Kuka on tosi seurakunnan perustus ?
Jeesus Kristus osoitti SELVÄSTI, että HÄN ITSE on tämä perustus. Hän sovelsi ennustukseen itseensä sanoen:
Psalmit 118: 21 – 22, Matteus 21: 42 – 44
Apostoli Paavalikin todistaa puolestaan, että Jeesus on KULMAKIVI kirjoittaessaan Efeson kristityille
Efesolaisille 2:19 – 20
Miten JT uskoo osa 7. TOSI SEURAKUNNAN PERUSTUS
16
249
Vastaukset
- Anonyymi
Jos HALUAMME elää ikuisesti Jumalan uudessa maailman ajassa, niin meidän täytyy tunnustaa tosi seurakunta ja sen perustus, viitaten niihin Jeesus sanoi:
Matteus 16:18
Tosi perustus löytyy JT keskuudesta! - Anonyymi
Pyh
- Anonyymi
Sille et voi mitään, mutta näin Raamatun sana todistaa JT puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sille et voi mitään, mutta näin Raamatun sana todistaa JT puolesta.
Kyllä ja siinä ei muuta tarvita!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ja siinä ei muuta tarvita!
Totta haastat!
- Anonyymi
Se menee juuri näin, kaikki menee Jeesukseen uskomalla, koska hän toimii kaikessa välimiehenä Jumalan toteutuksessa!
- Anonyymi
Tosi seurakuntaa verrataan ihmisruumiiseen, koska siinä on monta jäsentä, mutta vain yksi pää niin kuin ihmisruumiissakin. Henkeytetty Raamattu sanoo:
Efesolaisille 1: 22 – 23
Että Jumala on tehnyt Kristuksen KAIKEN pääksi seurakunnalle, joka on hänen ruumiinsa. Tätä seurakuntaa verrataan myös Kristukselle kihlattuun neitsyeen, koska ryhmänä tosi seurakunnan jäsenet tulevat olemaan läheisessä yhteydessä Kristukseen niin kuin vaimo mieheensä. Kirjoittaessaan eräille seurakunnan jäsenille apostoli Paavali sanoi:
2. Korinttolaisille 11:2
Kyseessä on siis puhdas seurakunta, jossa ei ole maailmallista turmellusta ja joka on USKOLLINEN Päälleen Jeesukselle Kristukselle.
ONko sellaista kristillisyyttä, on JT, EI OLE ENÄÄ MUITA, LOPUT EKSYTETTY! - Anonyymi
Pystyykö jt sanomaan ääneen: "Jeesus Kristus on Herra."
- Anonyymi
Jeesus on meidän tosi kristittyjen herra!
Näin uskoo JT
paavali kyllläkin totesi SELVÄSTI borneolaisille, että jeesus oli PAREMPI Peräilman päästelyssä kuin maria ja kaikki apostolit yhteensä.
- Anonyymi
paavali kyllläkin totesi SELVÄSTI borneolaisille, että jeesus oli PAREMPI Peräilman päästelyssä kuin maria ja kaikki apostolit yhteensä.
- Anonyymi
Se löytyy nykyisin vain JT keskuudesta!
- Anonyymi
Sitä toteuttaa vain JT, muut on eksytetty ihmisoppiin!
- Anonyymi
Onnistuu vain JT kautta!
- Anonyymi
Aivan, siihen on kyennyt vain JT.
Loput eksytetty ihmisoppiin/- Anonyymi
Tämä on totta...koko planeetta eksytetty!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253760
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402732Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621251Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204