Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki
katujengien kanssa on todella arvaamatonta
Anonyymi-ap
2024-09-26 09:05:40
https://www.verkkouutiset.fi/a/pelisaannot-muuttuivat-suomessa-rikolliset-eivat-enaa-kaihda-ampua-poliisia/#e28ec969
Pelisäännöt ja rikollisten asenteet ovat Kilven mukaan muuttuneet. Tämä näkyy varsinkin katujengien kohdalla.
– Tietynlainen yhteiskuntavastaisuus ja ulkopuolisuuden tunne on ihan toisella tasolla. Ennen vanhaan pitkän linjan konnien kanssa poliisi pystyi sopimaan joistakin asioista ja pitämään marssijärjestystä, mutta katujengien kanssa on todella arvaamatonta. Heillä on se asenne, ettei ole mitään menetettävää, Kilpi pohtii.
– Poliisissa siihen joudutaan suhtautumaan siten, että tehtäviin mentäessä on korkeimman vaaran elementti olemassa, hän jatkaa.
Kilpi korostaa, että viimeaikaiset ampumatapaukset ovat kuitenkin osoittaneet suomalaisen poliisin korkean ammattitaidon. Näissäkään tapauksissa poliisille ei käynyt mitenkään.
– Varautuminen vakaviin tilanteisiin on todella hyvällä tasolle. Poliisille sattuu huomattavan vähän vahinkoja, koska meillä on kovan tason koulutus poliiseille, hän toteaa.
– Useimmiten myös kohdehenkilö tulee näistä tilanteista elävänä pois. Vaikka on kovan luokan uhka, poliisi nojaa aina vähemmän haitan periaatteeseen. Voimankäyttö mitoitetaan aina kirurgisella tarkkuudella.
Lakiin tulossa kiristyksiä
PS. moktar gubta nauttii tilanteesta?
-rikolliset-eivat-enaa-kaihda-ampua-poliisia
Anonyymi-ap
13
278
Vastaukset
- Anonyymi
moktar gubta jäävi? hiljaa on
- Anonyymi
kardoxkapimielipisepankkiexztyökkäri= mainos sakkia?
- Anonyymi
onko islam se syy?
- Anonyymi
Eikö se moktar gubta asiota siihen suuntaan aja?
- Anonyymi
johtuu varmasti siitä jalista 🤣
- Anonyymi
Oomi77
- Anonyymi
maahanmuutto raaistaa
- Anonyymi
Eikä ketään muutakaan.
- Anonyymi
Paskalakkeja ammutaan kohta kuin kärpäsiä.
- Anonyymi
vihervassareille pohtimista
- Anonyymi
Moktar gubta aiheuttaa...
- Anonyymi
moktar gubta-oikonomi-extyökkäri-punaruusu sdp jäävi puhumaan?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891