Mieheni nikotiinipussit ja siivottomuus

Mieheni jättää nikotiinipussejaan ympäri kämppää. Hän käyttää pussin ja jättää sen esimerkiksi sohvan nojalle. Aiemmin hän heitteli pusseja ihan tyynesti myös lattialle. Tämä rasittaa minua ja olen siitä myös sanonut, ettei niitä ole mukavaa löytää pitkin asuntoa ja mies ei muuta tapaansa. Mieheni ei muutenkaan siivoa jälkiään, tiedän tämän johtuvan siitä, että äiti on aiemmin siivonnut hänen jälkensä. Mitähän hittoa tässä pitäisi tehdä?
18513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Vaihda sisäsiistiin ukkoon .

Äänestä
  • Samaa mieltä. Kamalaa tommonen sikailu. Hyi. En anna edes omien lasten toimia noin. 😆

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Samaa mieltä. Kamalaa tommonen sikailu. Hyi. En anna edes omien lasten toimia noin. 😆

    Kävin laittamassa nikotiinipussit hänen tyynylleen, ehkä tämä herättää ajatuksia.

    Äänestä

Muuttiko siis miehesi sinun kanssa yhteen suoraan kotoa? VIRHE!

Sen lisäksi, että hän ei ole oppinut elämään ilman äitiä, hän tulee jossain vaiheessa miettimään, että koskaan ei ole saanut olla oman itsensä herra, vaan aina on ollut joku nalkuttamassa.

Äänestä
  • Käytännössä ihan sama kuin mies räkisi pitkin kämppää joka paikkaan. En voisi katsella tuollaista kuukauttakaan. Muuttaisin pois yhteisestä asunnosta jääkööt sinne räkimään yksikseen sitten ja joutuu varmasti joskus myös siivoamaan jälkensä. Perässä en kulje korjaamassa räkäklimppejä.

    Äänestä

  • Hän on asunut itsekseen ja ollut ennen minua myös parisuhteessa. Uskon vaan, että tuo äidin puolesta tekeminen on jäänyt jonnekin alitajuntaan.

    Äänestä

  • Hän on kyllä asunut itsekseen ja myös ollut parisuhteessa ennen minua. Uskon vaan, että tuo äidin tapa tehdä puolesta on jäänyt mieheni päähän.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Hän on kyllä asunut itsekseen ja myös ollut parisuhteessa ennen minua. Uskon vaan, että tuo äidin tapa tehdä puolesta on jäänyt mieheni päähän.

    Et sitten vieraillut hänen luonaan ennen yhteenmuuttoa, jotta olisit nähnyt millainen hän on kotioloissa?

    Äänestä

  • Yogamies kirjoitti:

    Et sitten vieraillut hänen luonaan ennen yhteenmuuttoa, jotta olisit nähnyt millainen hän on kotioloissa?

    Vierailin ja hän piti asuntonsa aina todella siistinä. Ihmettelen miksi tämän yhteenmuuttamisen jälkeen siisteys on romahtanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Vierailin ja hän piti asuntonsa aina todella siistinä. Ihmettelen miksi tämän yhteenmuuttamisen jälkeen siisteys on romahtanut.

    No tuohan sitten kertoo, että hän kyllä tietää, miten pitäisi olla, mutta ei välitä sinusta paskan vertaa, niin että antaa sinun siivota oksettavat nikotiinipussinsa.

    Minä todellakin harkitsisin eroa. Hänellä on ilmeisesti sinuun jonkinlainen taloudellinen/fyysinen/henkinen valta, että paskat nakkaa sinun toiveille.

    Äänestä

Ennen vanhaan oli ravitsemusliikkeissä ja muissakin putiikeissa sekä eri julkisissa laitoksissa sylkykuppeja. Johtuen ihan siitä, että purutupakka oli suosittua. Löytyisiköhän jostain sistusliikkeestä sellainen. Tämä on ilmainen joululahjaidea miehellesi ;).

P.S. Huonompikin voisi mies olla tavoiltaan. Esimerkiksi yksi eksäni katsoi oikeudekseen pitää muita naisia, mutta minulta vaati uskolisuutta. Perusteli sen vielä "sukupuolten välisellä erolla". Kaveri lensi hyvin pian pihalle.

Äänestä
  • Tuo kommenttisi sai hymyn huulille. Olet oikeassa, että huonompiakin juttuja voisi tapahtua suhteessa.

    Äänestä

No voi että.

Äänestä

Sinun ikioma valinta haluatko elää tuollaisen ihmisen kanssa.
Siivompia ja kunnon miehiäkin on olemassa.

Äänestä
  • Joo, kaikki on aluksi. Sitten menee hetken aikaa ja samanlaisia ne on. Eihän kukaan ei ole täydellinen, pitää vaan miettiä mitä kestää.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Joo, kaikki on aluksi. Sitten menee hetken aikaa ja samanlaisia ne on. Eihän kukaan ei ole täydellinen, pitää vaan miettiä mitä kestää.

    Siksi onkin älykästä tutustustua toiseen pidemmällä aikajaksolla, hetki kun ei ole tarpeeksi pitkä.
    Kyllä sieltä aikanaan se oikea persoonallisuus tulee esiin. Sitten voi tehdä aiheellisesti päätoksen hyväksyä tai hylätä.

    Äänestä

Anna kenkää. Heti. Sitten voi palata kun on oppinut ihmisen tavoille. Luulen, että sitä päivää ei tule.

Äänestä

Meillä isäntä oksentaa krapulassa kukkapurkkiin. Kuulemma oppinut tavan omalta isältään joka oli väittänyt oksennusta hyväksi lannoitteeksi jukkapalmulle. Käry on lauantai ja sunnuntai aamuna ihan kamala kun haisee koko olkkari yrjölle😔

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mieheni jättää nikotiinipussejaan ympäri kämppää. Hän käyttää pussin ja jättää sen esimerkiksi sohvan nojalle. Aiemmin hän heitteli pusseja ihan tyynesti myös lattialle. Tämä rasittaa minua ja olen siitä myös sanonut, ettei niitä ole mukavaa löytää pitkin asuntoa ja mies ei muuta tapaansa. Mieheni ei muutenkaan siivoa jälkiään, tiedän tämän johtuvan siitä, että äiti on aiemmin siivonnut hänen jälkensä. Mitähän hittoa tässä pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu