ei hoida vanhuksiaan?????? Ja sitten syytetään hallitusta ja ei olla valmiita maksamaan veroja. Nämä verokapunanullit saatanasta
Miksi vanhusten omaiset
Anonyymi-ap
49333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Perheissä molemmat lienee töissä koska yhteiskunta vaatii.
Muinoin äidit oli kotona ja hoiti vanhukset ja lapset siinä samalla.
Avauksen tekijä on 102 vuotias tai maalainen, Ja ainakin täysin tietämätön.. Joo ihmiset käy töissä!!! töissä. Ei ne oo kotona.
Se on lestadiolainen käpy.
Puhun nyt laitos vanhuksista ei ne ole duunissa, vattu ootte tyhii!!!!!
Sinä ole pyöreä reikä persu varmaan?
Joo ja mielummin mennää lomalle aulkomaille!
Ei oikein onnistu muutaman sadan kilometrin päästä työaikana vanhuksen hoito.
Vanhus on maksanut veroja ja maksaa edelleen, näistä veroista voi osan laittaa laadukkaaseen hoitoon
Yhteiskunnalle kyllä kelpasi ihmisen elinaikanaan maksamat rahat mutta nyt kun hän tarvii apua niin heitetään pois kuin raato.
Sama toimintatapa on nykyisissä eläkerahastoissa. Rahankeruu kyllä kelpasi mutta kyseisiä rahoja EI koskaan tulla antamaan eläkeläisille.
Sama tapa tässä "velkatalkoossa". Selitellään tulevista sukupolvista ja huolesta heihin nähden mutta jos sama satanismi saisi sinne asti jatkua niin heitä kohdeltaisiin IHAN YHTÄ raa'asti kuin nykyisiäkin ihmisiä.
Mutta onneksi kaikki pahuus tuhoutuu pian eikä nykyistä yhteiskuntaa enää kauaa tarvitse kärsiä.
Asiaa kirjoitat.
Lapsensa ei halua maksaa veroja - 1 äiti ruokkii 10 lasta, mutta 10 lasta ei voi hoitaa 1 äitiä.
Lapset asuvat eri paikkakunnillavsatojen kilometrien päässä tai ulkomailla.
Jos omaiset ovat työssäkäyviä ihmisiä, niin eivät he kykene hoitamaan jotain ympärivuorokautista hoitamista vaativaa vanhusta, se on käytännössä mahdotonta.
Kukaan joka ei ole sitä itse kokenut ei tiedä millaista on hoitaa muistisairasta ihmistä, joka ei enää osaa tehdä itse yhtään mitään.
Sodankylän edustaja juuri kertoi että ne siirretään satojen kilometrien päähän entisestä hoitokodista jotta eivät enää koskaan näe omaisiaan.
Sadismi ja raakuus on nykyajan ihanne.
Hitler on suomen henkinen hallitsija.
Toivon suurta kostoa suomen pahuudelle joka kattaa KAIKEN mitä yhteiskunnassa tehdään ja päätetään.
Totta.
Käyvät varmaan töissä...
Tukinullit ei käy duunissa.
Itsekin kävin muistisairasta isääni hoitamassa viikonloppuisin sadan kilometrin päässä. Siivosin vessan, jääkaapista edellisenä viikonloppuna tehdyt vanhentuneet ruuat ja väärään paikkaan joutuneet hedelmät, joita ei löytänyt. Tein kolme ruokaa ja katsoin että riittäisi seuraavaksi viikoksi. Pappa kävi itse kaupassa. Sitten käsitin, että oli tottunut syömään niitä Saarioisten keittoja mikrossa lämmitettynä.
Vaihdoin taktiikkaa. Laitoin muusin ja lihapullat Saarioisten pakkaukseen, samoin lohikeiton ja silakkapihvit muusilla kanssa.Sillai vuorotellen jokaiseksi päiväksi.
Meni se vähän aikaa.
Olen seurannut sivusta 90-vuotiaan sukulaismiehen kamppailua kun on yrittänyt hoitaa pahasti dementoitunutta vaimoaan kotonaan. Muistisairas vaatii hoitoa 24/7 ja herättää yöllä tunnin välein kun lähtee hädissään hortoilemaan, tai pitää päästä vessaan.
Muistisairas ei kykene itse tekemään mitään. Ei osaa käyttää mitään laitteita, eikä käydä itse vessassa, eikä laittaa ruokaa. Ruokakin pitää pilkkoa sopiviksi suupaloiksi. Ei ymmärrä mitään numeroista, kellosta, vuorokaudenajoista eikä päivämääristä. Unohtaa kaiken mitä hänelle kerrotaan muutamassa minuutissa.
Ei kukaan 90-vuotias sellaista hoivaamista jaksa, vaikka olisi kuinka teräsvaari. Onneksi vaimo sai jonotuksen jälkeen vakituisen hoivapaikan palvelukodista.
:)
Nimenomaan jonotuksen jälkeen kun kidutus olisi mennyt jo maailman ihmisoikeustuomioistuimeen muutoin. Suomi odottaa aina viime tippaan palveluissa. Toivoo kai että asiakas kuolisi pois jonosta.
Suomi on nuori valtio, eikä meistä monellakaan ole kotitilaa. Me ollaan menty työn perässä.
Näin on.
Hoidettavien vanhusten lapset käyvät töissä ja olisi oikeus ja kohtuus että näitä verovaroja käytetään myös vanhusten hoitoon.
Ei kaiken tarvitse mennä eliitiin p####een
400t tukinullia ei käy duunissa.
Asiaa kirjoitat.
Sama lastenlasten kanssa, olin viikoloppuisin usein hoitamassa. Nelivuotias kysyi, käykö mummotkin töissä, kun sanoin että pitää lähteä, kunn aamulla on työpäivä.
Satukirjoissa eivät käy. Eivätkä omat vanhemmatkaan tarvitse apua.
Me maksamme veroa jolla hoidetaan.
"Perintövero pois? – Keskuskauppakamari haluaa tilalle toisen veron
Keskuskauppakamari uskoo, että perintöveron poisto toisi Suomeen talouskasvua ja vaurautta."
mitä tänne löisijoiden paratiisiin kannattaa veroja maksaa kun sitä mukaa löysijät lissääntyy. ja teatteri eikun jatkuu kaikennäköisineen esityksineen.
heikko on taso maassa ja varsinkin tämä teatteri.
täyttä paskaa koko sakki.
vanhusten lapsilla saattaa olla työpaikka ihan eripaikkakunnalla , myös asunto , perhe , > puoliso ja lapset ja ehkä jo lastenlastenkin perheet perustettuna .
Näin on nykyään monessa tapauksessa.
Ja vaikka ei olisikaan, niin ei ole mitään velvollisuutta hoitaa vanhempiaan.
maahanmuutto on enempi kuin kallista vuositasolla mitä lainkaan viimeiset 30 vuotta kun täällä somalit vetelehtineet on lainkaan maksaneet
,maksettu vuokrat , tukirahat, lapsilisät, elatysmaksut,päiväkodit , koulutukset, matkustukset esim kotimaihinsa, tulkit,terveydenhoito
,heidän tarvitsemat palveluntuottajat julkisia menoja tuottavia esin kela- ja sossu- sekä migrihenkilökunta ja vastaanootokodit
maksusitoumuksilla huushollitarvikkeet, ,
ongelmia ,jolloin on tarvittu poliisia, lakitupia ja vankilassa oloa, maksaa maltaitaita 100 00€ pervuosi per henkilö
. nyt ukrainalaisia joka paikkakumnalla ympäri suomea ja hyvin vähän h pysteyvät elättämään itseään ja perhettään eli sama homma miljardien menot suomessa näistä kaikista edellä mainituista ja me otamme velkaa koko ajan lisää
vaikka tavis suomalaisilta poistetaan kaikki mahdollinen terveyskeskukset, kokopäivälaitokset vanhusten hoidosta lopetetaan , vaikka he ovat tehneet töitä 6 päivää viikossa ja veronsa maksaneet
itse olin töissa ja kaikki viikonloput ajoin vanhempieni huushollia hoitaaman 20 vuotta, mitä laatua minun elämässäni ,,,,kotiorjana vuodesta toiseen eli vapaapäiviä ei ollut ollemkaa paitsi kun oli vuosilomaa
eli aika raskasta aikaa kun käy töissä on oman kodin työt ja sittten toinen vuodesta toiseen
suomalaisten elämä kutistetaan
paitsi eduskunnan,hallituksen,sote johtajien ja valtion firmojen palkat ja optiot vaan kasvaa.
oma eläkkeeni on sama vuodessa kuin edellämainittujen kuukauden palkka
bruttokansantuote nolla ja velkaa 6 miljadria ja sen korot järjettömät
Tämä on juuri niitä syitä miksi sanon Suomea sadistien valtakunnaksi.
Uskon vakaasti että olisi olemassa myös HYVIÄ vaihtoehtoja mutta pahuutta rakastavat päättäjät eivät halua niitä harkita eivätkä sallia.
Lait ja vaatimukset laaditaan AINA nimenomaan hyviä vaihtoehtoja ESTÄMÄÄN.
Kyse ei siis ole PELKÄSTÄÄN että eliitti kerää edut vaan he lain laadinnalla ESTÄÄ muiden menestyksen.
Perkele kun pitää käydä töissä ja elättää oma perhe!
jos lapset tekee vanhuksia niin pitää pitää myös huolta niistä.
Nykyään mieskin voi synnyttää
Joku perseläpi taas tyhmine aloituksineen.
Voisi varman löytyä jokin parantolan keskustelupalsta sinulle kun et osaa muuta kuin nimitellä muita.
Onko niin paha olo ettet osaa ihmismäistä käytöstä ollenkaan? Vihaat itseäsikin?
Eikö se ole hyvinvointivaltion tehtävä huolehtia vanhuksista?? Porvarit ne saatanasta ovat itse, leikkaavat joka kohdassa kaikilta muilta paitsi rikkailta ja itseltään!!
Omaisten on käytävä hoito-avustaja koulutus jotta pystyisivät huolehtimaan vanhuksistaan.
Mitä se hoito omaisille kuuluu? Heillä on omatkin hommansa,
Demarit olivat vanhusta asialla ennen vaaleja, kuinkas tässä nyt näin on käynyt??
Sanna Marinille rajua kritiikkiä demarien lehdessä: "Miksi puhua murhatuista vauvoista, kun voi esitellä laitettuja kynsiä"
Boomerit, Suomen historian varakkain ikäluokka, varmasti on heillä rahaa enemmän maksella hoitokuluja kuin jo 90-luvun alusta lähtien kuiviin riistetyillä nuoremmilla sukupolvilla.
Lopeta toi paskanjauhantasi, nuoret on päässeet vähällä. Sitävastoin vanhukset on tätä maata rakentaneet sotien jälkeen, eikö sulla ole yhtään kunnioitusta vanhempia kohtaan??
Tämän aloituksen on kirjoittanut Vihreitä äänestävä, he vihaavat vanhuksia, tuskin omiaan!
Hoitaahan nuo vanhusten omaiset vanhuksia. Ja samalla ne hoitaa muidenkin ihmisten vanhuksia. Melko useinhan vanhustenhoito työtä tekevillä on itselläänkin vanhemmat.
Tuossa tuskin olisi järkeä että jokainen ihminen opettelisi itse myös vanhustenhoidon...
Vähän sama asia olisi että jokainen autoa ajava opettelisi itse myös korjaamaan sen autonsa eikä tyrkyttäisi tehtävää muille.
Matuihin kuluvat rahat käytettävä vanhusten hoivaan. He ovat tämän maan rakentaneet ja ylläpitäneet.
Toisin kuin nuo ostareilla notkuvat vetelykset. Muuta, hommaa ei ole kuin siittää lisää notkujia.
Kyllä Suomessa on paljon omaishoitajia, jopa hyvin iäkkäitä omaishoitajia, jotka hoitavat puolisoitaan. Ja monesta ikääntyvästä pitävät hänen lapsensa huolta enemmän tai vähemmän. Toki on sellaisiakin lapsiakin, jotka ovat unohtaneet syystä tai toisesta vanhempansa, eivät pidä mitään yhteyttä vanhempaansa ja se on surullista.