Uusiutuva sähkö, 60 c kwh

Tämä vihreiden sikailu alkaa olemaan liian paksua. Tuuli ja aurinkovoima teettää pirun kallista sähköä kun pienikin pullonkaula tulee normaaliin sähkön tuotantoon.

Valtion olisi aika pyykätä yksi ydinvoimala lisää sillä nykyisistä näyttää olevan huollossa yksi tai kaksi, ja silloin hinta karkaa käsistä. Vai onko tämä vikaantuminen tarkoituksellista taktikointia Fortumin ym tukemiseksi?
7300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Teollistunut yhteiskunta saati teollisuus ei voi toimia kehitysmaan tapaan heittelehtivän sähköntuotannon ja -hinnan varassa.

Äänestä
  • Aurinkokennot ei talvella tuota juuri mitään ja tuulivoimaloiden lavat on jäässä - eikä tuule. Näihin ei pitäisi Suomen tukeutua vaan rakentaa taas seuraavat 13v jotain ydinvoimalaa?

    KUN tuulivoimalat tuottaa valtio maksaa niille tuotantotukea (28.11-25 tekniikka&talous julkaisun mukaan) 722Me = mitä halvempaa sähkö on sitä enemmän valtio maksaa tuotantotukea ?? Näistä puhutaan vihreänä tuotantona ?
    Niiden rakentamiseen on vaadittu valtaisa määrä metalleja ja lisäksi siirtoverkkoon kaapelit ja tietysti niiden kaivaminen maahan, lisäksi infra lapojen ja muiden osien kuljettamiseen

    Äänestä

Tuohon siirtohinta vielä päälle, niin sähkön tuottaminen aggregaatilla tulee paljon halvemmaksi.

Äänestä
  • Jokainen voi laskea sähkölaskustaan paljonko maksaa hintaa sähköstään keskimäärin vuodessa. Itse jouduin maksamaan 60 senttiä jonain vuonna.Pitää ymmärtää siirtohinnan suuri osuus kun kuluttaa vähän.

    Äänestä

Mikä laitos nyt muka on huollossa? 4,2 GW ydinsähköä vakaasti tuotannossa koko ajan!

Äänestä

Niclas Ljungman. Eikös hän ollut sen ahne kanava tv7 rahankerääjä evankelista? Tuliko jollekin muka yllätyksenä että PDF rikollinen?

1Äänestä
  • Liittyy uusiutuvaan energiaan, miten?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tämä vihreiden sikailu alkaa olemaan liian paksua. Tuuli ja aurinkovoima teettää pirun kallista sähköä kun pienikin pullonkaula tulee normaaliin sähkön tuotantoon.

Valtion olisi aika pyykätä yksi ydinvoimala lisää sillä nykyisistä näyttää olevan huollossa yksi tai kaksi, ja silloin hinta karkaa käsistä. Vai onko tämä vikaantuminen tarkoituksellista taktikointia Fortumin ym tukemiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu