Terminologia muuttunut sen kaltaseksi.Suomea
pidetään jo vihamielisenä maana.Ennen oltiin
epäystävällinen maa.Venäjä perustelee myös
joukkojen lisäystä tällä länsirajan vihamielisyydellä.Suomi kieltämätti myös puhuu
Venäjästä agressiivisempaan sävyyn.
pidetään jo vihamielisenä maana.Ennen oltiin
epäystävällinen maa.Venäjä perustelee myös
joukkojen lisäystä tällä länsirajan vihamielisyydellä.Suomi kieltämätti myös puhuu
Venäjästä agressiivisempaan sävyyn.
Vastaukset 117
Vanhimmat
Eikö se ole vihamielistä kun Suomi kannattaa iskuja lännen pitkänmatkan ohjuksilla Venäjälle?
Ne ovat selkeitä Naton sotatoimia joihin ei Ukraina kykenisi itse.
Lännen ohjukset, satelliittidata ja operaattorit. Jos mukana on joku ukrainalainen joka painaa nappia se ei tee niistä Ukrainan iskuja.
Saksa, Ranska, Italia eivät niitä sallisi.
Iso-Britannia, Ruotsi, baltianmaat kannattavat niitä.
Joten selkeästi Suomi on puolensa valinnut.
Tottakai suomi on valinnut puolensa se tapahtu jo 90-luvuna alussa jos et muista silloin me vaihdoimme neuvostoliiton puolemme lännen puolelle vaihdoimme leiriä idästä länteen.
" Me" Mitää vaihettu, länsi aivopesi päättäjät😵
Kyllä me vaihdoimme. Tämä ei tietenkään koske marginaalisia Kremlin asiamiehiä, mutta teidän kannatuksenne onkin 1 % luokkaa.
"Iso-Britannia, Ruotsi, baltianmaat kannattavat niitä."
Tuossa tuo Ruotsi on naurettavuuden huippua, että sieltä tullaan nyt puolustamaan maatamme, kun viime sodassakin nämä kakarat juoksivat suinpäin pakoon vaikka olivat vain takana eivätkä osallistuneet mihinkään sotatoimeen.
Pitäisikö Suomen olla Venäjän liittolainen, maan, joka katsoo olevansa oikeutettu myös naapureidensa elämäntavan määrääjä
Nämä Kremlin asialla juoksevat eivät pelkästään halua että Suomi olisi Venäjän liittolainen, vaan heidän suurin haaveensa ja toiveensa on että Suomi liitettäisiin osaksi Venäjää.
Tämän vuoksi saavat itkupotkuraivareita Natosta, koska se haittaa vakavasti heidän haaveensa toteutumista.
Lapsellista salaliittoöyhötystä.
Putin on naZi.
Nauhas jumittaa, yhä🙈🙉🙊🐒
Mitä arvelet, jos olet oikea Suomalainen ja varsinkin idästä, niin
Putinin iso-isät saattavat olla sinun iso-isiä .)
Eikä ole! EIEIEIIIIIIIIIIIIII!!
Lähdetäänpä siitä, mikä maa aloitti ihan omatoimisesti aktiivisen ja toimintaan saakka johtaneen vihaamisen.
Sehän on Venäjä, joka aktiivisesti vihahyökäten alkoi vihaisen aggressiivisesti hyökkäyssotia Ukrainaa vastaan.
Miksi Yhdysvallat oli siellä jo vuosia ennen?
Kyllä siellä on tainnut Venäjä olla. Hih. Lahjonta, kiristys ja korruptio.
Paljon mahdollista, mutta Yhdysvallat saapui Ukrainaan jo toisen maailmansodan jälkeen nimenomaan lietsomaan sinne länsimielisyyttä. Tämä ei ole (enää) salaisuus.
Mikä osuus cialla j jollain, nealndila oli vuonna 2014 Donbasissa?
Koska uljas Venäjän armeija meni sinne?
Mikä on Minks 1 ja Minks 2 sopimus?
Mikä osuus venäläisillä ja heidän agitaattoreillaan oli vuonna 2014.?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000838688.html
Suomen valtion, Euroopan Unionin ja YK:n virallinen kanta asiaan:
"Venäjä aloitti 24.2.2022 YK:n peruskirjaa ja kansainvälistä oikeutta rikkovan hyökkäyksen Ukrainaa vastaan. Suomi tuomitsee jyrkästi Venäjän Ukrainassa aloittamat sotilaalliset toimet ja tukee vankasti Ukrainan itsenäisyyttä, suvereniteettia, itsemääräämisoikeutta ja alueellista koskemattomuutta. Suomi vastaa Venäjän toimiin osana Euroopan unionia."
https://um.fi/ajankohtaista/-/asset_publisher/gc654PySnjTX/content/kansallinen-julkilausuma-venajan-hyokkayssodan-toisena-vuosipaivana-24.2.2024
Ihmisen muisti on lyhyt.Suomalaiset poliitikot
roikkuneet Putin pyjamassa kiinni viellä
3 vuotta sitten.Monet maat pitivät Suomea
ja Venäjää paitana ja peppuna.Myöskin monessa
länsimaassa luultiin että täällä on Venäjän tukikohtia.
