Hinta huipussaan 60 senttiä kwh. Eikä torstsi tuo helpotusta. Kyllä mukamaste viallisella voimalalla nettoaa!
Pörssisähkö huomenna ka 30 senttiä kwh
Anonyymi-ap
17184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Milloin sähkön arvonlisävero palautetaan 10 prosenttiin?
Kuka se käski ottaa kallista pörssisähköä?
Jumala.
Kokoomus
Juu mullakin auto nappaa pahimmillaan yli 20l/100km mutta keskikulutus on kuitenkin alle 5l/100km (hybridi).
Pörssisähkössä otsikoihin nousee nuo huippulukemat mutta keskihinta onkin asia erikseen.
Lisäksi tuohon oman kulutuksen keskihintaan voi itse vaikuttaa.
Kiinteähintaisessa on arvioitu tuo keskihinta ja siihen on lisätty virhemarginaali sekä tietenkin voitto.
Kukaan ei myy sähköä tappiolla joten kiinteähintainen ei voi olla halvempi kuin pörssisähkö sillä samaa sähköä ne myyvät.
Juuhuomen aamullakakki sähkö laiteen päälle 60 senttiä vain + kaikki muut kulut siihen päälle.
Tänään 7,02 senttii
No mutta. Eikö kapitalismi miellytä?
Vittumä revin pään irti kaikilta noilta pörssihomoilta!
Aikamoista perseilyä hallituskin antaa tehdä tämmöisellä kansan perustarpeella , syyt alkaa olemaan naurettavia , toinen kun loppuu , keksitään jo uusi jotta rahastus jatkuu , eikö noita saada kuriin , ennen tässä maassa osattiin perus korjaus/huolto asiat kyllä ajoittaa oikein ja varautua niihin , eikö enään , vai olisiko tarkoitushakuista ?
Pörssisähkö on tressi sähkö. En huolisi mistään hinnasta.
Juu, meikäläinen kokeili vajaan kuukauden pörssisähköä ja vaihdoin pois, koska se säästö, minkä muutamana muutamana alle sentin/kWh sähkönhinnalla sai halpaa sähköä, se vedettiin takaisin yli 30 sentin/kWh hinnoilla muutamassa tunnissa.
Sähköhintaverailujen laskelmissa kehutaan pörssisähköä edullisimmaksi, mutta vuoden sähkn kulutus on laskettu niiden kaikkein halvimpien tuntien mukaan eli imisiä vedätetään tällä tavalla.
Kultus pitää laskea niiden käyttötuntien mukaan, kun sähköä käyttää päivällä ja silloin hintakin on kalliimpaa 20-60 senttiä/kWh, niin tulee vuoden sähkölasku pörssisähköllä sinne päälle 2000€.
Miten sinä kulutat sähköä?
Itse juon aamulla kahvit ja sen jälkeen sammutan valot ja lähden töihin.
Kotia palaan lähempänä 17 ja sitten laitan ruuan ja katselen telkkaria yms.
Eli kulutan sähköä halpaan aikaan.
Minulla on myös leivinuuni jolla voi tasata lämmitystä ja maalämpö seuraa pörssisähköä.
Ei pidä olla niin tollo että lyö kaikki sähkölaitteet päälle kun on kallein sähkö ja sammuttaa ne kun on halpa sähkö.
LAMA PAKOTTAA KAPITALISTIT MANIPULOIMAAN HINTAA
voimaloita pois pelistä ja sillä tavalla. maksakaa
Kela maksaa. Minulle ei ole merkitystä.
Lopettakaa muutkin rehkiminen. Kela maksaa.
Paneelimiehiä naurattaa huomenna.
Eikö tuota valehtelua ja pelleilyä saada lopetettua. Kaikki tietävät että vikaantumiset johtuu ainoastaan pörssisähköstä.
Sillä saadaan vapaasti ryöstää ihmiset.
Osakkaat taputtavat karvaisia käsiään että kylläpä keksittiin oiva rahastus keino. Tyhmät meni rotanloukkuun josta ei irti pääse.