Iranin kissanpierut ei osu mihinkään

Anonyymi-ap

Eikä toisaalta Israel saa mitään varsinaista vahinkoa Iranille. Eli koko homma lässähtää alkuunsa.

43

301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näyttävä avaus kuitenkin.

      • Anonyymi

        No ainakin Iranilla on nyt 400 ohjusta vähemmän. :DDD


      • Anonyymi

        Iranin vallankumouskaarti kertoi tiistai-iltana laukaisseensa ohjuksia Israeliin. Israelin mukaan ohjuksia olisi laukaistu Iranista lähes 200.
        Israelin asevoimat kertoi varhain tiistaiaamuna aloittaneensa rajatun maaoperaation Iranin tukeman äärijärjestö Hizbollahin kohteisiin Etelä-Libanonissa Israelin rajan lähellä.
        Asevoimien mukaan poliittisen hyväksynnän saaneen operaation iskut kohdistuvat lähellä rajaa oleviin kyliin. Maajoukkojen tukena on tykistö- ja ilmatukea, asevoimat kertoo.
        Libanonilaisen äärijärjestö Hizbollahin ylin johtaja Hassan Nasrallah kuoli Israelin ilmaiskussa perjantaina.
        Israelin iskuissa Libanoniin on kuollut viikon sisällä liki tuhat ihmistä. Maan pääministerin mukaan jopa miljoona ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan.


    • Anonyymi

      100 ohjusta vähemmän toimitettavaksi venäjälle.

      • Anonyymi

        200


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        200

        Hyvä hyvä. Paremmaksi menee tilanne.


    • Anonyymi

      Minkähän takia ovat laittaneet ohjuksiinsa LED-valot ja patterin niin että ne loistaa taivaalla.

      • Anonyymi

        Pitäähän Allahin nähdä missä ne lentää.


      • Anonyymi

        Ilotulitus koko taivaanrannan täydeltä. Taisi olla suuri teatteriesitys. Tuhnuja.


    • Anonyymi

      Kuitenkin Mooseksen uskovaiset ovat ilmoittaneet että eivät pysty torjumaan kaikkia...eli osa osuu johonkin...

    • Anonyymi

      JUU, PELKKIÄ NOITAPILLEJÄ.

    • Anonyymi

      Parin päivän päästä molemmat totee tyytyväisinä että tulipa tapeltua, jatketaan joskus toiste.

    • Anonyymi

      Ei todellakaan mitään maailmansotaa, paikallinen kahakka vain, jota historiantutkijat selvittelee jälkeenpäin.

    • Anonyymi

      Huvittaa tuo touhu. Israelia ei mikään maailman mahti saa tuhottua. Asia on kirjoitettu.

      • Anonyymi

        Iranin touhu tässä tapauksessa.


      • Anonyymi

        Toora on kova kilpi. Juutalaisille.


    • Jos vahingot Israelissa jäävät mitättömiksi voisi Netanjahu edes joskus välillä osoittaa valtiomiestaitoa ja todeta, että tämä oli tässä: iskimme Libanonin Hizbollahiin ja Iran "kosti". Se siitä, asia taputeltu.

      • Anonyymi

        Näinhän asia ei vain mene. Tietysti Israel iskee jo ennakolta hyvissä ajoin valittuhin kohteisiin. Kuolonuhrejakin syntyy, mutta Iranille he ovat vain uusia marttyyreja, ja homma jatkuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän asia ei vain mene. Tietysti Israel iskee jo ennakolta hyvissä ajoin valittuhin kohteisiin. Kuolonuhrejakin syntyy, mutta Iranille he ovat vain uusia marttyyreja, ja homma jatkuu.

        Niin. Väkivallan kierteen katkaisemiseen tarvittaisiin sitä valtiomiestaitoa, mitä millään osapuolella ei näytä olevan.

        Loogisesti: miksi pitäisi kostaa tällainen kissanpierujen "isku", mikä oli Israelin ohjusjoukoille vain hyvää harjoitusta?