Se oli silloin kun luultiin että venäjä olisi ystävällismielinen maa, Putler vaan kusetti suomalaisia siinä!
Mitä epäystävällistä, Venäjä on Suomelle tuonnut, varautta, "ilmasta" sähköä ja kaasua että öljyä" ?
Nevostoliitto oli epäystävällinen eikä sitä enää ole.
80 rauhan vuotta ja Suomen hyvää , sittet tuli koivisto ja viimein sanna, ja Suomi on luopunut itsenäiisyydestä ja tahtoo sottaa Venäjää vastaa!
Ryösti Karjalan, maksatti kohtuuttomat sotakorvaukset, vanhempamme raatoivat Venäjän hyväksi tehtaissa ja metsissä!!!
Kukaan muu ei ole halunnut sotaa kuin Venäjä ja venäläiset.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000838688.html
Nato ja hallitus näyttää haluavan.
Suomi EI tahdo sotaa ketään vastaan joten väitteesi on pelkkää Kremlin propagandaa!
Miten niin "pidetään vihamielisenä"? Suomihan aivan kiistatta ON vihamielinen maa Venäjää kohtaan. Paitsi, että olemme nyt Venäjänvastaisen Naton jäsenmaa, myös poliitikkojen ja presidentin ulostulot kuvastavat vankkaa Venäjävastaisuutta. Sen lisäksi meiltä kulkee tasaisena miljoonien virtana aseita ja muuta tukea Ukrainaan. Miten ihmeessä Suomea voisi pitää muuna kuin vihamielisenä, Venäjän näkökulmasta?
Ehkä kannattais miettiä MIKSI suomalaiset nykyään vihaa venäjää? Ehkäpä siksi että venäjä ei kunnioita minkään maan itsenäisyyttä ja suvereeniteettia!
Liittyi kirjoitukseeni varmaan jotenkin.
Kyllä se Venäjän hyökkäys Ukrainaan osoittaa varsin suurta vihamielisyyttä Venäjältä.
Puolustaminen ja puolustautuminen sen sijaan ei ole vihamielistä vaan elämää kunnioittavaa ja rakastavaa.
Miksi tuollaista laitonta ja vihamielistä hyökkäystä vastaan ei saisi varautua hakemalla puolustusliittolaisia puolustusliitosta, joka ei ole hyökkäysliitto vaan nimensä mukaisesti juuri puolustusliitto?
Onko venäläisen logiikan mukaan puolustaminen ja puolustautuminen vihaamista?
Onko venäläisen logiikan mukaan hyökkääminen vai puolustaminen vihamielistä?
Jos vastaat vain mielessäkin kieroutuneesti etkä normaalin loogisesti, se osoittaa, että olet mieleltäsi kieroutunut.
Miten tämä liittyy mihinkään sanomaani? Ei mitenkään.
Suomalaisena En vihaa venäjää.
En, vaikka media siihen lietsoo.
Siten se liittyy, että sinä väität Suomea vihamieliseksi, ja vieläpä niinkin normaalista ja loogisesta ja ymmärrettävästä Suomen reaktiosta Venäjän uhkaan, että Suomi hakee turvaa puolustusliitosta. Aika sairas logiikka sinulla, että itsensä puolustaminen olisi vihamielistä mitään maata kohtaan.
Venäjä on se maa, joka on osoittanut suurta vihamielisyyttä valloitusaikeillaan väkivaltaisesti Ukrainaan hyökätessään, mutta sinä et näe maasi tekemää kammottavaa ja vihamielistä hyökkäystä Ukrainaan sellaisena kuin se on: väkivaltaisena, laittomana, rikollisena, vihamielisenä ja sairaana hyökkäyssotana.
Tuo on totta joka sana.
Perustelin monella asialla sen, miksi Suomi toden teolla on vihamielinen Venäjää kohtaan. Sinä takerrut yhteen asiaan ja selität omaa käsitystäsi sen asian historiasta, vaikkei se liity tähän mitenkään. Kyse ei ollut siitä, miksi Suomi on vihamielinen vaan siitä, onko se. Ja onhan se.
Jos olet eri mieltä väitteeni kanssa, niin perustele se, äläkä jaappaa typeriä. Suomi on siis sinusta ystävällismielinen Venäjää kohtaan, niinkö? Ja se ilmenee miten?
