Ulkolaisen kanavan uutisissa oli reportaasi otsikon aiheesta ja sen mukaan erilaiset AdBlue-virheongelmat olisivat melko yleisiä ja tämä ilman, että siihen tarvittaisiin edes pakkaskelejä.
Eräälläkin haastatellulla oli ko. säiliö juuri täytettynä uudehkossa henkilöautossaan, mutta systeemi ilmoitti virheestä väittäen nesteen olevan loppu. Seuraavana aamuna töihin lähtiessä auto ei suostunut starttaamaan ja se piti viedä korjaamolle. Kyse oli jostakin anturi- ja ohjelmointiongelmasta, josta noin tonnin lasku. Vastaavia korjauskuluja toisillakin. Uutisessa haastateltiin myös paria korjaamoa.
Kuulema myös itse säiliöissä on ollut ongelmia (pullistumia?).
Sitten eräs kuljetusfirman omistaja oli poistattanut (laittomasti ja siksi esiintyi kasvot peitettynä) systeemin toiminnasta liki kaikissa pakuissaan koska niistä aiheutui kalliita korjauskuluja ja kaluston seisottamista / tulojenmenetyksiä.
Mutta miten raskas ammattiliikenne sitten tulee toimeen tuolla tekniikalla, joka niillä on ollut jo vasin kauan ennen henkilöautoja.
Hieman huolestutti tuo infopiikki, sillä harkinnassa on ollut hommata seuraavaksi Euro-6 luokan diesel-paku privaatti- ja harrastuskäyttöön tuon nykyisen vanhan HA-dieselin korvaajaksi.
AdBlue-ongelmat yleisiäkö?
8
541
Vastaukset
- Anonyymi
Ongelmia on.
suomalaiseen tyyliin kaikki joko vaietaan tai selitellään niin sekavaksi, ettei kukaan enään tajua, mistä on kysymys.
(ryssän toimintatapa)
pelätään että oman kotteron arvo romahtaa.- Anonyymi
Tyhmähän sinä olet.
- Anonyymi00004
suomen valtio korvaamaan kaikkien korjauskulut
KKV - Anonyymi00005
Osta Defrostaa.
Se on parempi litku.- Anonyymi00006
Toivottavasti se saisi hyväksynnän. Kemiran aikoinaan kehittämä dexium litku ei saanut sitä Saksan autoteollisuuden kattojärjestön VDA takia. Kemira myi sen valmistus oikeuden Ameriikkalaisille. Siellä tuo on hyväksytty ja yleisesti arktisilla alueilla käytössä. Nimi kylläkään ei ole enää tuo.
- Anonyymi00007
kkv tutkimaan asiaa-MOT?
- Anonyymi00008
autoliitto hampaaton järjestö?
- Anonyymi00009
666
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512376Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283689Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963534Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss463060Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082789Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132178Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372127Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935