Se tapahtui eräänä täysin tavallisena tiistaiaamuna, jolloin kaikki tuntui kulkevan tasaisen harmaana – kunnes Jumala päätti näyttää, miten ihme tehdään.
Olin matkalla kauppaan, jalat raahautuivat asvaltilla ja ajattelin, että tylsempi päivä saisi olla ihan luvan kanssa. Mutta sitten, yhtäkkiä taivas repesi. Ei vain kuvainnollisesti – pilvet kirjaimellisesti siirtyivät kuin joku olisi vetänyt ne syrjään verhoina. Ja mitä esiripun takaa paljastui? Sateenkaaria. Ei niitä pieniä kaaria, joita joskus näkee sadekuuron jälkeen, vaan valtavia, paksuja, neonvärisiä kaaria, jotka kiertyivät spiraalina taivaan halki kuin jonkinlainen taivaallinen karkkikauppa olisi räjähtänyt.
Mutta eihän siinä kaikki. Keskelle sateenkaarispiraalia ilmestyi jättimäinen, kultainen portti, joka avautui aivan kuin joku olisi pyytänyt minut sisään. Tietysti ensimmäinen ajatus oli: "Näinkö nopeasti tämä peli nyt loppui?" Mutta ennen kuin ehdin astua askeltakaan, portista vyöryi ulos... kyyhkyjä. Tuhansittain. Mutta nämä eivät olleet tavallisia kyyhkyjä. Ne loistivat kuin diskopallot, ja niiden siivistä satoi tähtiä ja konfettia. Tuhannet kimaltavat linnut kaartelivat pääni yläpuolella, kuin ilmoittaen jostain valtavasta juhlakutsusta.
Sitten maasta alkoi nousta valtavia kukkakedon kukkia, mutta ne eivät olleet mitään vaatimattomia voikukkia. Ei, nämä olivat kukkia, joiden terälehdillä juoksi pieniä salamoita, ja niiden tuoksu oli jotain kahvin ja tuoreen suklaakakun väliltä. Maailma ympärilläni muuttui täysin – autoja ei enää ollut, vaan tiellä kiisi vaahtokarkkieläimiä, kirahveja ja norsuja, jotka nyökkäilivät ohimennessään ystävällisesti, kuin olisimme vanhoja tuttuja.
Ja kaiken keskellä, juuri kun aloin miettiä, onko minulla kuumetta, taivaasta kajahti syvä ääni, sellainen, joka tärisytti maata ja sai minut kääntymään katsoakseni ylös. "EI, ET VIELÄ PÄÄSE TÄÄLTÄ. OLET UNOHTANUT KAHVIMAIDON!"
Ja niin portti sulkeutui, sateenkaarispiraali alkoi kadota, ja maailma palasi hiljalleen entiselleen – paitsi että olin unohtanut ostaa sen kahvimaidon. Se siitä spektaakkelista. Sitä voi kutsua Jumalan huumoriksi tai vain hieman erikoisemmaksi päiväksi, mutta olen aika varma, että joku jossain sai naurunpaikan tästä kaikesta.
Jumala teki ihmeen
Anonyymi-ap
1
208
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt soitto Niuvaniemelle nopeasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18511127Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210582Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356020Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814830Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313316- 1723305
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402133Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991693Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61540Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161464