaa eikä uskalla ajaa liikennevirran mukana.
Kumpi on turvallisempaa ali- vai ylinopeus?
on ehdottomasti turvallisempaa.
Jos rapsahtaa muutamat sakot ja kortti menee.
jos ei kantti kestä ajamaan 80-100km/h. Onkin hurja vauhti... Enemmin saisi ajaa ylinopeutta, ja mieluiten max.10km/h ylinopeutta!
Muistakaa ihmiset rakkaat ne turvavälit. Taidan itte tehdä vielä jonkun vittutempun valtatiellä, kun joku roikkuu persiissä. Jarrut pohjaan ja silmät kiinni! Toivotaan, etä henki pysyy! Kjäh! Odottakaa vann. Se voit olla juuri SINÄ!
tosi kuin vesi.
Kyllä olet mahdottoman oikeassa. Koetan itse aina lähteä rauhassa ajelemaan mutta muutaman kilometrin päästä jo joku "?" ajaa jo 10km/h alinopeutta, ei muuta kun ohitus ja taas kohta samanlainen, jne. jne. Sitten huomaatkin jo kun ajat itse 30km/h ylinopeutta vain koska joku ei voi ajaa rajoitusten mukaan. Onhan ne rajoituksia eikä mitään alarajaa ole mutta Suomen liikenteessä ei valitettavasti tunneta joustavuutta. 60tkm vuodessa eikä päivääkään ettei liikenteessä olisi mennyt hermot!!! Pistetään kaikki vähäksi ajaksi auton rattiin tuonne euroopan suurin kaupunkeihin niin huomataan mikä on ero autoilijalla ja ratinvääntäjällä!!! Suomen liikennekulttuurissa on niin paljon keskusteluaiheita/moitittavaa että jos kaikki tässä vuodattaisin sen voisi pistää kansiin. KATSOKAA HYVÄT IHMISET LIIKENTEESSÄ MITÄ YMPÄRILLÄ TAPAHTUU MYÖS TAKANA. ENNAKOIKAA...
UGH, olen puhunut.
No niin,molemmat ovat vaaraksi,jos ajetaan reipasta yli tai alinopeutta.Mutta eikösvain peräkärryllä ja asuntovaunulla ole oma nopeusrajoitus,eihän ne 120 voi turvallisesti ja liikennettä vaarantamatta ajaa. Ja seuraavaksi vaikka ajan aivan liikennesääntöjen mukaan aina ohitetaan ja nopeusmittarini on tarkistettu joten omani on 80,100 ja 110 ne riittää minulle.Kun jatkuvasti ohitetaan pitää minun hiljentää jotta ohittaja pääsee nopeammin minusta ohi,kun kerran kiire on. Mihin?Valmiissa maailmassa. Minusta tuntuu että nämä ohittajat ovat pätemisen tarpeessa ainoa mikä loistaa on irvistys ratin takaa ja kiroilu edessä ajavalle. Minua kyllä ärsyttää myös nämä maisemankatselijat. Ajetaan 40-60 ja katsellaan maisemia,eikö voisi pysähtyä ja katsella.ja siihen syyllistyy ihan automerkit laidasta laitaan. Eletään ja ajetaan,annetaan muillekkin tilaisuus päteä. Hyvää kesää ja mittarin tarkistukseen kaikki.
Ärsyttää aivan suunnattomasti kurittomat pennut ja niiden lepsut vanhemmat. On se kumma, kun ei vanhemmat tajua tehdä kakaroille selväksi, ettei parkkipaikalla leikitä ja tästä syystä löytyy ajoittain naarmuja suht uudesta autostani muiden autoista.
Tee tuosta rikosilmoitus poliisille niin naureskelevat vain ja siltikin siinä jäät itse tappiolle joka kerta.
Sen kerran kun yhytän jonkun pennun kolhimasta omaisuuttani, vien nulikan vanhemman luo ja pidän pienen puhuttelun. Jos ei puhe tepsi niin viimeistään se euroseteli nippu, jonka otan hyvällä tai pahalla korvaukseksi luulisi herättävän.
Meidän mökillä ei ole rauhaa, kun naapurin kersat huutaa koko ajan. Eikö vanhemmat voisi opettaa lapsia olemaan huutamatta, tavallinen puhe riittää.