Uljas Venäjä on edelleen ystävälinen Suomelle vaikka ei olisi mitään syytä.
Miten?
Venäjä myy heti Suomelle öljyä, kaasua, maalaisille lannoiteteita ja sahoille puita, jos Suomi tahtoo ostaa!
sekä Loviisan että, mikä lie se Oulun Ydin voimala, rikastettua uraania, niin ettei talvi tule täysi joka taloon sisälle.
Mitä, Suomi tekee, vetää omia yrityksiä sieltä pois LAIN voimalla ja uhkaamalla jätti sakoilla.
Kuitenkin Valio ja kumppanit myyvät sinne sekä monet muut alat.
mutta ei suoraan.
se jenkit ovat täysin riippuvaisia, Venäjän maa-varoista!
Lue enemmän!
Kremlin kätyreiden mielestä itsensä puolustaminen on vihamielinen teko, koska heidän mielestään Venäjällä on oikeus ottaa naapurivaltioista mitä haluaa ja tämän estäminen on vihamielinen teko Venäjää kohtaan.
Venäjän kätyreiden mielestä Venäjällä on täysi oikeus vallata Ukraina, kansamurhata kaikki sitä vastustavat länsimieliset ja liittää koko Ukraina osaksi Venäjää. Eivät näe siinä mitään väärää.
Hän varmaan vastaa, että missä venänkielinen, siellä on venäläinen oikeus.
Tuo on totta joka sana.
EI hae Putinia ei kiinnosta nullien maa.
> Terminologia muuttunut sen kaltaseksi.Suomea
> pidetään jo vihamielisenä maana.
Hakekoot nyt Putin ja Maria Zaharova yhdessä niitä uusia nimityksiänsä Suomelle, hakekoot ihan rauhassa. Me täältä Suomesta käsin emme tuolle parivaljakon pohdinnalle ja sanamuodon etsinnälle mahda yhtään mitään.
Jos konflikti tulee, niin viime kädessä otetaan vaan vastaan se mitä tulossa on.
Tämä on se meidän vaihtoehto. Koska se toinen vaihtoehto, eli Putinin saappaiden nuoleminen, se ei meille suomalaisille oikein maistu.
Emme ole vihamielisiä, kunhan Venäjä hoitaisi asiansa ja pysyisi omalla tontillaan.
Tokikaan emme tue sotarikkollisia. Ja pelkäämme sellaisia, jotka tappavat, ryöstävät , raiskaavat ja varastavat. Jotka tuhoavat siviilien asuttamia kaupunkeja, patoja, sähkölaitoksia, siltoja, peltoja jaajavat miljoonia maanpakoon!
Pakko varautua. Puhe ei tehoa. Eikä ystävällisyys, pehmeys eivätkä läntiset demokraattiset arvot.
Kukaanhan ei ole halunnut neliömetriäkään Venäjän maaperästä! Päinvastoin, sieltä on virta vain pois.
>>Puhe ei tehoa. Eikä ystävällisyys, pehmeys eivätkä läntiset demokraattiset arvot.>>
Tuota ystävyyttä Venäjän kanssa yritettiin Euroopasta ja lännestä käsin 1991...2008 välinen aika.
Sitten 2008 Putin hyökköäsi jo Georgiaan. Vuonna 2014 hyökkäsi Ukrainaan. Ja laajensi voimakkaasti samaa sotaa 2022 helmikuussa.
Ystävällisyys ei tehoa Putinin Venäjän kanssa. Ne eivät pidä sopimuksiansa.
Kaikki keskusteleminen on käytävä näköjään vaan asevoimien kautta.
Tarkoitat siis varmaan sitä, kun Etelä-Ossetia hyökkäsi Georgiaan?
Nähdäkseni meillä ei ole ollut konfliktia Venäjän kanssa sitten toisen maailmansodan jälkimaininkien. Nyt tietysti olemme viholliset sitten.
Länsi Haluaa Venäjän luonnonrikkaudet!
Suomi mahdollistaa naton pääsyn Venäjän rajalle.
Leikitkö, ettet tuota tajunnu?
Elokuussa 1999 Vladimir Putinista tuli Venäjän pääministeri ja ensi töikseen hän kiinnitti huomiota Tšetšeniaan, jota vastaan Venäjä oli vuosina 1994-1997 sotinut huonolla menestyksellä. Venäjän asevoimien tehottomuus tuli kaikille selväksi.
