Nyt on aika valmistautua

Anonyymi-ap

Uskovat ovat nähneet raamatun tekstien käyvän toteen.
Osa uskovista varautuu jo. Maalle moni on suunnannut ja yhteyksiä luotu .
Löytyykö esim kk kuivaruoka varanto tai vettä ,jodia, suolaa ja perus pelastautumistarvikkeet jos sota iskee äkisti ja rutosti.
Pilkkihaalari, lämpökengät, untuvamakuupussi jne.
Mitä listasta vielä puuttuisi ihan jo sotaan varautuen.

5

300

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulitikut, lamppu.

    • Anonyymi

      Raamattu aina mukana

    • Anonyymi

      Samoin tummelia ja viagraa monta säkillistä.

    • "Uskovat ovat nähneet raamatun tekstien käyvän toteen."

      Aivan. Uskovat ovat kohta 2000 vuotta olleet sitä mieltä että Raamatun kuvaavat lopunajat ovat alkamassa aivan juuri. Jokainen sukupolvi on omahyväisesti kuvitellut että he ovat oikeassa, eivätkä erehtyneet niin kuin kaikki heidän edeltäjänsä.

    • Anonyymi

      Antikristuksen ajasta ei hevin hengissä selviä. Jos tulee uskoon vasta silloin ja tajuaa kieltäytyä pedon merkistä, joutuu kuolemaan marttyyrina. Helvettiin menolipun ostaneista (pedon merkin ottaneista) myös kuolee suuri osa. Lukekaa Ilmestyskirjaa.

      Luotan siihen, että uskovat kristityt pääsevät taivaaseen ylöstempauksessa pian. Jeesus sanoi, että sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan ihminen. Juutalaisten seitsemästä juhlasta pasuunajuhla on se, josta käytetään nimitystä 'juhla, jonka ajankohtaa ei kukaan tiedä'. Tämä johtuu siitä, että se sattuu päivälle, jolloin kaksi uskottua miestä näkee uuden kuun sirpin ja raportoi siitä papistolle. Jos on pilvistä, he eivät välttämättä näe sitä silloin, kun luulisi. Tänä vuonna on arvailtu, että se olisi huomenna. Jotkut sanovat, että 4.-5.10. Juutalaiset soittavat silloin pasuunaa sata kertaa. Viimeinen noista soitoista on nimeltään 'the last trump'. Uskovien ylösnousemisen ja vielä elossa olevien ylöstempauksen sanotaan tapahtuvan 'at the last trump' (KJB). Jeesus myös sanoi, että kun he puhuvat rauhasta ja turvallisuudesta, heidät kohtaa tuho. Jeesus kertoi, että hänen paluunsa maan päälle kuninkaana tapahtuisi saman sukupolven aikana kuin Israelin valtion uudelleensynty.

      Kaiken tuon huomioon ottaen näyttäisi hyvin todennäköiseltä, että me uskovat kristityt pääsisimme taivaaseen tällä viikolla. Otin vapaata töistä. Vältän autolla ajamista. Kun käytän keittolevyä, yritän muistaa olla lähellä sitä, jotta voin sammuttaa sen heti, jos kuulen pasuunan äänen tai Jeesuksen pasuunamaisen äänen.

      Ruokavarastoista ei paljon apua ole. Kun nälänhätä iskee, tuollaiset varastot katoavat ryöstäjien suihin. Siinä vaiheessa luultavasti on turha luottaa poliisin tulevan apuun. Kaikki uskovat ovat poistuneet. Jos maailmassa nyt on pahuutta, miten paljon enemmän silloin! Jos tajuat olla ottamatta pedon merkkiä, et voi ostaa ruokaa etkä saa palkkaasi tai tukiasi tai eläkettäsi. Et voi maksaa talosi kiinteistöveroja, joten kotisi ulosmitataan. Tekoäly löytää helposti ne, jotka ovat kieltäytyneet merkistä. Siinä ajassa ei ole turvaa. Ainut pelastus on silloinkin Jeesuksessa, mutta täytyy rakastaa häntä enemmän kuin omaa lyhyttä maallista elämäänsä. Ilmestyskirja kertoo, että suuri joukko 'puhdistaa itse vaatteensa' ja pääsee taivaaseen. Me kirkon ajan uskovat, Jeesuksen morsian, saamme puhtaat vaatteet Jeesukselta ilman omia ansioitamme.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      54
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe