500 prosentin korotus

Anonyymi-ap

Lähteekö ransitin ja fiiatin reuhut myyntiin kun hallitus täräyttää 500% korotuksen käyttövoimaveroon?
Minä ainakin mun autoni pois, nyt jo käyttövoimaveron maksu joka toinen kuukausi ja hieman alla 200 euroa.
Minun osalta ei sitten leirintäalueiden pyörittävät rahoja saa ja epäilen että moni muukin luopuu joten nähdään lisää konkurssin tekeviä matkailuyrittäjiä. Nytkin ovat jo kiikun kaakun etteivät konkkaa tee.
Moni kiertää Suomea ympäri vuoden. Pienten paikkakuntien kauppiaat saavat osansa karavaanareiden rahoista. Sekin tulee vähentämään. Caravan tuotteita ja tarvikkeita myyvät tulevat olemaan kovilla ja osa varmaan näistäkin joutuu lopettamaan kun autojen määrä vähenee.

3

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka niitä autoja nyt tässä tilanteessa ostaa täyteen hintaan. Eikä se ole vielä valmis laki, vaan mietintöön menossa. Hätäisimmät laittaa autonsa myyntiin ja rahamiehet saa halvalla hyviä matka-autoja.

      • Anonyymi

        Ei mutta sitten kun laki tulee voimaan. Jos toteutuu 500% nousu käyttövoimaverossa niin pakko luopua autosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mutta sitten kun laki tulee voimaan. Jos toteutuu 500% nousu käyttövoimaverossa niin pakko luopua autosta.

        Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Jos vaikka liikennekäytöstä poistoon ensiksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1329
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      965
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      923
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      765
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      739
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      736
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      116
      717
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      645
    Aihe