      • Anonyymi
        kollimaattori kirjoitti:

        Niin. Väkivallan kierteen katkaisemiseen tarvittaisiin sitä valtiomiestaitoa, mitä millään osapuolella ei näytä olevan.

        Loogisesti: miksi pitäisi kostaa tällainen kissanpierujen "isku", mikä oli Israelin ohjusjoukoille vain hyvää harjoitusta?

        Israel näyttää mallia, miten muhamettilaisia viedään ja muhamettilaiset vikisee!

        Siinä muhamettilaisten lätty lätisee, kun Israel opettaa muhamettilaisia tavoille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Israel näyttää mallia, miten muhamettilaisia viedään ja muhamettilaiset vikisee!

        Siinä muhamettilaisten lätty lätisee, kun Israel opettaa muhamettilaisia tavoille.

        Muista että huomenna on koulupäivä.


    • Anonyymi

      Saivat ne yhden palen tapettua.

    • Anonyymi

      Onko Suomessa tapahtunut mitää,ei varmaan jos YLE ä seuraa..Pelkkää Lähi -itää taas koko päivä.Täysin turhaa jauhamista taas. A -studiossakin.

      • Anonyymi

        Muista kattoo huominen Kauniiden ja rohkeiden jakso. Se ei oo yleisradioo.


      • Anonyymi

        Eduskunnan töhrityt pylväät, Orpon hallituksen sekoilut tai koiranäyttely jossain pihtiputaalla eivät toimi polttoaineena globaalille kriisille.

        Siksi lähi-idän tapahtumat menee niiden edelle.


      • Anonyymi

        Eilinen puoli yhdeksän uutislähetys Beirutista oli kuin entisajan sketsistä.

        YLE:n toimittelija kutsui hizbollahin kannattajia kavereiksi. Ympärillä hirveä älämölö niinkuin olisi ollut apinalauman keskellä. Nk. "suvaitsevaisen" toimittelijan silmistä paistoi hätä, että miksei nuo kaverit käyttäydy paremmin. Toimittelijalle ei näytä iskostuvan kaaliin, että toiset kansat käyttäytyy ja toiset ei.


    • Anonyymi

      Israel alkaa olla vähän samassa tilanteessa kuin 1967 tai 1973. Vihollisia on kuitenkin vähemmän ja he ovat heikompia, Israel taas vahvempi ja USA on jo valmiiksi läsnä.

      Palestiinalaiset eivät luovuta, eivätkä ilmeisesti israelilaisetkaan. Saa nähdä, mitä kaikkea tapahtuu tällä kertaa. Täysimittaista maasotaa ei nähdä, sillä kukaan ihan oikean armeijan omaava ei aio osallistu (Egypti, Jordania, onko Syyrialla edes kunnollista armeijaa). Olemme astuneet nykyaikaan (taas kerran), kuten Ukrainassakin, sotaa käydään ohjuksin, droonein, häirintälaittein.

      Mitenkähän kalliiksi vielä tulee saada omakin puolustuksemme nykyaikaiselle tasolle. Emme me kaukana jäljessä ole, mutta ei kyllä sielläkään, missä pitäisi ja rahaa tarvitaan.

      Kaikki veronalennukset nykyisen hallituksen aikana ovat verrattavissa MAANPETOKSEEN. Jokainen veronalennuksillaan kehuva on vihollisen kätyri, tiesi sen tai ei!

      • Anonyymi

        Maanpetokseen voidaan verrata sitä, että armeijalle hankitaan ylihintaisia häviäjäkoneita. Ei Suomessa niitä tarvita vaan rutkasti ilmatorjuntaa ja muuta puolustuskalustoa.


    • Anonyymi

      No jos koittasivat Helsinkiin, niin osumat olis 100 %

      • Anonyymi

        ????


    • Anonyymi

      Vaikea arvioida Iranin iskun onnistumista, koska kohteena oli Israelin sotilaskohteet.

