Suomen natsit rahoitti Hitlerin sotaa

ostamalla vanhoja aseita saksalta kalliilla hinnalla.
5102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja sitten vielä sotakorvaukset päälle, ja paljon muuta.

Äänestä

Jaaha, siellä taas yksi historian tuntija ellei suorastaan punayliopiston aloitteleva professori.
Ei Suomi ehtinyt aseista juuri mitään maksaa ja maksoi velkaansa saksalaisille pyytämättä mitään korvauksia sodan jälkeen. Suomi jäi itsenäisyytensä velkaa Kolmannelle Valtakunnalle, jos ei olis apua saatu niin Venäjä olisi täällä virallinen kieli ja pettymys kommunistiseen yhteiskuntaan suuri. Tätä eivät suomalaiset kommunistit päässeet niin täysiä kokemaan että ovat vieläkin "pyörryksissä Suuresta ja Mahtavasta Neuvostoliitosta.

Äänestä

Kuka sellainen asekeräilijä olikaan?

Äänestä

Suomi sai ilmaseksi paljon pervitiiviä sen avulla pärjätiin. Sitä käytetään edelleen suomessa piristää kuullemma kovastikkin.

Äänestä

Suomessa tosin oli natseja hyvin vähän, mutta mitäpä se moskoviittifasisti ei vääristelisi.

Merkittävin natsimme oli varmaan Lohjan Kalkki-Petteri.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Petter_Forsström

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ostamalla vanhoja aseita saksalta kalliilla hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu