Yhteyttä oikeiden uskovien välille

_______________________________________________

Tämä sanoma tulee viedä kaikkialle maailmaan. "YKSI RUUMIS" eli yksi Jumalan seurakunta (Efes. 4:1-6).
http://www.jeesus-on-herra.com/kirjoitukset/todellinenjumalanseurakunta.htm

Katselemme samoja seurakunnassa kuohuvia maailmanmeren aaltoja, mutta kaikki eivät näe sitä, mitä toiset näkevät (Matt 8:23-27). Itse näen tämän sekaannuksen keskellä itkevän Jeesuksen. Hän on murheellinen, etteivät Hänen omansa tahdo alkaa toteuttaa Hänen rukoustaan: "... että he olisivat täydellisesti yhtä!" (Joh. 17:23).

_________________________________________
__________________________________________________
3226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Kolme leiriä Turun seurakunnassa.



Suurin osa meidän seurakuntamme jäsenistä Turussa kuuluu vielä eri uskontoihin ja toimii niiden hyväksi hajaannusta aiheuttaen ja ylläpitäen. Heitä nyt kutsutaan seurakunnan toimintaan, ulos lahkoista.
Eriseuroja ovat palvelemassa monet Turun seurakunnan pyhät tehtävät, vanhimmat, evankelistat jne.



Muutamia Turun seurakuntalaisia vaeltaa irtojäseninä ilman raamatullista seurakuntatoimintaan sitoutumista. He ovat harhailevia sieluparkoja, luullen, että uskonsuuntien ulkopuolella oleminen tarkoittaa irti seurakuntayhteydestä olemista. Mutta he ovat käsittäneet väärin muka löytämänsä seurakuntatotuuden. He luulevat, että irrallisuus ja vastuuttomuus on vapautta. ”Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä” (Room. 3:18; 16:17,18). Heidän uskonsa sisältö on eri uskonsuunnissa juoksemista. He harhailevat kokouksesta toiseen hedelmättöminä ja sensaatioita etsivinä. Raamatun opetus, että uskovien tulee paikkakunnittain rakentua ”koossa pysyen”, ei heille kelpaa (Efes. 4:16). – Yhteinen paikallisseurakunnan rakentaminen Raamatun mallin mukaisesti säännöllisine kokousaikoineen on heidän mielestään orjuuttavaa. Eräät ovat jopa pitäneet tavallista kyläilyä riittävänä kokoustoimintanaan. – Jotkut eivät hyväksy yhteisen ehtoollisen viettoa (sellaistakin pimeyttä esiintyy). Toiset tahtovat viettää ehtoollista kaikkien, myös kastamattomien kanssa. – Eräillä on sydämessään katkera vikoilumieli. – He ovat rukoilevinaan, että armolahjat toimivat. Mutta kun sitten tulee esim. profetia, eikä se olekaan heitä miellyttävä, hylkäävät he sen ”lihasta lähtöisin” olevana. He eivät tahdo, että kokouksissa mm. puhutaan kielillä. – He ovat rukoilevinaan, että seurakuntavirat ( mm. paimenen virka ) alkavat toimia. Sitten kun Jumala valitsee jonkun, sanovat he: ”Ei pidä olla vain yhtä johtajaa, vaan heitä pitää olla monta.” Heidän mielestään Jumalalta pitäisi vaatia, että Hänen tulee herättää monta paimenta yhtaikaa ? He eivät suostu Pyhän Hengen asettamaan aikatauluun, että yhdenkin paimenen tulee johtaa siihen asti kunnes Jumala antaa lisää paimenia ? (Tarvinneeko muutama kymmenen lammasta monta paimenta?) – Joidenkin kohdalla synti ja siitä mainitseminen estää yhteyden. Tupakan synnistä ei saisi ollenkaan mainita. Jopa alkoholin käytön eräät hyväksyvät. – Harhaoppeja esiintyy monia, mm. branhamilaisuus, jeesus-yksin –oppi jne..
Edellä kuvattu seurakuntalaisten irrallisuus koskettaa meitä syvästi. Me tahtoisimme saada heidät

kaikki rakkauden ja totuuden piiriin seurakuntayhteyteen.