      Ei Israelin armeija, kuten ei mikään muukaan armeija, riennä kertomaan paljonko omille tuli tuhoa. Sotavoimat aina piilottelee ja vähättelee omia tappioitaan ja liioittelee tappioita viholliselle.

      Videomateriaali Israelista näyttää joka tapauksessa, että iso määrä ohjuksia läpäisi Israelin ohjuspuolustuksen. Miten paljon tuli osumia kohteisiin ja tuhoa, sitä ei varmastikaan julkisteta.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa, mutta kun Israel on vielä olevinaan avoin yhteiskunta, asiat paljastuvat pikapuoliin.


      • Anonyymi

        Israelin väite että 80% olisi torjuttu. Siitä pois puppugeneraattorin osuus, eli noin 20-30 %-yks., niin ollaan lähellä totuutta että noin 50-60% ohjuksista tuli läpi. Tarkoittaa noin 80-100 osumaa Israelin kohteisiin ja koska tosiaan eivät ole uutisoineet osumista siviilikohteisiin, on selvää että sotilaskohteet otti hittiä.

        Kaikki kun eivät pommita Israelin ja länsimaiden tapaan siviileitä.


    • Anonyymi

      Rättipäät ovat maailman tyhmimpiä elukoita. Toivottavasti tappavat toisensa.

      • Anonyymi

        Oletpas sinä erityisen viisas ihminen. Onnittelut vanhemmillesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletpas sinä erityisen viisas ihminen. Onnittelut vanhemmillesi.

        Ainakin paljon viisaampi kuin terroristikusirätit.


    • Anonyymi

      Allah Akbar..Allah Akbar..toyota hilux

    • NO TUOMITSETKO TÄLLAISTA IRANIN YRITYS SAADA MAAILMANSOTA ALOITETTU..

      Myös Pentagon tiedottaja sanoi Yhdeysvaltojen tukevan täysin Israelin oikeutta puolustaa itseään Iranin "merkittävän" iskun jälkeen. Iskua kuvaillaan suunnilleen kaksi kertaa yhtä voimakkaaksi kuin huhtikuun 14. päivän isku.

      Pentagonin mukaan Yhdysvaltojen hävittäjälaivat auttoivat Iranin ampumien ohjusten ampumisessa alas. Pentagon ja ulkoministeriö sanoivat molemmat tiedotustilaisuuksissaan, ettei niillä ollut etukäteistietoa Iranin iskusta.

      Ulkoministeriön Miller vetosi, että kaikkien maailman valtioiden pitäisi tuomita Iranin isku Israeliin.

      • Anonyymi

        Tuomitaan, tuomitaanhan myö, kunhan Israel lakkais kaivamasta verta nenästänsä. Mitä se on tehny jo 70 vuotta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuomitaan, tuomitaanhan myö, kunhan Israel lakkais kaivamasta verta nenästänsä. Mitä se on tehny jo 70 vuotta.

        Mitä Israel lakkaisi ? Täh? Oletko hullu vai vain noin yleensä vajaälyinen ettet näe totuus? Nuo arabimaat ei tulis käydä sota Jumalan kanssa jonka he eivät tunne mutta oppii kyllä eräänä päivän ä kuka on Herra Sebaot !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • Nykyään ei käsitellään tällainen tilanne sotana . Mutta eikö olis sota jos venäjä ampuisi noin Suomeen >>>
      Iran ampui tiistaina yli sata ohjusta Israeliin. Israelin armeijan mukaan ohjuksia oli noin 180 ja suurin osa torjuttiin. Joitain ohjuksia putosi kuitenkin Israelin keski- ja eteläosiin.

    • Anonyymi

      Israel suunnittelee, että se rupee kostoksi ampumaan Iranin öljylähteitä. Saadaan pumppuhintaa ylös. Ja Putiinikin kiittää, ei tartte alehintaan myydä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3622
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      282
      2476
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2150
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1921
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1689
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      65
      1047
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      970
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      77
      917
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe