Ateistin viisaus

Saako ihminen popsia naamaan suojeltuja eläimiä tai tappaa.

Helmenkalastus oli aikoinaan yksi suurimmista syistä raakkukantojen taantumiseen. Raakku on tällä hetkellä täysin rauhoitettu, eikä edes sen tyhjiä kuoria saa pitää hallussa.
6287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja miten tuo liittyi ateismiin? Eikö ne "ateistiset" vihervassarit juuri ole kieltäneet "helmenkalastuksen" ja rauhoittaneet raakut.

Äänestä
  • Harjoittavatko ateistit ihmisoikeus ja ympäristöpolitiikkaa, vai suhtautuvatko he niihin vihamielisesti?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Harjoittavatko ateistit ihmisoikeus ja ympäristöpolitiikkaa, vai suhtautuvatko he niihin vihamielisesti?

    En tiedä muista ateisteista, mutta minä ainakin kannatan ihmisoikeuksia, tasa-arvoa, oikeudenmukaisuutta, luonnonsuojelua...

    Kiihkouskovaiset, kreationistit ja persut vastustavat niitä.

    Äänestä

  • Se liittyy ateismiin sikäli, että tällä palstalla päivystävien laitausvaissten kannustaminen rationaalisen ajatteluun on helmien heittämistä sioille.

    Äänestä

Raakkuja ei saa pyytää, mutta metsäkoneella niiden yli voi ajaa, jos toinen reitti puiden korjaamisessa tulisi kalliimmaksi.

Äänestä
  • Toisin kuin avaaja kuvittelee, niin suurimpia syitä raakun uhanalaiseen asemaan on ollut jokien patoaminen (on estetty raakkujen lisääntymisen kannalta välttämättömien lohikalojen pääsy raakkujokiin) sekä metsien ojitus, joka on samentanut raakkujoet ja saanut niiden pohjat liettymään.

    "Helmenkalastus" oli lyhytaikainen buumi, jossa tuhottiin vain aikuisia täyskasvuisia raakkuja. Kun raakku on hidaskasvuinen ja elää 200 vuotta ja kun nuoret (pienet) raakut eivät helmenpyytäjiä kiinnostaneet, niin raakkukannat olisivat ohimenevästä helmenkalastuksesta kyllä toipuneet.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Saako ihminen popsia naamaan suojeltuja eläimiä tai tappaa.

Helmenkalastus oli aikoinaan yksi suurimmista syistä raakkukantojen taantumiseen. Raakku on tällä hetkellä täysin rauhoitettu, eikä edes sen tyhjiä kuoria saa pitää hallussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu