Kysymys U.Toivoselle

Ef. 4:5
yksi Herra, yksi usko, YKSI KASTE;

- Mitä tarkoittaa yksi kaste Raamatussa ?

- Miksi uusususkonnollisuudessa tehdään uudestikastamisia ?
32297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Kuten olet jo alustanutkin kysymyksesi Efesolaiskirjeen tekstikohdalla,

>> Ef. 4:5
yksi Herra, yksi usko, YKSI KASTE; >>

niin juuri sitä se tarkoittaa.

Eli lyhyesti.

Evankeliumin julistaminen Herrasta Jeesuksesta vaikuttaa kuulijassa uskon.
Uskoontullut antaa kastaa itsensä, ottaa kasteen.

36 Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
37 Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
39 Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
40 Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. ( Apt 2)

Toiseen kysymykseesi on varmaan monia vastauksia, mutta pitäydyn siinä, mitä Raamattu ilmoittaa kasteen ottamisesta.

Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

Usko Toivonen

Äänestä

Onko vauvakaste mitätön kun se täytyy uusia ?

Äänestä

Matteuksen mukaan 7:2
.
Sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan.

Äänestä

Joh. 8:15

Te tuomitsette lihan mukaan; minä en tuomitse ketään.

Äänestä

Mikä on sinun uudestikaste ? Sellaista raamattu ei tunne. Paikkaatko kippokastetta ? Keitä kastat, Näsijärvelläkö , milloin on seuraava kastetilaisuutesi ?

Äänestä

Ef.4:5 Yksi kaste. Hen baptisma. Alkukielen sana hen tarkoittaa numeraalia, eli kasteiden lukumäärää,yksi, ett, one, uno.

Kaste on Jumalan armoteko syntiselle ihmiselle, jota Jumalan ei tarvi koskaan uusia tai parannella. Jeesuksen ei tarvi mennä uudestaan ristinpuulle. Yksi kerta riittää.

Uudestikaste lahkolaiseksi on raju hengellinen synti, Pyhän Hengen pilkka, mitä ei saa anteeksi.

Saatana on lahkojen herra, joka houkuttee kristitttyä anabaptismin syntiin.

Äänestä

Paavalia Kristus ei lähettänyt kastamaan.

1.Kor. 1:17

Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

Äänestä
  • Paavali oli murhahommissa kun Jeesus käski oikeat Karitsan apostolit kastamaan kaikki ihmiset, myös pakanat.
    Matt.28
    19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
    20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Paavali oli murhahommissa kun Jeesus käski oikeat Karitsan apostolit kastamaan kaikki ihmiset, myös pakanat.
    Matt.28
    19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
    20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

    Paavali soluttautui jälkikäteen Jeesuksen kuoleman jälkeen mukaan seurakuntiin pahat mielessä.

    Äänestä

Uudelleen kastaminen kumotaan Raamatussa ilmoittamalla yksi kaste.

Äänestä
  • On yksi OIKEA kaste!

    Se on uskoon tulleen ja uudestisyntyneen ihmisen ottama upotuskaste.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    On yksi OIKEA kaste!

    Se on uskoon tulleen ja uudestisyntyneen ihmisen ottama upotuskaste.

    Kristittyjen Raamattu puhuu vain syntisten kasteesta, ei misään vanhurskaitten kasteista.

    Parhami oli homomies, joten varauksella kannattaa niihin novumeihin suhtautua.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kristittyjen Raamattu puhuu vain syntisten kasteesta, ei misään vanhurskaitten kasteista.

    Parhami oli homomies, joten varauksella kannattaa niihin novumeihin suhtautua.

    Samoin Olseni, toihen helluntailaisuuden guru on niitä miehiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kristittyjen Raamattu puhuu vain syntisten kasteesta, ei misään vanhurskaitten kasteista.

    Parhami oli homomies, joten varauksella kannattaa niihin novumeihin suhtautua.

    Luterilaiset kastavat pakolla vauvana, koska muuten eivät saa kastettua kirkollisveron maksajia.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Samoin Olseni, toihen helluntailaisuuden guru on niitä miehiä.

    Pakkovauvakastettu nykyisin sinun uskonveljiä ovat homot. Te vihitte homoja! Miksi vauvana kastetusta tulee homo?????

    Äänestä

Hyvä vastaus Uskolla.

Äänestä

Huono vastaus Uskolla kun ei suostunut vastaamaan toiseen kysymykseen.

# Miksi uusususkonnollisuudessa tehdään uudestikastamisia ? #

Äänestä
  • Usko lienee tarkoittanut kastetta joka on syntynyt Jumalan SANAN kuulemisesta .
    Sellaista raamatullista miten raamatussakin tekivät.
    Kuulivat, uskoivat, ottivat kasteen.

    Äänestä

Montako kertaa Usko on kastettu ?

Äänestä

Hellunailaisten ja muiden eksyttäjien uudestikasteissa ihmiseen pumpataan vierasta henkeä. Sitä varten lahkot eli luste on jälkikäteen tänne istutettu.

Äänestä

Yksi kaste tarkoittaa sitä, ettei yksi kirkkokunta kasta jollain tavalla ja toinen seurakunta toisella tavalla, vaan Jumala kastaa kaikki ihmiset samalla yhdellä tavalla eli omalla Hengellään silloin, kun uudestisynnytään. Sillä se, että on kastettu Pyhällä Hengellä, on uskovan sinetti ja merkki siitä, että ollaan Jumalan omia.

Kun Jumala on uudestisynnyttänyt ja kastanut Hengellään eli ihminen on saanut Pyhän Hengen sisimpäänsä, hän menee vielä vesikasteelle, jonka suorittaa ihminen. Tämä toimenpide kuuluu jo uskovan vaellukseen eli kuuliaisuuteen uskonelämässä, eikä uskoontulemiseen.

Äänestä
  • suksi ny kuuseen , >>> tarkoittaa sitä x xx . . .

    "yksi kaste " on yksi kaste ,

    "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla heitä
    Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen NIMEEN " Mt : 28: 19

    ei Jeesus käskenyt , kastamaan pelkästään "hengen " nimeen , vaan :
    >>> "ISÄN ja POJAN ja PYHÄN HENGEN nimeen" <<<

    ei Jeesus mitään "salatiedettä " puhunut antaessaan kaste - KÄSKYN.

    kyllä kuka vaan vois lahkon perustaa ja ruveta selitteelle , > tarkoittaa x xx . . .
    opetuskirjeet : "niinkuin kirjoitettu on " Room: 9 : 33

    Äänestä

Esim. Johannes piti Paavalia antikristuksena ja tuli karkotetuksi alkuseurakunnasta pois Patmos-nimiselle saarelle kuolemaan.

1. Joh. 2:18

Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.

Äänestä
  • Teillä voi lukea noin omissa akuankoissa vaan raamatun teksti menee toisin

    Äänestä

Jos Ananiaan ja Safiiran murhaa olisi tutkittu, niin kyllä Paavali kokeneena murhamiehenä olisi ollut pääepäilty siihen tekoon.

Äänestä
  • Oletko joku Henki-nikki anonyyminä?

    Äänestä

  • Taisi kumminkin olla Pietari siinä tilanteessa paikalla.

    Äänestä

Uudestikaste lahkolaiseksi on synti ja laittomuuden teko. Jokainen Jumalan sanan vastainen teko on laittomuuden teko. Uudestikaste lahkolaiseksi on paha laittomuudenteko.

Jengit vaatii sellaista uusilta jäseniltä, että pääsee mukaan jengiin.

Hellareille totuus selviää vasta taivaanportilla.

Matt.7
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

Äänestä
  • Ei siellä mitään uudestaan kasteta. Vauvakaste ei ole Raamatun opettama vesikaste lainkaan. Jos joku sellaisen on saanut vanhempiensa tahdosta, niin kastaminen vedessä upottamalla uskoontulemisen jälkeen on ensimmäinen Raamatun opettama vesikaste.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ei siellä mitään uudestaan kasteta. Vauvakaste ei ole Raamatun opettama vesikaste lainkaan. Jos joku sellaisen on saanut vanhempiensa tahdosta, niin kastaminen vedessä upottamalla uskoontulemisen jälkeen on ensimmäinen Raamatun opettama vesikaste.

    Hellareilla kastetaan tasan yhden kerran vedessä sen jälkeen, kun on tultu uskoon, niin kuin Raamattu kehottaa tekemään. Ketään uskovaa ei kasteta uudelleen sen jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ei siellä mitään uudestaan kasteta. Vauvakaste ei ole Raamatun opettama vesikaste lainkaan. Jos joku sellaisen on saanut vanhempiensa tahdosta, niin kastaminen vedessä upottamalla uskoontulemisen jälkeen on ensimmäinen Raamatun opettama vesikaste.

    tää on helluntailaisen selitys , "kääntävät valkoisen mustaksi ja mustan valkoiseksi "

    kuvitelkaa , että ne kävelee raamatun Jeesuksen käskyn ylitse . olevinaan viisaita . . .
    "yksi kaste " Ef: 4 : 5

    ja vielä rupeevat selitteleen , mutta raamatun sanalla eivät pysty perusteleen.

    raamatun Jeesus sanoo : "eikö ole kirjoitettu" Mark: 11 : 17
    edes Jeesus ei selitellyt RAAMATUN sanaa , vaan USKOI > "eikö ole kirjotettu"

    ne vertaukset Jeesus kertoo täysin erillisenä , ei raamatun sanaa muuttaen "selittämisellä !!

    Äänestä

Miksi vauvana kastetusta tulee homo, joka vihitään luterilaisessa seurakunnassa? Miksi vauvakaste ja luterilainen seurakunta ei auta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ef. 4:5
yksi Herra, yksi usko, YKSI KASTE;

- Mitä tarkoittaa yksi kaste Raamatussa ?

- Miksi uusususkonnollisuudessa tehdään uudestikastamisia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu