Python käärmeet

Anonyymi-ap

Thaimaassa on tunnetusti paljon erilaisia käärmeitä, suurin osa onneksi on vaarattomia. Thaimaassa elää python käärme laji, jonka purema on täysin myrkytön, mutta haava aiheuttaa tulehduksen. Python yrittää yleensä tappaa saaliinsa kuristamalla tätä kauan aikaa. Thaimaassa on sattunut nyt kaksi erilaista python käärmeen hyökkäystä. Thaimaalainen mies asui kaksi kerroksisessa talossa, jonka yläkerrassa olevaan vessaan mies meni vessa asioilleen. Python käärme tuli ja puri häntä toiseen kivekseen, muttei mies kuollut.
Vakavampi python käärmeen hyökkäys sattui 64-vuotiaalle thaimaalaisnaiselle, jonka keittiöön tuli 4 metriä pitkä ja tietenkin erittäin paksu python käärme. Python puri ensin naista ja kietoi sitten itsensä naisen ympärille ja yritti tukahduttaa naisen. Mutta tämä rohkea ja urhea nainen taisteli kuitenkin hyvin vastaan ja se estettyä, ettei käärme pystynyt puristamaan häntä kaulan ympäri, niin ettei hän tukehtunut.
Nainen huusi aina välillä apua ja kahden tunnin päästä naapuri kuuli hänen avunhuudot ja hälytti apua paikalle. 64-vuotias nainen taisteli siis kahden tunnin ajan python käärmettä vastaan ja hän säilyi hengissä.

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki python käärmeet ovat myrkyttömiä kuristajakäärmeitä.

      Kyseessä on käärmeiden heimo joten puhe pelkästä pythonista on ammattitaidotonta yksilötasolla. Ja tämä on huomautus nimenomaa uutisoinnille, jossa toimittaja ei vaivaudu tutustumaan yhtään klikkiuutiseen josta kirjoittaa. Tällöin totuusarvo koko uutisella kuuluukin kyseenalaistaa.

      Pureman tulehduksesta en tiedä, mutta pureman tarkoitus on toki vuotaa runsaasti verta ja heikentää.

      Jännä juttu muuten kuinka maissa, joissa on jopa vaarallisia käärmeitä, niitä kunnioitetaan enemmän kun meillä täällä Suomessa. Täällähän olisi koko kylä jo tappamassa kaikki elävät olennot mitä näkevät ympäristossään surutta tuollaisen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1421
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1125
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      998
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      993
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      815
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      779
    7. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      775
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      766
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      675
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      55
      625
    Aihe