Vieläkö katolinen kirkko suorittaa manauksia?

Anonyymi-ap

Siinäpä se kysymys tuli. Harjoitetaanko tätä vielä tänäkin päivänä jos on syytä epäillä esimerkiksi että henkilö on demonin riivaama? Olisi mielenkiintoista lukea asiantuntevia vastauksia. Aihe on kiinnostava ja hyvin ajankohtainen kun maailma on täynnä sekavia ihmisiä joita voisi hyvin luulla riivatuiksi.

13

451

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Voi helvetti sentään. Eihän nyt papit mitään demoneja manaa. Ne käsketään pois kiusaamasta ihmisiä. Tietysti. Käyttäkää järkeä joskus.


    • Anonyymi

      Miksi katolisessa taiteessa enkelit tai kerubit ovat alastomia pikkupoikia?

      • Anonyymi

        Papeilla pitää olla jotain katseltavaa töitten lomassa että voi sitten tauon aikana päästää liiat paineet pois että pystyy keskittymään töihin.


      • Anonyymi

        Taiteessa kuvataan vapautta useimmin eli lapsen kaltainen olo. Ei olla tehty vielä niitä syntejä. Kerubit on enkeleitä jotka suojelee. Enkelit on aina hiukan ihmis hahmoisia. Enkeleillä oli nimiäkin kuten Gabriel. Mikael.


    • Anonyymi

      Jokaisessa hiippakunnassa pitäisi olla ainakin yksi manaaja, eli manauksen taitava pappi. Manaukselle on tosiaankin tullut viime vuosina hurja kysynnän kasvu, eikä niitä edes tällä hetkellä ehditä tehdä sitä mukaa kuin tarve olisi. Vaikka katolinen kirkko tutkii aina tarkoin onko kyse todella henkimaailman jutuista vai pikemminkin psykiatrian alan, manattavia tulee ovista ja ikkunoista. Tämä kertoo siitä, että riivaus jostain syystä on yleistynyt. Suomen tilanteesta en tarkemmin tiedä, mutta täälläkin toimii ainakin yksi manaaja, ja varmaankin hänen puheilleen pääsee ainakin katolisen seurakunnan kirkkoherran välityksellä.

      • Anonyymi

        POPPAMIEHET MANAAAAAA . Papit ei manaa paitsi kun kiroilee mutta nekin kirosanat on Raamatusta opittua. Papit siis vapauttaa demoneita ajamalla demonit pois EIKÄ IHMISIÄ.


      • Anonyymi

        Nykyään on budhalla meditaatiokeskuksia ja nousulla taas muuta kuten wiccat ja reikihoito sekä woodoot. Ne juuri manaa. Manalaan.


    • Riivaajien ulosajaminen on ihan arkipäivää.
      Nyt tilanne on vain lähtenyt käsistä sillä henkivalta on kokonaisuudessa täällä maanpäällä odottaen antikristusta.
      Huono tilanne.

      • Anonyymi

        Sehän on jo Venäjällä.


      • Anonyymi

        Siis ihmisiä ei ajeta pois vain pahat henget. Myös hindut tekee niin.


    • Anonyymi

      Siis poppamiehet voi manata demonin tai taudin ihmisiin. Mutta papit taas käski niiden demonien poistua ihmisistä. Eli se on näin .

    • Anonyymi

      Kyllä se meillä on käytössä ja varmaakin ihan syystä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3181
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      51
      2600
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      58
      1470
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1217
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1151
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      921
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      750
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    10. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      718
    Aihe