Helluntailaisten jumala on yksisarvinen jumala:
Sitä katsellessani tuli lännestä vuohipukki koko maan yli, tuskin maanpintaa koskettaen, ja sillä pukilla oli otsassaan mahtava sarvi.
Olsen käytti evankeliointityössä 'yksisarvista'.
Sitä katsellessani tuli lännestä vuohipukki koko maan yli, tuskin maanpintaa koskettaen, ja sillä pukilla oli otsassaan mahtava sarvi.
Olsen käytti evankeliointityössä 'yksisarvista'.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Helluntailaisten lahkon perustajat oli jumalattomia miehiä. Siksi hellarit eivät puhu mitään oman lahkonsa asioista ja historiasta.
Käyttävät valtavasti energiaa vanhojen kristillisten kirkkokuntien herjaamiseen.
Käyttävät törkeätä kielenkäyttöä kristittyjen lapsien saamasta pyhästä kasteesta Nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen.
Jaak. 2:7
Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]
Nykyisin luterilaiset haalivat homoja seurakuntaansa eli vihkivät homoja!
He ovat keskustelun aloittajan uskonveljiä/-sisaria!
Ilmestyskirjan peto ja hirviö "Pentecostalismus" on uudestikasteen henkiolento.
Ilm. 16:13
Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.
Henkien erottajat ovat nähneet lahkojen anabaptismiin käytettävien kastebunkkereiden pohjalla kastedemonin, akvaariopumpun vieressä.
Lännestä = Amerikasta tuli yksisarvinen.
Joh. 14:30
En minä enää puhu paljoa teidän kanssanne, sillä maailman ruhtinas tulee, ja minussa hänellä ei ole mitään.
Lohikäärme jahtaa pieniä lapsia, jotta heitä ei kastettaisi Jumalan lapseksi sisälle Jumalan valtakuntaan, vaan jätettäisiin tähän maailmaan tämän maailman ruhtinaan valtakuntaan. Sitä se saatana tahtoo.
Ilm. 12:17
Lohikäärmeen raivo yltyi, ja se lähti sotimaan naisen muita LAPSIA vastaan, niitä, jotka ovat uskollisia Jumalan käskyille ja Jeesuksen todistukselle.
Kommonisti.
Helluntailaisuususkovaiset todellakin demonisoivat ja hyökkäävät pieniä lapsia ja heidän uskoaan vastaan.
Heidän jeesuksensa käskee sanomaan heitä "pakkovauvakastetuiksi." + ja + solvaukset päälle.
Järkyttävää vihaa !!!
100- ja 200-luvuilla Ireneus, Hippolytus, Origenes, Kyprianus. Perinteinen aikuiskaste muutettiin lapsikasteeksi. Lapsikasteen vakiinnutti Augustinus, jonka mukaan "kastamattomat lapset joutuvat kadotukseen".Lapsikasteen yhteydessä alettiin korostaa perisynnin poispesemistä. "Kaikki, jotka kuolevat kastamattomina, myös pienet lapset, joutuvat helvettiin kärsimään loppumattomia tuskia Meillä ei ole oikeutta valittaa tätä, koska olemma kaikki pahoja." Evankeeliset ovat kuitenkin jatkaneet apostolista tapaa ja kastavat edelleen ainoastaan uskovien kasteella eivätkä ole katolisen piispan oppia omaksuneet. Jeesus itse esimerkkinä. Johanneksenkin kasteen ottaneet kastettin myöhemmin Herran nimeen. Kristillisen kasteen taustana on Johanneksen kaste ja myöhäisjuutalaisuuden proselyytti- eli käännynnäiskaste. Ne taas olivat saaneet lähtökohtansa Vanhan Testamentin lain puhdistusmääräyksistä (4Moos.19:20; 31:19- 20 ym.). Kristuksen perintönä jäi evankeliumin julistus sekä kaste Herran nimeen, kaste on tarkoitettu Jeesuksen vapaaehtoisille seuraajille. ”..se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät” (Mt.7:14). Veden pirskottaminen päälle ei siis ole kuin siunausta muistuttava toimitus, joten sitä ei voida pitää upotuskasteena. Käännynnäiskaste on aina upotuskaste.
Luterilaisuus on järkyttävää vihaa: "kastamattomat lapset joutuvat kadotukseen".Lapsikasteen yhteydessä alettiin korostaa perisynnin pois pesemistä."
