”Suomenkieliselllä, joukkovainojen uhrien asiaa ajavalla sivustolla vainoamisen keinoja esitellään YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimiston raporteista lainatuilla käsitteillä, jotka kuvaavat erilaisia kidutusmenetelmiä.”
https://yle.fi/a/74-20005887
On mielenkiintoinen toimituksellinen valinta olla mainitsematta yhdistyksen nimeä (Suomen joukkovainotut ry) ja linkkaamatta näille sivuille. Minkäänlaista yhteydenottoa Ylen taholta ei myöskään tullut yhdistyksellemme, vaikka yhteystiedot löytyvät kotisivujen pääsivulta.
https://targetedindividualsfinland.com/2022/12/22/ylen-artikkelissa-joukkovainoamisesta-viitattiin-yhdistykseemme-muttei-mainittu-sen-nimea/
https://yle.fi/a/74-20005887
On mielenkiintoinen toimituksellinen valinta olla mainitsematta yhdistyksen nimeä (Suomen joukkovainotut ry) ja linkkaamatta näille sivuille. Minkäänlaista yhteydenottoa Ylen taholta ei myöskään tullut yhdistyksellemme, vaikka yhteystiedot löytyvät kotisivujen pääsivulta.
https://targetedindividualsfinland.com/2022/12/22/ylen-artikkelissa-joukkovainoamisesta-viitattiin-yhdistykseemme-muttei-mainittu-sen-nimea/
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ensin pitää lopettaa julkinen lakiin kirjattu syrjintä
mielipiderikokdet
Se tapahtuu ottamalla poliitikot kiinni ja asettamalla heidät oikeudelliseen edes vastuuseen
Aikoinaan tuohon artikkeliin liittyen avattiin ketju. Siihen kirjoitetttiin paljon. Paljon poisteltiinkin, mutta siihen jäikin luettavaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/177667046/yle-joukkovainoamiseen-uskova-kokee-olevansa-vihamielisen-ryhman-uhri
linkki väärin, siis uusiksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17667046/yle-joukkovainoamiseen-uskova-kokee-olevansa-vihamielisen-ryhman-uhri
Tämä ketju sijaitsee Laki ja rikos -kohdassa (ei mielenterveysosassa).
Elikkä mielenterveys-tasoista "vainoamista"
Ei kun joukkovainotut itse kertoivat, minkälaista vainoamista ovat kokeneet ja muuta aiheeseen liittyvää. - En tiedä, missä kunnossa ketju nykyään on, mutta kannattaa käydä vilkaisemassa.
Kannattaako sellaisessa viihde mielessä, vai onko ihan täyspäisiä kirjoittajia?
Kertoohan se jo jotain, kun joukkovainoamisesta kirjoitetaan mielenterveyspalstalla ?
Jos tuntuu, että yhteiskunta "potkii päähän" sen takia, että itsellä on vaikeaa henkisesti, ei se ole joukkovainoamista. Se on silloin lähinnä itsetunto-ongelma, joita voi liittyä mt-ongelmiin.
Jos ei hyväksy itseään, saattaa herkästi tuntua, etteivät muutkaan hyväksy.
Ei kai nimike jonka alla asiasta keskustellaan määrää millä tasolla sitä suoritetaan? Eikös se enemmän kerro niistä jotka nojaavat kommenteissaan siihen otsikkoon? Ei kykyä (halua) yrittää löytää sitä sanomaa mitä kommentoija yrittää tuoda julki?
Ja kun mt-palsta tyyppi lukee kuvauksia siitä, kuinka kauheaa oikea joukkovaino, gang stalking voi olla, huomaa, ettei hänellä sentään tuommoisia tapahdu.
Viittiihän nuo netissäkin maalittaa vaikka ketä, miksi rajoittua verkkomaailmaan kun on jo valmis mallikin olemassa ja kaveri antaa luvan.
Taitaa vaan pelottaa puhua kuuma peruna suussa. Ehkä jonain päivänä tästäkin uskalletaan kakistelematta kuten viimeinkin koulukiusaamisesta. Ei tietysti haluta henkilöityä ja asettaa itseä alttiiksi pershäiriöisten mielenkiinnolle. Mieluummin vain peläskellään, että ei kai ne vainotuksi itsensä kokevat nyt vaan rupea napsahtelemaan.
Miksi käytit muotoa "vainotuksi itsensä kokevat" ?
Tuossa kuvastuu juuri se, että koetaanko vain näin, vai onko se vainoaminen aivan todellista.
minä muu kuin viestin kirjoittaja ehdottaa: jos on väittänyt vainoharhaisiksi ja ovat oikeasti vainottuja, voi tulla rankkoja reaktioita stalkkauksista: fyysisiä ja psyykkisiä