Tässä neuvotojoukkojen ja 1991 jälkeen venäläisjoukkojen käymiä sotia:
* 1979 Neuvostojoukot miehittivät Afganistanin 10 vuodeksi
* 1982 Neuvostojoukot olivat osallisina Syyriassa ja Libanonissa
* 1987 Neuvostojoukot olivat osallisina Tsadissa
* 1988 Neuvostojoukot olivat osallisina Karabahissa
* 1989 Neuvostojoukot tappoivat 19 ja haavoittivat 291 georgialaista Tbilisissä
* 1991 Neuvostojoukot olivat osallisina Etelä-Ossetiassa
* 1991 Neuvostojoukot tappoivat 15 liettualaista Vilnassa ja hyökkäsivät mielenosoittajien kimppuun muissa kaupungeissa
* 1991 Neuvostojoukot tappoivat seitsemän latvialaista
* 1991 Neuvostojoukot tappoivat kolme Moskovassa
* 1991 Järjestäytymättömät Moskovan lähettämät venäläisjoukot osallistuivat Jugoslavian sotaan
* 1992 Venäjän joukot olivat osallisina Abhasiassa
* 1992 Venäjän joukot olivat osallisina Tadzikistanissa
* 1992 Venäjän joukot olivat osallisina Moldovan Transnistriassa
* 1993 Venäjän joukot tappoivat noin 150 yksistään Moskovassa
* 1994 Venäjän joukot aloittivat ensimmäisen Tsetsenian sodan
* 1999 Venäjän joukot aloittivat toisen Tsetsenian sodan
* 2008 Venäjän joukot hyökkäsivät Georgiaan
* 2014 Venäjän joukot miehittivät Krimin, joka liitettiin Venäjään, ja miehittivät osan Donbassia
Kukaan ei ole sinnepäin edes pieraissut. Sieltähän kaikki haluaa pois, ne, jotka ovat ryöstäneet kansan varallisuuden, ovat jo siirtäneet miljardinsa länsimaisille tileille ja omistavat palatseja, huvipursia, jalkapalloseuroja lännessä. Ja lapset koulutetaan myös täällä!
Tuo on totta joka sana.
Kumpi voittaa, Venäjä vai Yhdysvallat?
Siis sotaisuudessa
Vai niin, kuka sitä Venäjän Kurskin aluetta eli maa osaa halusi?
pelle selesnki!
Mitä Maailmam ydin valvoajt TODISTAVAT, todisteiden kanssa?
sitäkö että pelle tahtoi tuhota ydinvoimalan?
suuri osa Suomen kansasta on tyhmiä lampaita!
sinä olet hyvä esimerkki siitä!
tiesiskö että pelle seleski on myöntänyt että heillä, ukrainalla on valtavia tappiota Kurskissa ja tahtoo aselevon eli tulitauon?
Kurski oli, pellen mielestä voittoisa ase ja välinä tuleville rauhan neuvotteluille, pellen omasta mielestä.
nyt Uljas Venäjä on ilmoittanut ettei tule tulitaukoa/aseleopa eikä nevotteluita ennenkuin he, ukraian ilman ehtoja antautuu,
jos ei antuadu, Uljas Venäjä tuhoaa kaikki sotilaat sieltä, samalla åyrkien välttämään taallisen kansalaisen tappamista.
mitä' pelle teki muutama päivä sitten?
ampui saoja kroneja, siviilien niskaan!
joten se maa, ukeaina on tuhon oma.
Venäjältä ei haluta muuta kuin että se pysyisi omien rajojensa sisällä ja kunnioittaisi naapurivaltioiden itsenäisyyttä ja aluerajoja. Mikä näyttää olevan Venäjälle täysin mahdotonta, kun on terroristinen roistovaltio.
Venäjä on paha, Yhdysvallat on hyvä. Hyvyys voittaa pahuuden.
Putin on naZi.
Venäjän väestörakenne saattaa olla suuntamassa Ukrainan sodan myötä kohti turmionkierrettä, The Economist uutisoi 2023.
Jo ennen sotaa Venäjän väestörakenne oli heikko. Viimeisen kolmen vuoden aikana Venäjältä on lähtenyt kolme miljoonaa ihmistä enemmän kuin tavallisesti. Viidessä vuodessa venäläismiesten elinajanodote on tippunut viidellä vuodella 64,2:een, pääosin koronapandemian ja alkoholiin liittyvien sairauksien vuoksi. Ennuste on nyt samalla tasolla Haitin kanssa.
Näiden lisäksi koronapandemia aiheutti kolmessa vuodessa noin 1,2 – 1,6 miljoonaa ylimääräistä kuolemaa.
Sota on kuitenkin pahentanut tilannetta entisestään. Huhtikuussa 2022 Venäjällä syntyi vähemmän ihmisiä sitten 1700-luvun. 175 000 – 200 000 venäläissotilasta on kuollut tai haavoittunut Ukrainassa, ja 500 000 venäläistä, pääosin nuoria ja koulutettuja, on paennut ulkomaille.
Venäjän asukasluku oli suurimmillaan vuonna 1994, jolloin maassa asui 149 miljoonaa ihmistä. Tämän jälkeen väkiluku on pääosin alentunut. Maa onnistui pysäyttämään väestön alenemisen 2010-luvun taitteessa anteliailla lapsilisillä ja maahanmuutolla, mutta 2020-luvulla kehityskulku on kääntynyt taas negatiiviseksi. Vuonna 2021 Venäjän asukasluku oli enää 141 miljoonaa, ja arvioiden mukaan 50 vuoden päästä asukasluku laskee 120 miljoonaan.
Tästä huolimatta ei näytä siltä, että Venäjä olisi valmis säästelemään nuoriaan. Päin vastoin, lokakuussa Venäjä tiedotti 300 000 ylimääräisestä mobilisoidusta sotilaasta. Monet heistä tulevat Venäjän köyhimmiltä alueilta, vähemmistöjen asuttamista tasavalloista kuten Dagestanista.
Vaikka merkittävä osa Ukrainaan lähetetyistä sotilaista kuuluukin maan etnisiin vähemmistöihin, näkyy väkiluvun aleneminen vahvimmin nimenomaan etnisten venäläisten keskuudessa. Vuosien 2010 ja 2021 välillä etnisten venäläisten osuus Venäjän väestöstä laski 78 prosentista 72 prosenttiin. Suurinta väestönkasvu taas on Ingušetian ja Tšetšenian tasavalloissa, joissa venäläisten osuus väestöstä on noin prosentti.
Venäjä ei ole yksin heikentyneen huoltosuhteensa kanssa. Syntyvyys on alentunut myös monessa länsimaassa, mutta ne kykenevät selviämään muutoksesta ilman negatiivisia vaikutuksia kansalaisten tulotasoon korkean koulutusasteen ansiosta. Vaikka Venäjällä onkin aiemmin ollut korkea koulutusaste, murentaa tätä korkeasti koulutettujen perheiden massamaastamuutto.
Hyvänä esimerkkinä tästä toimii se, että arvioiden mukaan jopa 10 prosenttia Venäjän IT-osaajista pakeni maasta viime vuonna. Suuri osa heistä oli miehiä, joka aiheuttaa entistä suurempia vinoumia väestörakenteeseen. Vuonna 2021 Venäjällä oli jokaista sataa yli 18-vuotiasta miestä kohden 121 yli 18-vuotiasta naista.
– Venäjällä on erikoinen yhdistelmä kolmannen maailman kuolleisuusastetta ja ensimmäisen maailman koulutusastetta, kommentoi Nicholas Eberstadt, American Enterprise Instituten väestötutkija.
>>Tarkoitat siis varmaan sitä, kun Etelä-Ossetia hyökkäsi Georgiaan?
Ei, ei, kyllä tarkoitan sitä ihan oikeata Venäjän asevoimien ja Georgian asevoimien välillä köäytyä noin viikon mittaiusta sotaa.
https://yle.fi/a/74-20032368
>>Nähdäkseni meillä ei ole ollut konfliktia Venäjän kanssa sitten toisen
maailmansodan jälkimaininkien. Nyt tietysti olemme viholliset sitten.>>
Venöjä hyökkäsi Suomesta gvain 800 km päässä olevaan Ukrainaan. Tämän johdosta Suomi katsoi aiheelliseksi hakeutua sotilasliitto NATO:n jäseneksi.
Mitään tämän suurempaa tointa, eikä etenkään aggressiota Suomi ei ole Venäjää kohden osoittanut. Kaikki Venäjän väittämät tätä suuremmat asiat ovat luulottelua.
Todellisuudessa Suomi on toiminut erittäin rauhallisesti ja korrektisti Venäjää kohtaan. Rajan laajaan hybridioperaatioonkin vastattiin vain sulkemalla itäraja, ei mitääön muuta.
Naton salaiset, julkituleet suunnitelmat ovat, Suomen osalta, monet ja pahin on lappiin sijoitettavat ydin aseet!
Putin on selvästi sanonut ettei se käy ja sitten tuhoaa puoli lappia, jos on tarvetta.
ja ohjuksen superhyper yli-ääni ohjukset, niitä ei ihminen voi ampua alas!
joten, kun ja jos ydin aseita tulee lappiin, on se lapin tuho.
tämä on muuten PÄÄSYY miksi he ovat nyt ukrainassa, ukraina on paljon katunut että luopui ydin aseista ja tahtoo nyt naton aseet Venäjän rajalle.
Uljas Venäjä ei sitä salli!
Putin on naZi.
Suomi natoineen lietsonut ihan itse vastakkainasettelua maiden välille.
Ei pidä yllättyä, jos kivetetty karhu lopulta herää, ja hyökkää... 🐻
Suomi on tietysti mukana EU:n ka Lännen yhteisesti sopimassa taloussaarroessa Venäjää kohtaan. Samoin toimitamme aseita omaa maatansa puolustavalle Ukrainalle.
Mutta mitään tämän erikoisempaa lietsontaa Suomi ei ole Venäjän suuntaan ososoittanut.
Jos kuitenkin tiedät jostakin sellaisesta lietsonnasta, niin kerro ihmeessä, mistä on kysymys..
Suomen hallitus, EU ja nato. Suomi eli enemmistö suomalaisista ei tue sodanlietsontaa.
KARHU HYÖKKÄSI JO Ukrainaan, etkö huomannut?! Karhun hyökkäys lietsoi tarpeen puolustautua muissa naapurimaissa.
Karhun HYÖKKÄYS ON SYY,
jonka SEURAUS OLI SUOMEN JA RUOTSIN HAKEUTUMINEN PUOLUSTUSLIITTOON.
Kun me nyt katselemme raivopäisesti riehuvaa ja hyökkäävää Venäjän karhua Ukrainassa, on itsestäänselvyys, että muut maat tekevät sen mitä niiden tarvitseen puolustautuakseen tuollaisen tasapainonsa ja itsekontrollinsa hukanneen karhun hyökkäystä vastaan.
Tuo salaliittoteoreetikoiden keksimä teoria, jota valitettavasti monet levittää edelleen.
Suomen hallitus, EU ja NATO ja Suomen kansan enemmistö on sitä mieltä, että Suomi on valtio, jota kannattaa puolustaa. Suomen suvereniteettia ei saa uhata. Suomen rajoja ei saa rikkoa.
Jos se on sodanlietsontaa, sitten se on.
Tokikaan kukaan ei uskokaan, että Venäjällä on minkäänlaista osuutta asiaan eikä todellakaan minkäänlaista kritiikiä omia toimiaan kohtaan. Ihan niinkuin harhoissaan elävillä mentaalipotilaillakaan on, ei mene puhe perille. Jankkaa vaan omia harhojaan.
No voi voi sentään pikkulasta, jolle Putin-setä on kertonut iltasatuja oikein televisiossa.
Kun ihan loogisesti venäläiset sotilaat ja panssarivanut eivät mitenkään voisi olla selvästi Ukrainan rajan sisäpuolella miehittämässä Ukrainan alueita, jos he eivät olisi hyökänneet ja menneet noiden panssarivaunujensa ja sotilaidensa kanssa sinne Ukrainan alueelle valtionrajan yli. Käytä logiikkaa, vaikka onhan se huomattu, etteivät venäläiset kykene alkeelliseenkaan logiikkaan. Venäläisten logiikka ja päättelykyky on alle 2-vuotiaiden tasolla, ei päätä eikä häntää, ei mitään järkeä.
Todellakin ylivoimaisesti suurin osa suomalaisista halusi Naton suojiin juuri siitä päivästä alkaen, kun Venäjä aloitti rikollisen hyökkäyssotansa Ukrainaa vastaan! Ukrainaa ei auttanut Naton ulkopuolella oleminen, eikä se ole auttanut Suomeakaan, vaan Venäjä on historiassa rikkonut hyökkäämättömyyssopimusta ja hyökännyt Suomeeen, Sellainen epäluotettava lusmu on Venäjän valtio.
Oletko siis sitä mieltä, että Suomen, demokraattisen oikeusvaltion, olisi kuullut tukea Ukrainan, suvereenin, itsenäisen valtion kansanmurhaa? Oikeasti?
Siis venäläisen propagandan mukaan siankieltä puhuvien natsien massamurhaa?
Sodan alettua siteet katkesivat maasta pakenevian ukrainalaisten ja heidän Venäjällä asuvien sukulaistensa kanssa. Venäläiset toistivat, meidän pojat eivät ammu siviilejä, he tulevat vapauttamaan teidät!
Tietenkin jokainen Kremlin kätyri on tuota mieltä, koska jokainen heistä kannattaa ukrainalaisten kansanmurhaa ja koko Ukrainan liittämistä osaksi Venäjää.
Eihän kukaan heistä koskaan suostu tuomitsemaan puolella sanallakaan sitä mitä Venäjä on tehnyt, vaan pitävät kaikkia venäläisten toimia sataprosenttisen oikeina.
Kun ei ole minkäänlaista ede alkeellista moraalia niin ei ole, eikä venäläisillä eikä heidän kätyreillään ole mitään moraalia. Aina vankasti kansanmurhan kannalla.
Miksi rakennat olkiukkoja?
Aloituksessa ei sanottu mitään tuonne päinkään.
Tuo on totta joka sana.
Ei ole palstalla koskaan näkynyt yhtään venäjämielistä, joka olisi puolella sanallakaan tuominnut Venäjän tekoja millään tavalla. Päin vastoin kannattavat sotaa täysillä ja toivovat ukrainalaisille vain kuolemaa ja kansanmurhaa.
Ei palstalla ole juuri yhtään venäjämielistä. Venäjämielisiä joka paikassa näkeviä natomielisiä taas piisaa kyllästyksiin asti.
Onko ihme, kun me olemme suomalaisia ja NATOssa. Ei meillä venäjänmielisiä ole kuin kourallinen, ja niistäkin osa maksettuja Putinin palkollisia.
No ei muuta ku liisää tukea Ukrainaan:
ua843000010000000047330992708
Tuohon vihamielisyyteen on syytäkin koska päättäjämme ovat luovuttaneet maamme Natolle miehitettäväksi. Hölmölämme on myös osallisena sotaan aseistamalla Ukrainaa mikä johtaa eittämättä maamme mukaan sotaan.
Venäjän ikiaikainen, hallitusmuodosta riippumaton asenne.
Naapurit ovat tottelevia renkejä tai vihollisia jotka on tilaisuuden tullen alistettava palvelijan rooliin.
Katsokaa historiaa lyhyemmällä ja/tai pitemmällä tähtäyksellä!
Tuo on totta joka sana.
Naton tarkoitus on ilkeillä ja härnätä siviilejä.
Toisin kuin Venäjän joka on niin ystävällinen kaikille naapureilleen.
Onkohan noin? Olen kuullut Ukrainasta hieman toisenlaisia uutisia..
Edellinen oli ironiaa.
Putin on naZi.
Ja naTo myös.
Uskoisin Venäjän testaavan natoa Suomen kautta.
Jotkut asiantuntijat sanoneet että se on Venäjälle
helpoin tapa.Venäjä voi verettömästi testata
Usan reagointikykyä.Usan reagointi aika on
virallisesti noin 14 vrk.Jos Venäjä härnäämis
mielessä valtaisi jonkun itärajan paikkakunnan.
Usa ei reagoisi siihen mitenkään kiireellä Usa kieltäisi
myös Suomea reagoimatta vihamielisesti asiaan.
Sitten käytäisiin diblomaattiset ponnistelut.
Usa ehkä helläis pakotteita jos Venäjä suostuisi
vetäytyyn.
Reagointiaika
no se on 20 minuuttia
jos lehdistöön on luottaminen
Ystävällismielinen Venäjä koettaa tappaa mahdoll. vähän Ukrainalaisia varastaakseen Ukrainan maaperän.
- Zaharoova -
Eipä kai miljoonien sotapakolaisten vyöryminen Eurooppaan ole meiltä kuitenkaan jäänyt huomaamatta.
Ja heillä on tarinoita, jotka päihittävät RT:n mennen tullen ja Venäjän media.
'Viikko sen jälkeen, kun sammutamme sähköt, Kiova ui paskassa.
Näin arvioi venäläinen poliitikko ja sotilas Andrei Guruljov syksyn sodankäynnin käänteitä Venäjän televisiossa.'
Täällä ei kaivata natoja eikä puteja.
Suomen pöötymit hesas saa varmaan pian terveisiä venäjältä , niin paljon on hietalaatikon räkänokat soittanut suutansa . Ja nato vaan ihmettelee kun alkaa lätty lätiseen .
Mitä sitten. Tuommoisten kanssako pitäisi kaveraata, vaikka sukulaiskansaansa murhaavat, minkä kerkiävät.
Eivät venäläiset eivätkä heidän kätyrinsä näe murhaamisessa mitään väärää. Kannattavat sitä täysillä, koska barbaarisilla ureapäillä ei ole minkäänlaista moraalia.
Putin on naZi.
Miksi Suomi ei lakkauta noita Venäjän useita konsulaatteja ? Suomi ei tarvitse kun yhden Venäjän konsulaatin Suomessa niiden vähien asioiden hoitamiseen mitä on jäljellä vielä.
Natokin on naZi.
Meneppä takaisin päivähoitoon pentu.
Varo, että ei tule haastetta laatikkoosi kun käyttäydyt noin lapsellisesti.
