Ennätyssurkean hallituksemme sisäinen riitely on surkuhupaisaa. Kokoomus halusi persut hallituskumppanikseen tekemään likaisen työn eli köyhien kurittamisen. Nyt sitten kopsahtaakin kokoomuksen omaan nilkkaan kun persut eivät tyytyneetkään apupuolueen paikkaan, vaan nöyryyttävät Orpoa ja kokoomusta mennen tullen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d4f4b106-834c-4b3b-9582-b4ec81e66cac
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d4f4b106-834c-4b3b-9582-b4ec81e66cac
Vastaukset 15
Vanhimmat
Persujen on helppoa nöyryyttää Orpoa koska kynnysmatto ja surkea nyhverö ei koskaan uskalla sanoa mitään vastaan. Persut vie ja Orpo vain vikisee.
Persut yritti samaa myös Stubbille, mutta sepä ei onnistunutkaan, koska Stubbi ei persujen kynnysmatoksi ryhdy. Näytti heti tampio Taviolle kaapin paikan.
https://yle.fi/a/74-20113843
Stubukka vois levitellä taas legojaan jossain Saamelaisten päiväkodissa, eikä puuttua itseään reilusti täysijärkisempien ministerien päätöksiin.
Joku persujen hörhöhihhuli ei Suomen ulkopolitiikan viralllisesta linjasta päätä, eikä sitä myöskään muuta.
"Presidentti Stubbin mukaan Suomen ulkopolitiikka pohjautuu arvoihin, joihin myös seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen puolustaminen kuuluu."
Tätä linjaa ei joku persuspölvästi miksikään muuta.
Suomalaisittain sanoen Stubbia vituttaa, kun lainoppineet ovat kertoneet, ettei presidentillä ole valtuuksia muuttaa ministerin tekemää lain mukaista päätöstä.
Ei ole valtuuksia muuttaa, mutta asia voidaan ottaa vielä uudestaan käsittelyyn mikäli pääministeri Orpo niin haluaisi. Tosin Orpo on sellainen tossukka ja nynny että tuskin tekee mitään nytkään. Vätystelevä nahjus ei kykene suutaan avaamaan silloin kun pitäisi.
Asiaa tullaan joka tapauksessa käsittelemään tp-utvassa kun Stubb palaa Suomeen ja tuossa ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan ja presidentin yhteisessä kokouksessa on mukana myös pääministeri Orpo.
https://demokraatti.fi/professori-ville-tavion-paatos-on-perustuslain-kannalta-kyseenalainen
https://yle.fi/a/74-20113990
Islam-Valtonen vaihtoon ja kiireesti. Valtavaa vahinkoa saanut jo aikaan.
Pistäkää sinne Valtosen tilalle joku uusi liberaali kana, niin me kansalaiset koitetaan arvata mille paskalle vuorostaan se alkaa kumartaa.
Aivan kuten Valtonen on kertonut, niin Suomen äänestyspäätös noudattaa Kansainvälisen tuomioistuimen ICJ:n päätöksen mukaista linjaa. Miksi Suomen pitäisi olla piittaamatta kansainvälisestä oikeudesta? Emme ole mikään Venäjä joka ei sellaisesta piittaa.
Teatteria tyhmälle kansalle.
Tyhmä kansa täällä itselleen teatteria tekee. Surkuhupaisaa.
Muistan kun Orpo jossain viime eduskuntavaalien tentissä hirnui Purralle ja Esaiahille kun Marinin hallituksen puheenjohtajat hiukan kinasivat keskenään. "Riidellä ne osaa" hirnui Orpo.
Nyt voi Marin, Andersson ja Ohisalo nauraa jossain että kyllä tämä Orponkin hallitus riidellä osaa keskenään. Kokoomus ja Persut koko ajan toistensa tukassa ja nyt uusimpana KooDee ja persut tylyttää Valtosta ja Kokoomus tylyttää Taviota ja eheytyshoidot kinastuttaa kokoomusta ja persuja. Hui hai.
Kun ottaa kaikesta räksyttäviä rakkeja hallituskumppanikseen, niin kannattaisi muistaa että ne räksyttävät joka suuntaan. Öyhötyspersut eivät koskaan ole öyhöttämättä.
Tämä hallitus on UMPISURKEA, täynnä itseriittoista idiootteja, oikea friikkisirkus!
Tuo on totta joka sana.