Jumalan seurakunta Turussa, tuo ”Piskuinen lauma”, seurakunnan yhtenäinen osa on raittiuden Hengessä. Se elää ja toimii ulkopuolella uskonsuuntien apostolista uskoa seuraten. Tämä ryhmä on seurakunnan ydinjoukko, joka vaeltaa uskollisesti tehtäväänsä suorittaen. Väärällä tiellä eläviä uskovia kohtaankaan ei ole katkeruutta. Keskinäiseen rakkauteen on pukeuduttu kaikkien kanssa. "

Kirjoitus kokonaisuudessaan löytyy:
http://www.jeesus-on-herra.com/kirjoitukset/kokoaminenturuus.htm
-------------

On erittäin hyvä, että rakkaudesta puhutaan, mutta vielä parempi on, kun sitä kaytännössä osoitetaan Jeesuksen opetuksen mukaan; että rakastetaan sitä lähimmäistä, niin kuin itseämmekin! Lähemmin tutustuttaessa yllä mainitun järjesön kannattajien kirjoituksiin, voi kuitenkin huomata sen rakkauden jäävän monessa kohdin vain puheeksi. Joten mietteliäässä kristityssä voi herätä kysymys, olemmeko Jeesuksen seuraajia - vai ihmisten seuraajia, siis ollaanko mieliksi ihmisille ja itselle, vai Jeesukselle Kristukselle Erikoisesti sielunhoidolliset kirjoitukset vaatisivat ihmisystävällisempää näkemystä, joskin
Jeesuksen Rakkauttakin voi olla olemassa, mutta vain ajatuksen tasolla, ei vielä edes sanoissa Mutta, olemmehan suuri vajavaisten joukko, ja itse kukin hakeutuu sinne missä on hyvä olla; se, onko Jeesus Kristus, joka on koko totuus ja koko armo, sen hyvän- olemisen- aikaan saaja; onkin toinen asia- vai?

Äänestä

Ainoa oikaea Jumalan seurakunta mainostaa - ties monennenko kerran - Weijo tuota Jeesus on Herra lahkoaan. Onpa tosi pyhää joukkoa?!!! Tuskinpa sentään. Ihan samanlaisia kuolevaisia, kuin me vähemmän hurskastelijatkin! Täytyy sanoa, että tuollainen itsensä korottava mainonta ällöttää!

Äänestä
  • Joku siellä lainasi osan kirjastani.
    Siitä nyht vaan jäi huomioimatta tämä
    alkusanoissa oleva teksti:
    >Tämän kirjoituksen ymmärtämisen kannalta on ehdoton edellytys, että se luetaan kokonaan ja kokonaisuutena ja mieluiten yhtäjaksoisesti. Pinnallinen lukaisu aiheuttaa väärinkäsityksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Weijo kirjoitti:

_______________________________________________

Tämä sanoma tulee viedä kaikkialle maailmaan. "YKSI RUUMIS" eli yksi Jumalan seurakunta (Efes. 4:1-6).
http://www.jeesus-on-herra.com/kirjoitukset/todellinenjumalanseurakunta.htm

Katselemme samoja seurakunnassa kuohuvia maailmanmeren aaltoja, mutta kaikki eivät näe sitä, mitä toiset näkevät (Matt 8:23-27). Itse näen tämän sekaannuksen keskellä itkevän Jeesuksen. Hän on murheellinen, etteivät Hänen omansa tahdo alkaa toteuttaa Hänen rukoustaan: "... että he olisivat täydellisesti yhtä!" (Joh. 17:23).

_________________________________________
__________________________________________________

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu