"Raamatunmukaisessa uskossa kuolleet herätetään Paratiisiin!
Nykyinen tilanne on se että sinne on menossa JT ja juutalaiset!"
Toisessa aloituksessa yllä oleva kommentti, jota vastaavia on näkynyt muissakin aloituksissa. Itseäni kummastuttaa tuo näkemys ja mainitussa avauksessa on jo esitetty perusteltu poikkeava näkemys asiaan.
Kysynkin nyt noiden "jt ja juutalaiset pelastuu" -kommenttien kirjoittajalta tai useammalta sellaiselta, minkä uskontokunnan näkemystä tuo heijastelee vaiko vain omaa ajatusta?
Jehjovan todistajien virallinen näkemys on hieman toisenlainen:
".. Israel, jonka on määrä ’pelastua kokonaan’, ei ole nykyajan israelilaisten tasavalta eikä se myöskään koostu eri puolilla maailmaa olevista luonnollisista israelilaisista. Se ”koko Israel”, jonka oli määrä ’pelastua’, oli hengellinen Israel . . "
wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1984683?q=pelastus+juutalaiset&p=par
Nykyinen tilanne on se että sinne on menossa JT ja juutalaiset!"
Toisessa aloituksessa yllä oleva kommentti, jota vastaavia on näkynyt muissakin aloituksissa. Itseäni kummastuttaa tuo näkemys ja mainitussa avauksessa on jo esitetty perusteltu poikkeava näkemys asiaan.
Kysynkin nyt noiden "jt ja juutalaiset pelastuu" -kommenttien kirjoittajalta tai useammalta sellaiselta, minkä uskontokunnan näkemystä tuo heijastelee vaiko vain omaa ajatusta?
Jehjovan todistajien virallinen näkemys on hieman toisenlainen:
".. Israel, jonka on määrä ’pelastua kokonaan’, ei ole nykyajan israelilaisten tasavalta eikä se myöskään koostu eri puolilla maailmaa olevista luonnollisista israelilaisista. Se ”koko Israel”, jonka oli määrä ’pelastua’, oli hengellinen Israel . . "
wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1984683?q=pelastus+juutalaiset&p=par
Vastaukset 39
Vanhimmat
JT näkemys on aloituksessa täysin oikea ja Raamatun mukainen!
Kyseinen huutelija huutelee omiaan. JT-uskonnossa harmagedonista pelastuminen on varattu vain omalle porukalle, eikä myöskään ylösnousemuksessa paratiisiin juutalaisilla ole mitään etua muihin nähden.
Sinun täytyy kuulua Jehovan järjestöön ja tehdä Jumalan tahto saadaksesi hänen ikuisen elämän siunauksensa. – Sinä voit elää ikuisesti paratiisissa maan päällä 1983 sivu 255
Nooa ja hänen Jumalaa pelkäävä perheensä säilyivät arkissa, ja vastaavasti ihmisten elossa säilyminen riippuu nykyään siitä, että heillä on uskoa ja että he ovat uskollisesti Jehovan koko kaikkeuden käsittävän järjestön maallisen osan yhteydessä. – Vartiotorni 15. toukokuuta 2006 sivu 23
JT ja juutalaiset pelastuu on sekopää trolli
Noilla kommenteillaan antaa aivan sekopäisen kuvan koko järjestöstä. Itselleni ainakin, liekö sitten tarkoituskin. Mutta jos itse olisin jt, en tuollaisesta huutelijasta ja maineen pilaajasta ilahtuisi.
Vetoaa aina Raamattuun, vaikka jokainen uskova tietää nuo huutelut aivan mielipuolisiksi. Hänellä tuskin on muunlaista elämäntarkoitusta kuin irvailla.
Näin huutelee lahkolainen.
JT huutelee vain sitä mitä Raamatussa sanotaan, se on todistettu palstalla 26 JT aloituksen voimalla.
Turha täällä on jauhaa soopaa JT uskosta...tehkää samoin!
Oikean raamatuntulkinnan mukaan peratiisiin menevät ensisijaisesti ne, jotka ovat parhaita Peräilman päästelijöitä. Kaikki muut lipun ostojärjestyksessä, jos nyt enää mahtuu. Näiden on aivan turha valittaa, koska raamatussa kohotetaan monta kertaa harjoittamaan rektumia, jotta Peräilma tulisi napakasti ja isolla äänellä ulkoilmaan.
Sillä sanoihan daanieli Saaban sulttaanille, että ottakaa Peräilmassa mallia Niilin virtahevoista, niin pääsy paratiisiin on varma homma.
Pääseeköhän paratiisiin enää ketään. Tällä hetkellähän paratiisissa on vain Jeesus ja toinen kriminaali ristiltä.
Paratiisissa ei ole nyt ketään!
Helppohan se on kopsailla ja spämmätä tekstiä jw.orgista vaikkei tiedä asiasta kauheasti. Toki todistajilla on varmasti omia näkemyksiä, jotka voivat poiketa virallisesta linjasta.
Raamatun selittäjä!
No tällä hetkellä menen ainakin teikäläisestä ohi niin oikealta kuin vasemmaltakin. Sori siitä.
Jehjovan todistajien virallinen näkemys on hieman toisenlainen:
".. Israel, jonka on määrä ’pelastua kokonaan’, ei ole nykyajan israelilaisten tasavalta eikä se myöskään koostu eri puolilla maailmaa olevista luonnollisista israelilaisista. Se ”koko Israel”, jonka oli määrä ’pelastua’, oli hengellinen Israel . . "
wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1984683?q=pelastus+juutalaiset&p=par
----------------------
Raamattu taasen:
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
"Herra" tuossa on Jumalan yksi nimi.
Mikael taas on enkeli. Lasten suojelusenkeli
Daniel 12:1 Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo sinun kansasi lasten suojana.
Jae jatkuu: Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut ....
On urpoja selityksiä lahkolaisella!
Jeesus on Jumalan Poika ja tulee aina olemaan ja Jumala hänen isänsä!
Ja Jeesus ei ole luotu vaan syntynyt Jumalasta.
Jeesus Kristus on Herra!
Jeesus luotu taivaassa!
Ihmisten Herra!!!!!!!
Fil 2:10-11
niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten jotka maan alla ovat
ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
Ihmisten herra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tämän maailman ruhtinas yrittää sumentaa meidän ajattelu- ja näkökykymme. Onneksi Pyhä Henki on vahvempi ja osaa johdattaa meidät Kristuksen luokse.
Jumala on Kristuksen pää ja Kristus on meidän pää. Ihminen voi hylätä lapsensa. Jumala on rakastava vanhempi, joka ei koskaan hylkää lapsiaan.
Jumala on Kristuksen pää ja Kristus on meidän pää. Ihminen voi hylätä lapsensa. Jumala on rakastava vanhempi, joka ei koskaan hylkää lapsiaan.####
Juuri näin, mutta meneppäs kertomaan se lahkolaisille...ei usko!
Mieluummin tekee Jeesuksesta ja raamatunkirjoittajista suuria valehtelijoita!!!!
Amen
Anonyymi 2024-09-28 04:49:57
jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
" Ihmisten herra ! "
-Tuossa on vartiotornisi väärentänyt Herran (yksi Jumalan nimi) pienelle kirjaimelle.
(Samaten kuin Joh. 1:1 -jakeessa "Sana oli Jumala" väärentänyt Jumalan pienelle alkukirjaimelle, epäjumalaksi.
Oletko perillä muuten, että kristitty tietää ettei epäjumalia ole ?
1 Kor. 8:4 tiedämme, ettei maailmassa ole yhtään epäjumalaa ja ettei ole muuta Jumalaa kuin yksi.)
Jumala on yksi
Jt ja juutalaiset paratiisiin.
Maailmalliset ja Hizbollah heitä siellä palvellen.
Tämä asia kummittelee edelleen ja haluaisikin nyt tuolta kirjoittajalta hieman selvitystä asiaan.
Toinen ristillä riippuvista pahantekijöistä herjasi hänkin Jeesusta. Hän sanoi: »Etkö sinä ole Messias? Pelasta nyt itsesi ja meidät!» Mutta toinen moitti häntä: »Etkö edes sinä pelkää Jumalaa, vaikka kärsit samaa rangaistusta? Mehän olemme ansainneet tuomiomme, meitä rangaistaan tekojemme mukaan, mutta tämä mies ei ole tehnyt mitään pahaa.» Ja hän sanoi: »Jeesus, muista minua, kun tulet valtakuntaasi.» Jeesus vastasi: »Totisesti: jo tänään olet minun kanssani paratiisissa.»
Vartiotorniseura ei hyväksy noita Jeesuksen sanoja. Väittää ettei Jeesus sanonut noin, vaikka se lukee Raamatussa. Ovat muka Raamatunmukaisia, tuokin todistaa etteivät ole.
Ja mainosvaltuutetulla ja hänen koplallaan on käynnissä parast aikaa ankara palvelinestohyökkäys.
Pyrkii estämään heidän oppejaan kritsoivien kirjoitukset.
Kirjoituksiani ei ole mennyt läpi moneen päivään.
Mainosvaltuutetut on vellihousupellejä.
Miksi vääristelet Raamatun sanaa?
Ilmestys 10:5-6
Enää ei ole oleva aikaa.
Raamattu ei käy toteen kokonaan, vaan vain valitut palat. Kaksi aikaa lyhennetään sekä Herran päivä ja viimeinen tuomio.
2030 luku ylösnousemus I ja suuri ahdingo
2040 luku Jeesus saapuu
Raamatun aika loppuu ja alkaa Jumalan valtakunta.
Raamatun alkuperäinen suunnitelma:
Ne päivät 0-2000 jkr
Tämä päivä 2000-3000 jkr
Se päivä 3000-4000 jkr ylösnousemus I
Tuo päivä 4000-5000 jkr viimeinen tuomio
Muuttunut suunnitelma
Ilmestys 12:10
Nyt tulee
Pelastus 2000-2020
Voima 2020-2030
Valtakunta 2030-2040
Voideltu 2040-2050
Kun nyt täyttyy niin koko muu raamattu raukeaa ja vain valittuja kohtia siitä enää täytetään. Tulee jumalan valtakunta ikuinen. Tulevaisuus suunniteltu pyyhitään yli.
Nyt alat ottamaan ne lääkkeet ajallaan, silloin todenäköisesti silmissä vilisee numeroita vähemmän!
Raamatunmukaisessa uskossa kuolleet herätetään Paratiisiin!
Nykyinen tilanne on se että sinne on menossa JT ja juutalaiset!
Laitatko jw.orgista lainauksen näkemyksesi tueksi.
Jeesus heräsi kuolleista, se riittää todisteeksi JT ja juutalaisten puolesta/
Ei riitä. Löytyykö sitä näkemystä jw orgista vai ei?
Muistetaan ettei kyseessä ole virallinen oppi, vaan ihmisillä on omia näkemyksiään.
JT ei ole, heille riittää Raamattu
Juuri näin tehdään