Miten päästä eroon ulkoisista peräpukamista? Ei ole oireita. Liikun, syön kuitupitoista ruokaa, juon paljon vettä, ei ole ummetusta ja en istu pitkään pöntöllä. Kävin lääkärillä ja sanoi ettei näille kannata tehdä mitään. En kuitenkaan halua elää näiden kanssa, joten jotain on keksittävä.
Ulkoiset peräpukamat
2
139
Vastaukset
- Anonyymi
Häiritseekö ne sua jotenkin tai näkyykö ulospäin vaikka seksin aikana? Mulla tulee ulos silloin tällöin mutta tosi harvoin kivulias peräpukama, en voi edes istua tai kävellä kunnolla, kuituakin syön aina reippaasti, en harrasta pitkiä vessaistuntoja, liikun paljon. Tuon kun saa rauhoittumaan ja "takaisin sisään", ei ole kipuja tai edes mitään muhkuroitakaan ulkopuolella. Lääkäri joskus sanoi, että sen voi joskus hirttää pois, mutta kun kävin lääkärillä toiste saman asian kanssa, ei tehnyt mitään. Ja jos tuo uusii, sattuu niin paljon, että olen jopa kerran joutunut sairauslomalle sen takia, ei auta mitkään itsehoitovoiteetkaan. Mutta en kuvaa peräaukkoani vaikka onlyfansiin eikä miehenikään liikaa tuijota vaikka seksin aikana peräaukkoani tai mitään ylimääräistä siinä, jos tuota yhtä tuskaista ja todella kivuliasta paukamaa ei ole peräaukkoni suulla (enkä seksiin silloin edes kykenisi), joten en tiedä, miksi koet ulkoiset ilman oireita ongelmaksi. Toki jos ovat jättikokoisia, sitten ymmärrän.
- Anonyymi
Kirjoitan tänne miten itse pääsin eroon, tänne varmasti eksyy vuosien ajan useita etsimässä aiheeseen apua. Niin yleisiä ja silti niin vähän puhuttu. Noin 50% kokee elämänsä aikana peräpukama ongelmia. Ovat myös yleisiä synnyttämisen yhteydessä, kun ponnistelua tulee tehtyä paljon.
Itselläni kävi niin, että aivan yhtäkkiä puskista tuli ulkoinen peräpukama. Ei mitään oireita koskaan ennen. Se oli pieni mutta semmoinen, että sen selvästi näki, ehkä puolikkaan pikkurillin pään kokoinen. Tunnin lueskelin mitä näiden kanssa pitää tehdä. Sinä aikana tämä kasvoi noin rypäleen kokoiseksi ja tietenkin paniikki iski. Oli kuitenkin todella pehmeä eikä kuoliossa mutta sormella kun tunnustin niin totesin, että peilistä en edes halua tätä nähdä. Syön kyllä paljon kuitua ja vaikka istun paljon tietokoneen ääressä, niin aika usein liikun kans hieman välissä (suositus liikkua vähintään 2min 45min välein).
Veikkaan että minulla se johtui "aggressiivisesta" pyyhkimisestä ja juomattomuudesta. Pyyhkiminen kakkoshädän jälkeen on aina ollut minulla niin pikkutarkkaa, että joskus hinkkauksen takia on tullut tosi vähän vertakin. Toisena syynä varmasti puutteellinen juominen. Syö paljon kuitua/juo vähän= kuivaa papanaa ja lievää ummetusta. Join niin vähän, että jopa kumppani huomautti siitä usein. Saatoin päivässä juoda vaan puolilitraa vettä ja joskus vähemmänkin.
Menin Mehiläisen nettisivujen ohjeiden mukaan. 20min lämmintä suihkua suoraan sinne. 10min suihkun jälkeen työnsin sen takaisin kuten myös ohjeistettiin ja silleen "hyvin" pistinkin, koska sen jälkeen se ei ole enää ulos tullutkaan. 10min kuumaa suihkua lisää sen jälkeen. Sen jälkeen googlettamaan missä ruoissa on paljon kuitua. Mysli, herneet, puuro ainakin tosi hyviä vaihtoehtoja. Vaikka itse en tarvi oikeestaan kuitua lisää niin ostin silti kuitulisän, josta ripottelen tosi vähän juoman sekaan enkä päiväannosta, ettei tuu ummetusta (koska kuten jo mainitsin syön luontaisesti kuitua paljon jo). Keskityn juomiseen, ja 35min jos istun niin edes 2min kävelyyn ja venyttelyyn, että veri kiertää. Seuraavana päivänä otin tunnin kylvyn ja kävin kaksi viikkoa joka päivä aamuin 10min kuumassa peppusuihkussa ja sama illalla. Nyt kun tästä on jo kuukausi niin olen vähentänyt noin minuuttiin kahteen aamuin illoin. Mitään pukamavoiteita en koskaan ostanut ja toivottavasti ei tarttekkaan. Ne kai ymmärtääkseni on oireiden lievittämiseen enemmän.
Mysliä syön edes hieman joka päivä ja aina kakkoshädän jälkeen pyyhin kerran pahimmat pehmeästi ja menen ihan suihkuun, ostin pehmeän "käsipesuhanskan" jolla putsaan huolellisesti mutta hellästi ja hinkkaus jääköön menneisyyteen. Suihkun yhteydessä aina minuutin pari pepulle lämmintä suihkua verenkierron parantamiseksi. Oikeastaan näillä olen parantanut sen, ainakin toistaiseksi. Toivottavasti ei tule enää toisten tervehtimään. Vielä pitäisi lisätä liikuntaa että elämäntavat on kaikilta osa-alueilta parannettu. Itse en koskaan istunut liikaa pöntöllä mutta jos itse teet ja aiheesta kärsit, niin lopeta heti. Ja älä ponnistele liikaa ulostaessa. Oikeanlainen uloste tulee melkolailla itse. Jos tuntuu että pitää ponnistella kun muuten ei tuu, niin odota vielä hetki lisää että maha pyörittää sitä takaisin päin. Näin itse tein jos tuntui että ei tuu vielä. Tuli sitten vauhdikkaammin itse jonkun ajan päästä. Vaikka moni puhuu että ummetus on vain huonoa, niin vesiripuli voi kans ärsyttää peräpukamia. Kannattaa siis selvitellä jos itse ripulista kärsii että voiko jotenkin saada ulostetta kiinteämmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on979043- 928806
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756213Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585298En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234325Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54230- 384153
- 373929
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..803823