Minua ärsyttää se kun asun sen suomen "suurimman kyläkaupan" viressä! tai ei minua ärsytä että asun siinä, mutta kun aina joku jää katselemaan autosta keskistä meirän lähelle tai meirän tienhaaraan! Ja viellä kun he ottavat kuvia uuresta ruokapuorista! Mitä järkee?! ja aina on jotain häslinkiä! Voi Zeesus ku ärsyttää!!!
Olet täysin oikeassa ja niin tee sitten myös, kun vanhemmat eivät välitä kasvattaa niin naapureitten se on tehtävä.Usealla on vanhemmuus kadoksissa ja siitä jo seuraukset näkyy nuorten riketilastoissa pahasti.Määrätynlainen kuri on rakkautta lapsia kohtaan, kun heille asetetaan rajat.
Suomi.. Nii ja ennen kaikkea RASISTIT..!!
mut mannet ja muut mulatit pellolle ja kuulaa kalloon
Nii et oo rasisti.. Hah.. AAAAAAAAAA... Rasisteille kuula kalloon..
Ärsyttää, kun ihmiset kokoontuvat kulkuväylille esteeksi. Näille tukkijoille toivoisin mielen avaamista kanssakulkijoille.
Ärsyttää, kun ihmiset kokoontuvat kulkuväylille esteeksi. Näille tukkijoille toivoisin mielen avaamista kanssakulkijoille.
Turha tässä on kenenkään ärsyyntyä toiselle ihmiselle ! jokaisen on kärsittävä omat kärsimykset ja hermoilut kai jo tajuutte että teitä ärsytetään tahallaan ! Se on ihmisestä se on korkeimmasta voimasta !! näin teitä kiusataan ärsyttämällä aivoja ja mielialaa puhetta ja kehoa, kärsikää ! Kärsikää ! kyllä se helpottaa ?
Mua ärsyttää moni asia,mut en jaksa nyt niistä kertoa.Halusin vaan kiittää volvoboostia.Yhtä säälittävää ja naurettavaa tyyppiä en oo tainnu koskaan "tavata"!Tyyppi istuu koko päivän tietokoneen ääres ja vastailee olemattomia ihmisil.Mut meni kyllä yksi tunti nopeasti,ku selailin juttujasi.Toivottavasti en kuitenkaan enää koskaan eksy samaan keskustelusivulle kanssasi!Hyvää loppuelämää sinulle ja muille!Muistakaa joskus olla iloisia!:)
vaan. hyvä että autoin.
Perseaukiset ärsyttää, money talks!
niljakkaat homot!
rumat ihmiset. sellaset..no rumat. vastenmielisen näköiset. en oo ilkeä enkä hauku ketään mut silti..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000009070545
Noita mainoslehtiä tulee ihan liikaa,parikin kertaa viikossa.En jaksaisi olla koko ajan ravaamassa keräyspaperilaatikon ja kodin väliä.Äkkiä onkin keittiön pöytä täynnä paskapostia,niin ettei syömään mahdu.Nyt joku kikkopää älähtää,että heitä ne lehdet lattialle.Ei toimi pienessä kämpässä.
Pitäisi lailla kieltää tollaset.
Ihmisen pitäs käsittää kuka on, eikä leikkiä parempaa kuin muut. Myös 2)tyhjänpäiväinen vouhottaminen kaikenlaisissa asioissa, 3)tyypit, jotka ajavat takapuskurissa kiinni vaikka minullakin on vauhtia jo yli 120km/h:ssa, 100km/h:ssa alueella, 4)Tyypit,jotka eivät voi tajuta että kaikilla on oikeus omaan mielipiteeseensä, 5)Lasten kitinä/kinuaminen/kiukuttelu, 6)sääsket ja mäkäräiset, 7)Seläntakana puhujat, jotka puhuvat kakkaa toisesta (totuus ois eriasia), 8)ketjukirjeet;varsinkin sähköposti- ja tekstiviesti sellaiset, 8)kelan ja sossun virkailijat jotka ovat kuin jakaisivat rahaa omasta pussista jos sitä oikeasti tarttis, 9)huono opintotuki,10)liian lievät rangaistukset tietyissä rikoksissa, 11)tyypit, jotka antavat koiriensa paskoa jalkakäytävälle/pyörätielle ja jättävät jätökset keskelle tietä;ojassa ne eivät olisi kenenkään tiellä, 12)maailman omistajan-elkein ajavat MERSU-miehet/naiset...Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkälle!! Mutta niin ko Jopeki sanoo siinä yhessä viisussaan et "AATTELEPPA ITE...KÄYTTÄSIT OMAA PÄÄTÄS,ETTEI SUN JUTTUJA TOISET SÄÄTÄS,PELASTAT ITTES JOS AATTELET KAIKEN JÄRJELÄ ITE!!!!" =)Hyvää ja (toivottavasti) aurinkoista KESÄN jatkoa kaikille!! =)
Minua ärsyttää,niinkuin montaa muutakin,naapurin kyttääminen,utelu. Naapurin hieno auto ;). Ylinopeus,huono tie,ruohonleikkurin ääni sunnuntaisin. Epäsiisti ihmiset (nuoret retkuissa ) jonossa niskaan hengittäjät ja kaupankassalla lemuaa olut,valkosipuli ja hiivatin halpa hajuvesi! Arvio et halpaa,kun laittaa niin paljon ;). Ja se liian lujaa soiva musiikki,voi korvaparat sekä huonosti kasvatettu lässyttävä nuoriso joka ei osaa puhua tai on niin laiskaa ettei jaksa sanoa kun osan sanoista,samoin kirjoitus. Muotia? Huonoa makua,mut noinhan se lapsuus jatkuu iäti ei opi puhumaan on niin pieni ja avuton.Huom,muuten nuorisoa on mielestäni kaikki alle 18 sen jälkeenhän jo pitää itsensä elättää. Monenko pitää? Tai haluaa? Siinä yksi ärsyttävä asia eletään vanhempien tuloilla. Heh siinä purtavaa.
-Jonoissa etuilijat(kassalla)
-Ohittelijat/kiilaajat/kaaharit (tiellä)
-Rap/hiphop (Kenellä on paksuin kaulaketju tai kuka on saanut eniten huoria palkattua videoihin.musiikista/laulusta ei tietoakaan jotain puhetta olemattoman naputuksen säestyksellä)
-Selkään puukottajat
-valehtelijat/pettäjät
-Vaimon hakkaajat(todella surkeita yksilöitä pitäisi
leikata munat pois)
-pedofiilit(ei riitä sanat kertomaan...)
-Liika kuumuus/kylmyys
-Ylimielisyys
-Pelkän rahan ajattelu
-Laiskuus
Pari kertaa olen joutunut pesemään parvekelasit, kun kerrostalon ylimmäisestä kerroksesta on oksennettu kaiteen yli, sillä seurauksella, että parvekelasini on oksennuksessa.Se ärsyttää kyllä.
mennä nukkumaan. ;)
sulla on nukkumaan meno ajat mukula.
Ärsyttää kun ihmiset tulevat aivan liian lähelle eteen ohituksen jälkeen moottoritiellä, vaikka ohituskaistaa olisi edessä kilometritolkulla, eikä muita autoilijoita roiku perässä. Sen jälkeen on sitten tuulilasi kiveniskemiä ja halkeamia täynnä, kun se ohituskaistan asfaltti polttaa niin kovasti, ettei siinä voi ajella sataa metriä pidemmäksi.
Se että rivitaloalueella jotkut asukkaat pitävät autoaan oman asunnon edessä pihatiellä. Parkipaikaltakaan ei olisi kun muutaman kymmenen metrin kävelymatka. noh, jotkun on TOSI laiskoja!!!!
Ja samat henkilöt yleensä elävät muutenkin kuin omakotitalossa, mm. poltellen roskia takapihalla ja tekemällä jatkuvaa remonttia huoneistoonsa. Tosiasiassa autojen parkkeeraminen pihatielle on myös vaarallista, koska hälytysajoneuvojen kulku estyy.
...ja tottakai Zen vitun cafen "musiikki"....
..ketään roiku. Ja jos roikkuu niin ei ainakaan kauan.
ku ne tulee ohi.
tuu ohi
mikäs sitten voi olla niin eri nopee kärry. Ei ainakaa. opeli, isin mersu. isin bemari. kun ei tullu supra turbokaan ohi, vaiks kova oli vääntö kyllä.
Ärsyttää suunnettomasti sellainen autoilija,joka matelee edessäsi vaikka kuinka ja kauan .No sitten alkaa lopultakin ohituskaista ja ajattelet,että nytpäs tostakin päästään eroon.Mutta,mitäs tekeekään tämä matelija:pistää kaasun pohjaan heti kun ohituskaista alkaa.Saat ajaa hampaat irvessä ja kauheeta ylinopeutta jos meinaat ohi päästä.Jos jäät perään,matelu alkaa taas,kun ohituskaista päättyy.Ärrrrsyttää per......
auto :)
Juu, nepä ne on kaikkein ärsyttävintä, mitä tiedän! Tai muuten vaan hitaasti ajavat ihmiset vaikka tie olis auki ajaa vähän lujempaakin niin mennään rajoitusten mukaan.. Ei mitään järkeä! Kaasua painetaan silloin kun voidaan!
riimitä.
Minua ärsyttää ihmiset ketkä valittaa aina...koskaan ei ole mikään hyvä..aina pitää olla kaikkien täydellisesti.
ootte hauskaa sakkia
ajatko edes ylinopeut.
Mua ärsyttää tuolta Pönttövuoren tunnelin takaa muuttaneet turvesavolaiset pihapoliisit.
Etenkin kunnanvuokra-asunnoissa asuvat suopottujen tervaajat tunkevat asukas toimikuntiin, jotta saavat kytätä toisten kulkemisia yleisillä piha-alueilla.
VOI JOSPA MULLA OLISI HAULIKKO.
Lisäsin tähän VALI VALI viestin alle, koska nämä pihapoliisit narisevat ja valittavat aina ja joka asiasta.
tyhmät... :D
Ärsyttää kun ihmiset eivät osaa käyttää vilkkua vaan valuvat kaistalta toiselle ilman mitään merkkiä, tai sitten vasta kaistojen välissä vilkauttavat kerran.
tämä työlleen omistautunut kotka, huomaa väärin pysäköidyn auton jo kilometrin päästä ja sakot hän kirjoittaa jo kotonaan valmiiksi...rekkarin lisää tapahtumapaikalla...esim. vuosia sitten kävin silmälasit liikkeestä, siis maksoin...viivyin ehkä 5-10 minuuttia, lappu oli ikkunassa(vieläkin ärsyttää, kun se jaksaa jatkaa vaan)...pysäköintikiekko puuttui...varmasti näki jostain kun tulin ja heti vetäs sakot...ei auttanut selonteko...tämä kääkkä löytyy 95-maailmanmestari maalivahdin kotikaupungista!
ja syytät siitä työntekijää, joka tekee työnsä miten pitääkin.Olisit laitanut sen parkkikiekon, sun vikahan se oli, etkö tajuu. Nykyään tahdottomat ja elämää taitamattomat tyypit etsii vikaa aina muista. Ei ole itsetuntoa. Opi elämästä ja tule ihmiseksi.
eivät käytä vilkkua. He pelkäävät näkyvänsä, koska vilkku kiinnittää huomiota, kuten pitääkin ja sitten heidän päälleen katsotaan ja huomataankin, että siinä menee ruma ihminen. Ainut totuus on se, että rumat ihmiset eivät käytä vilkkua.
top 1. taksikuskit ku ne ei ajakkaan niille osoitettua kaistaa vaa poukkoilevat siellä täällä. Joka päivä Mäkelänkatua pitkin ajan. 2. Jalankulkiat jotka painavat nappia päästääkseen suojatietä pitin yli mutta kas kas ensin nappia painavat ja sitten ennen kuin valot vaihtuvat niin pitää loikkia tienyli punasilla ja kun ne on mennyt punasia jo niin me sitten odotellaan turhaan siinä ku EI ole enään ketään jokamenis tien yli.TURPAAN NIITÄ IMMEISIÄ. 3.ja kas,kas hyvä esimerkki saatiin taas eilen ku joku nuija "akka" tuli taas punasia päin autolla ja jäi suoraan risteykseen tukoks kun ei mahtunutkaan risteyksen yli. siinähän se akka tapitti eteenpäin ku kävin huutamassa pari pitkää lausetta . niin naamapunasena se siin istu ja tapitti eteen päin KESKELLÄ RISTEYSTÄ. mahto tytärtä vähän hävettää siin vieressä.noin 15-17v.tyttö HYVÄ MUTSI HYVÄ.tässä muutamia esim: MÄKELÄNKADULTA
ärsytyksen kohteita on monia. esim
* nuo paljon puhutut takapuskurissa ajajat. Ohi saa kyllä mennä reippaasti, ei tartte tunkee ihan perseeseen kiinni. Kun ei viitsisi paljon enempää ajaa ylinopeutta, kun ajelen paikoilla, joissa on usein polliisi sedät odottamassa sakkolappujen kanssa.
* Huonosti kasvatetut muksut / huonosti kasvattavat vanhemmat. Penskat saa nykyään tehdä mitä vain. Kitinää, huutoa ja ininää siedetään hymyillen ja muksut saa riehua pihalla aivan vapaasti. Jotain on pielessä, kun vieraat muksut heittelee sua kivillä kun kuljet ohi ja huutaa että "saatanan lutka", oli varmaan jotain 7 vuotiaita.
* Nuoret jotka yrittää olla aikuisia. Esim. eilen kaupungilla oli kaksi teiniä, jolla toisella oli napapaita ja toisella napapaidan pituinen hame. jotain yläasteen tyttöjä oli. Ja jo ala-asteelaiset polttaa tupakkaa ja juo kaljaa, ja sanotaan vaan, että tää on "nykyaikaa".
* Ihmiset jotka tekee tahallaan kiusaa, kuten eräs mummeli joka käveli edessäni. Yritin mennä ohi, niin tämä tukkii sen. Sitten sanoin "anteeksi" ja yritin mennä uudelleen ohi, niin tämä vain katsoo vihasesti ja sanoo, että vanhojen ihmisten ei tartte väistää nuorempia.
Näitä on vielä paaaljon lisää, mutta tuossa nyt mitkä tuli ekana mieleen.
* Huonosti kasvatetut muksut / huonosti kasvattavat vanhemmat. Penskat saa nykyään tehdä mitä vain. Kitinää, huutoa ja ininää siedetään hymyillen ja muksut saa riehua pihalla aivan vapaasti. .......................................Vittu mikä pelle sä oot...yleistät tollasta juttuu et muksut sitä ja muksut tätä..no sul ei ainakaan ole muksuja eikä varmaan tulekkaan . sä olisit voinut ilmaista ton asian niin et sä VIHAAT MUKSUJA...PALIKKA JA TOSI PALIKKA
Anteeksi vaan jos jotenkin loukkasin, tuli varmaan parempi mieli kun sait ton kirjotettua tohon. eli siis en todellakaan vihaa lapsia, ne on oikein söpöjä ja kivoja ja eeehkä joskus itsekin sellaisen pyöräytän. Mutta nyt oli kyse siitä, että _jotkut_ lapset _on_ huonosti kasvatettuja. Toki on luonnollista, että lapsi kinuaa esim. karkkia kaupassa, mutta tuollainen kiroilu, toisten tavaroiden tuhoaminen tahallaan ja väkivalta on mielestäni merkki siitä, että lapsen tekemisiin pitäisi puuttua. Enkä nyt tarkoita sitä että hakataan remmillä tms. vaan ihan perus juttuja, kuten oikean / väärän selittämistä niin, että lapsikin sen tajuaa. Ja koska lapset ottaa mallia aikuisilta, tulisi näiden käyttäytyä hyvin ja kiinnittää hiukan enemmän huomiota lapsiinsa (kuten siihen, missä lapset leikkii. Usein on lapsukaiset kirmannu autoteillä tai parkkipaikoilla, ja siinä voi vielä käydä huonosti).
Olen sylikummi ja minulla on pikkusisko, joka tosin lähenee teini-ikää, ja näkeehän noita lapsia koko ajan missä vain liikkuukin, joten puhun kokemuksistani. En todellakaan tarkoita sitä, että kaikki lapset ovat riiviöitä, ehkä olisi pitänyt tarkentaa tuota juttuani hiukan.
*puollustus lopettaa ja siirtää pallon syyttäjälle*
...ärsyttää se, että suomalaiset on niin suomalaisia. Se on niin suomalaista.