Laitetaanpa Kremlin asiamiehille vähän tosiasioita vaihteeksi, eli Suomen valtion virallinen kanta asioihin:
"Venäjä aloitti 24.2.2022 YK:n peruskirjaa ja kansainvälistä oikeutta rikkovan hyökkäyksen Ukrainaa vastaan. Suomi tuomitsee jyrkästi Venäjän Ukrainassa aloittamat sotilaalliset toimet ja tukee vankasti Ukrainan itsenäisyyttä, suvereniteettia, itsemääräämisoikeutta ja alueellista koskemattomuutta. Suomi vastaa Venäjän toimiin osana Euroopan unionia."
https://um.fi/ajankohtaista/-/asset_publisher/gc654PySnjTX/content/kansallinen-julkilausuma-venajan-hyokkayssodan-toisena-vuosipaivana-24.2.2024
Laitetaan jäitä hattuun. Ei me Venäjää uhata. Pidetään vaan omat rajat vartioituina, Naton avulla. Kun esimerkkinä tuo valtio tuhoaa Natoon kuulumatonta naapuriaan kolmatta vuotta!
Putin on ollut paras NAton myyntikonsultti Suomessa ja Ruotsissa!
Putin on äijä ,eikä mikään narisija . Samaa kastia hitlerin kanssa , jonka kanssa suomalaisetkin kaveerasi hetken . Nyt lapin polttajat on taas kaveria , kusettavat taas hölmöläiskansaa , eli suomea .
Niin sitä luulis, kun media rakentaa kuvan. KGB:n konttorirottahan se on ollut. Suunnitellut salamurhia, lahjonut ja murhannut omiaan ja rahoittanut ääriainesten liikkeitä länsi-Euroopassa. Se inhoaa demokratiaa ja ihmisoikeuksia. Se pelkää pallinsa puolesta vainoharhaisesti koko ajan. Sen takia kaikki valehtelee sille ja se valehtelee kaikille. Surku-ukko!
Naton trollilta tuo vaikuttaa.
Tuo on totta joka sana.
Kenellekkään ei jää epäselväksi, minkä maan nettinörtit täällä kirjoittelevat.
Joten jos haluat pysyä järjissäsi, vaihda kanavaa.
Typerysten seura tyhmistää sinuakin.
Punavihervasemmistolaiset naton kannattajat kirjoittelee sotajärjestöänsä ihaillen. Kyllä niistä suurin osa on suomalaisia.
Venäläisiä on systemaattisesti yli 100 vuotta kasvatettu rakastamaan rauhaa. Nyt rauhaan kasvatetut venäläiset toteuttavat rauhanaatetta, samaa jota Suomessa puolustavat mm. Rauhanpuolustajat ry sekä Antifasistinen komitea SAFKA ja monet muut antifasistiset ryhmittymät ja puolueet.
No, se aika jolloin Neuvostoliitto puolusti maailmanrauhaa oli ja meni.
Nyt Venäjä on fasistinen, imperialistinen valtio, joka sotimalla valtaa maata naapuristaan.
On siinä ero.
Taitaa suomi hakea suur suomea kuin saksan kanssa 1940-1945,nyt vain usa/kanssa .kun sksan natzi armeija hävisi sodan .suomi nyt uhrataan usa/etu rintamaksi venäjää vastaan.voi poloisia mihin ansaan suomi meni ,saulin ja marinin rahan himon vuoksi.
Ai, oletko huomannut Suomessa muita intressejä kuin oman maan suvereniteetin turvaaminen?
Miten olet huomioinut Venäjän toimet viime vuosina? Ovatko pyrkineet turvaamaan rauhaa vai laajentamaan alueitaan raa'alla hyökköyssodalla?
Opettele kirjoittamaan.
Tämän keskustelun aiheena ei ole kielioppi!
Jos minäkin ymmärrän tuon sepustuksen alle 50:n ÄO:lla, niin sen ymmärtäminen ei pitäisi olla mikään ongelma keskivertoihmiselle.
Trollit eivät osaa pysyä keskustelun aiheessa.
Ja admin veti sen viestin välistä pois, johon tämä oli vastaukseksi. Kieroa peliä suomi24:ltä.
Neuvostoliitto oli ja meni, mutta nyt Venäjällä toimii kansa, joka toteuttaa niitä oppeja, joita NI:n ja myös Suomen vasemmistolaiset opettivat jopa kouluissa, kuten Suomessa esim. Pirkkalan kokeilukoulussa lapsikoeiluineen.
Sellaiseen sosialistisen realismin historian tietämykseen Putin perustaa maailman käsiityksensä. Moni vasemmistolainen Suomessakin perusti näkemyksensä samaan tietokantaan.
Miten Suomen olisi sitten pitänyt suhtautua naapuriin joka on vuosikymmeniä kouluttanut pihkovassa suomea puhuvia erikoisjoukkoja? Kyse maahanlaskujoukoista n.30minuutin helikopteri matkan päästä Helsingistä. Miksi tuollainen vihamielisyys Suomea kohtaan? Ottaen huomioon kuinka paljon Suomikin on venäjää avustanut rahallisesti. Esimerkiksi pietarin jätevesipuhdistamo, vienan karjalan tiestöt...ymymym.