Ymmärrätkö syyseurausta?

Anonyymi-ap

Tiede ja tutkimukset osoittaa että maailmassa ei tapahdu mitään ilman syytä, tämä tietenkin tarkoittaa että syistä vapaita valintoja ei ole olemassa ja ihmisen vapaa valinta on vain harha, joka aiheutuu egosta, itsekkyyden luomaata subjektiivisuudesta,. Siis vapaaseen valintaan uskovat ihmiset eivät näe ja ymmärrä valintojensa syitä, siksi uskovat valintojensa olevan vapaita, Sellaista se on sokea itseensä uskovaisuus.

Mutta ei kaikki usko vapaaseen valintaan ja usko olevansa vapaita ja itsenäisiä yksiöitä ja valitsijoita. Joten vertaillaans vähän missä tilanteessa ihminen haluaa eniten olla itsenäinen ja valita vapaasti, ja missä tilanteessa oleva ihminen ei vapautta kaipaa?

Hysteerinen, paniikissa, ja pakokauhussa oleva ihminen ei halua totella ketään, vaan hän haluaa pelkästään toimia itsekkäästi. Kun taas turvallisessa ja tyytyväisessä mielentilassa oleva ihminen ei kaipaa lisää omaa, uutta eikä halua tehdä jatkuvasti valintoja.

Markkinatalous ja demokratia tarvitsevat tyytymättömiä ihmisiä, koska tyytymättömät ihmiset haluavat jatkuvasti vaihtaa, ostaa uutta ja tehdä valintoja. Naismaiset ovat pelokkaampia ja taipuvaisempia hysteriaan, siksi siksi he kaipaavat enemmän vapautta ja haluavat olla useammin itsenäisiä.

2

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miesten koulussa. armeijassa opittiin laittamaan yhteinen etu oman edun ja itsekkyyden edelle.

    • Anonyymi

      Mitä muuta voi odottaa kulttuurista missä palvotaan lapsensa tappajaa Jumalana, ei tarvi ihmetellä miksi nuori väki pakenee paikalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe