Aika mälsää, tuet vois olla isompii.
Miksi tuet on pienemmät kun palkat?
Anonyymi-ap
16157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eihän esim. korona-ajan yrittäjien sossutuet olleet pienempiä kuin palkat, vai väitätkö että Jethro Rostedtin palkka oli 100 000 euroa kuten sossutuki Business Finlandilta? Yli 20 000 yritystä sai BF-sossutukia keskimäärin 50 000 euroa per elinkeinottelija. Etla tutki että tuet menivät pääosin turhaan kepun TEM elinkeinoministeri Mika "Kännimeemi" Lintilän ja Business Finlandin virkamiesten jakamana. Ely-keskusten kautta jaettiin sitten jopa miljoonien jättisossutukia ja Taiken kautta Suomen eturivin artistit saivat keskimäärin 200 000 euron vuositulojensa ohella 15 000 - 25 000 euroa "karkkirahaa" mm. Uusivirta, VilleGalle, Monroe, Vartiainen, Nordin, Lenni-Kalle jne.
HS: Tähtiartisteille jaettiin koronatukea – monien tulot samalta ajalta ovat jättimäiset
https://www.is.fi/viihde/art-2000009197770.html
IS selvitti: Näin paljon yli 350 000 euroa koronavuosina tienannut tähtiartisti sai koronatukea
https://www.is.fi/viihde/art-2000009218822.html
"Ilta-Sanomat selvitti, millä perusteilla useat kovatuloiset suomalaisartistit hakivat ja saivat korona-apurahaa Taiteen edistämiskeskukselta."
Juu, kyllä Suomi osaa paapoa hyväosaisiaan.
Hyvä kommentti.
Vassari noita jakoi. Voiteli huolella kun sai luvan kanssa.
Niin kuin vasemmiston suosiosta näkyy, ne rahat ei menneet hukkaan.
SDP ja vasemmistoliitto vihelsivät onneksi elinkeinotteluelämän sossutukijaon poikki kun asia huomattiin, siis Kepun vastuuministeri Lintilän ja Business Finlandin kokoomusvirkamiesten holtiton rahanjako. Ikävä kyllä miljardeja paloi hyvätuloisten pohjattomiin taskuihin, koska patamustimmastakin porvarista tulee armoton tulipunainen sosialisti kun sossutukia on saatavilla. Nyt köyhät, pienituloiset ja työttömiksi jäävät duunarit laitettiin maksumiehiksi, elinkeinottelijoita ei osallistuteta aiheuttamiensa menojen Suomitalkoisiin OrpoPurran arvojen takia.
Business Finlandin rahanjako kuumentaa tunteita – SDP:n kansanedustajilta kovaa kritiikkiä, selvitystä vaaditaan
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f668a52b-18e6-4b56-92ca-5925e79f6561
"Business Finlandin 800 miljoonan euron avustukset nostattavat kasvavaa kritiikkiä.
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) sai vastattavakseen kahden SDP:n kansanedustajat jättämän kirjallisen kysymyksen Business Finlandin rahanjaon perusteista."
Yhteiskunnasta kertoo eniten se, miten se huolehtii huono-osaisistaan ja pienituloisistaan, ei se miten yhteiskunta paapoo hyväosaisiaan. Suomi on muuttumassa yhä enemmän plutokraattiseksi kleptokratiaksi, jossa Robin Hood tarinan tapaan prinssi Juhanan [kokoomus-Vartiaisen] hallintokauden Nothinghamin seriffin hallinnon joukot varastavat köyhiltä rikkaille täysin moraalitta ja armottomalla ahneudella. Tätä on nykypäivä.
Käsittääkseni kansanedustajien eläkkeet on parempia kuin mun palkka, joten otsikossa virhe
Maanviljelijöillä on tuet suurempia,isot peltopinta-alat mahdollistaa satojen tuhansien eurojen tuet.
Ruuan tekemisen nille jotka eivät tuota mitään - vaan kuluttavat.
Duunareilla on tuet suurempia,isot eurojen tuet vaik ovat lakossa. Pekkarisetkin, luulevatko yhä että duunari karkaa RUOTSIIN töihin eikä tule syksyllä takaisin?
Duunariperhe saa koulutuksen, terv-.hoidon yms. Kuka täältä nyt kehtais minnekään lähteä, eteenkään töihin, kun edut ovat hyvät lakossakin.
VENÄJÄLLE se Duunari menee mieluummin. Punaista hihassa ja ruskeaa lahkeessa SAK:n kassavajeen takia.
Ne tuet on varattu eliitille esim. ex-kansanedustajille jota mm. yksi kokoomuksen kansanedustaja on nostanut jo 25-vuotta muiden tulojensa ohella. Tämän hetken 33:sta tuhansien eurojen kuukausittaista vastikkeetonta sopeutumissossutukea saavista reipas yliedustus kokoomuksella ja kepulla. Esim. Timo Soini saa tätä sossutukea eläkeikäänsä saakka muiden tulojensa rinnalla. Ex-ministereille puuhataan nyt vuoden täyden palkan loisimiskorvausta 135 000 euroa eli yli 11 200 euroa kuukaudessa tekemättä mitään.
Tavallisen työläisen ansiosidonnaisesta taas leikataan 20% js 25% sekä työssäoloehtoa kiristetään.
Tasan ei käy porvari-Suomen onnen lahjat tai puhuttaisiinko kaverikapitalistien lahjoista hyväveljilleen.
Saako moderoinnilta kysyä miksei näitä faktoja saisi julkistaa ilman sensuuria eli viestin poistoa?
Hallitus on vienyt osa-aikaisilta yli 90% tuloista karsimalla tukia ja laittaneet vielä etsimään halvempia kämppiä. Muuten rokottavat vielä lisää. Tämäkö on nyt sitä länsimaista sivistystä, jota Suomen piti päästä oikein Natoon edustamaan.
Laitat vähän tumma pigmenttiä pintaan niin rahaa amkaa tulla ovista ja ikkunoista Kelalta ja mikään ei maksa mitään!!! Tulee autot persuksien alle ja bensa palaa,ilmaiset terveydenhoidot,lasten päivähoidot,itse ei tarvi muuta kyin kuluttaa!! Hyvä Suomi ja Kela