Helluntailaisuudessa riehuu pahat henkivallat.
Tähänkin raamatunjakeeseen liittyvän aloituksen he sensuroivat.
Johanneksen ilmestys 12:9
"Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa."
Otsikko oli milloin saatana enkeleineen heitettiin Maan päälle.
Helluntailaisuus syntyi Helluntaina., kun Jeesuksen lähettämä Pyhä Henki tulo maailmaan Hänen omiinsa.
Helluntailaisudessa ihmiset kasvavat totuudessa, nöyryydessä ja armossa, Pyhittyen kohti Jeesuksen kaltaisuutta. Se on jokasen vapaaehtoinen oma valinta. Jumala itse autaa siinä omiaan.
Helluntailaisuus, toinen helluntai syntyi Amerikassa Los Angelesin punaisen lyhtyjen kadulla.
Charles Fox Parham was the father of modern Pentecostalism.
Helluntaina pidettiin Jumalan antama sapatti pyhänäpäivänä. Nyt on helluntailaisuudessa toisin.
1234567---
Ostaaka pastorit silmävoidetta.
Tehkää parannus seurakunnan edessä niin se olisi uskottavampaa.
Onko tämä Jumalan vai saatanan tahto ?
Helluntailaiset sotahullut ovat hurmaantuneet "Tukholman profetiasta".
Raamattu puhuu luterilaisesta kirkosta näin: (huomaa hellarit, eivät ole koskaan vainonneet ketään) Ja nainen oli puettu purppuraan ja helakanpunaan ja koristettu kullalla ja jalokivillä ja helmillä ja piti kädessään kultaista maljaa, joka oli täynnä kauhistuksia ja hänen haureutensa riettauksia.
Ja hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, salaisuus: "Suuri Babylon, maan porttojen ja kauhistuksien äiti". Ja minä näin sen naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajain verestä; ja nähdessäni hänet minä suuresti ihmettelin.
Luterilainen kirkko näyttää ihmisten silmistä kauniilta ja leppeältä: kaikki hyväksytään, homot ja avionrikkojat ja murhamiehet. Mutta kirkon todellinen luonne on, mikä tulee tälläkin palstalla esille, on: luterilaiset vainoavat Jeesuksen omia.
Palstan helluntailaisia vainoavat ovat juovuksissa Jeesuksen todistajien verestä. He toimivat samassa hengessä kuin ne, jotka murhasivat ja kiduttivat jo 1500-luvulla anabaptisteja. Luterilaiset vainoajat käyttävät täysin samoja argumentteja ja samoja sanoja: hurmoshenget ja uudelleen kastajat ja näin todistavat kuuluvansa murhaajien kanssa samaan ryhmään.
Porton henki on hellareitten vainoajien huume.
Raamattu ei puhu mitään luterilaisesta kirkosta.
Helluntailaiset täällä vainoavat Jeesuksen omia ja herjaavat heitä mm vedenpalvojiksi, vauvanvalelijoiksi ja pakkovauvakastetuiksi. Porton henki ja em herjaaminen on kristittyjen vainoajien huume
Eikö se naisen tappaja Tampereen romani ollut hellari ?
1.Joh. 4:
20. Jos joku sanoo rakastavansa Jumalaa mutta vihaa veljeään, hän valehtelee. Sillä se, joka ei rakasta veljeään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa, jota ei ole nähnyt.
Ef. 4:31; Jaak. 3:14
21. Tämän käskyn me olemmekin häneltä saaneet: joka rakastaa Jumalaa, rakastakoon myös veljeään.
3. Moos. 19:18; Joh. 13:34
Veljellä Juutalaiset tarkoitti toista Juutalaista.
Harhaoppisia lahkolaisia pitää varoittaa ja sitten karttaa.
Tit. 3:10
Karta harhaoppista ihmistä, kun ensin olet ojentanut häntä kerran tai kahdesti.
Kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka muuten halventaa toista.
Kaikenlaisia aloituksia sairas mieli laittaa tekemään.
Venäjän trollitehdas lähettää maailmalle satoja miljoonia viestejä päivittäin.
Tarkoitus on saada ihmiset riitautumaan keskenään ja mielipitet venäjämielisiksi. Näinkin Venäjä yrittää maailmanvallloitusta.
Helluntailaisuus tuottaa paljon uskontojen uhreja, koska se ei ole tervettä kristinuskoa.
Onko antti wuoltee porukka Venäjämielisiä trolleja????