Lukee lehdessä
Tupakointi kielletään terasseilla ja puistoissa
Anonyymi-ap
18308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
eu ajaa tätä
Viinanjuonti tulisi myös kieltää kaikkialla.
ravintolat menee konkkaan kun ei asiakkaita
Ruokaa sieltä ravintolasta saa. Ruuan yhteydessä saisi sitten ottaa vähän viiniä tai olutta.
Ruoka voikin olla joku leivänpala joita jemmaillaan sitten ravintolan kätköihin... historia toistaa itseään ?
Olen samaa mieltä ja julkijuopottelu kiellettävä, terassit pois katukuvasta, ryypätköön sisällä kesät talvet. jtk
Mutta vain Tampereella...
Luulen että saattaa olla tupakkapaikkoja ja ne voisi merkitä selkeästi. Eli ei tarvitse kulkiessaan ihmisten savustaa muita jalkakäytävällä ja kävelytiellä. Oviaukko ei ehkä ole hyvä myös kauppojen edessä, roskisten luona.
Mitä haittaa sähkötupakasta on ?
Hajuhaittaa kenties?
EU haluaa kieltää tupakoinnin terasseilla ja puistoissa
Euroopan komission tiedotteen mukaan 700 000 ihmistä kuolee EU:ssa vuosittain tupakoinnin vuoksi. Passiivinen tupakointi kattaa näistä tapauksista kymmeniä tuhansia.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/de6a6eb6-35cf-46e4-87fa-5d2ee7bae31f
Komissio ehdottaa savuttomien ympäristöjen laajentamista
https://commission.europa.eu/news/commission-proposes-extend-coverage-smoke-free-environments-2024-09-17_fi
Miksi ei parvekkeilla, joista savu menee ihmisten asuntoihin? Tämä olisi ollut ensimmäinen paikka, jossa tupaointi olisi pitänyt kieltää, mutta jostain syystä edelleen saa puskea savua naapurin asuntoon, järjetöntä.
mutta vain tampereella
Samaa mieltä. Ja myös tuuletusparvekkeille tupakointikielto.
Muuttakoon pois, jos ei siedä tupakanhajua, ei ole pakko asua. Nyt on olemassa taloja, joissa vain pihan perällä saa poltella. Samoin grillikatoksetkin pitää kieltää ja grillaaminen, hajut tulee ikkunoista ja ilmastoinnin kautta sisään, kun juopot grillaa joka saatanan kesä.
ap. minkä puun lehdessä
Tässä kapakassa ei saa nauttia alkoholipitoisia juomia.
Odottakaahan vaan...