Keskitysleirien asukkaita ei voitu palauttaa alkuperäisiin asunpaikkoihin, joten länsimaat laivasivat heidän Palestiinaan. Nyt sitä sotkua sitten selvitetään.
Harva ehkä tietää, että ms2:n aikana amerikkalaisilla oli evakuointisuunnitelma suomalaisille. Jos linja olisi murtunut, niin kansa olisi maata pitkin viety Norjaan ja sieltä laivoilla Alaskaan.
Suomipoika olisi hetken värjötellytyt kylmässä ja sitten lähtenyt isojen järvien alueelle. Tuo olisi ollut aika hyvä suunnitelma, vai mitä?
Harva ehkä tietää, että ms2:n aikana amerikkalaisilla oli evakuointisuunnitelma suomalaisille. Jos linja olisi murtunut, niin kansa olisi maata pitkin viety Norjaan ja sieltä laivoilla Alaskaan.
Suomipoika olisi hetken värjötellytyt kylmässä ja sitten lähtenyt isojen järvien alueelle. Tuo olisi ollut aika hyvä suunnitelma, vai mitä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Raevuori Antti: Hyvästi, Viipuri
Ennen Talvisodan alkua Stalin oli marsalkka Ivan Konevin muistelmien mukaan sanonut: ”Suomalaiset on asutettava muualle, heitä on vähän, heidät on helppo siirtää.” Stalinin ajatukset tiedosti myöhemmin myös kirjailija Alexandr Solzenitsyn teoksessaan Vankileirien saaristo: ”Stalin tunsi vastustamatonta himoa karkottaa koko Suomi Kiinan rajan tuntumaan.” Historioitsija Edvard Radzinskin teksti Stalinin elämänkerrassa on jopa ironista: ”Isäntä oli mestari toteuttamaan suurimittaisia hankkeita. Jos Jumala oli asuttanut suomalaisia väärään paikkaan, hän kyllä korjaisi Jumalan tekemät virheet.”
Kiinnostaisi saada lisää tietoa aloittajan mainitsemasta amerikkalaisten evakuointisuunnitelmasta suomalaisille maata pitkin Norjaan ja sieltä laivoilla Alaskaan.
Mistä voin vahvistaa nämä tiedot?
Mukavia kavereita nuo suurvallat: toinen kuskaisi Siperiaan, toinen Alaskaan. Suomipoika taitaa kohta lähteä joko Espanjaan tai Thaimaahan, ei tätä Suomenkaan talvea oikein kestä.
----länsimaat laivasivat heidän Palestiinaan. ------
Höpöjä, mikään länsimaa tai muukaan maa ei laivannut juutalaisia yhtään minnekään, he menivät omalle maalleen ihan itse. Englanti alueen haltijana koetti kaikin keinoin estää juutalaisten muuttoliikettä mm. käännyttämällä pakolaislaivoja pakolla Kyprokselle.
"Suomipoika olisi hetken värjötellytyt kylmässä ja sitten lähtenyt isojen järvien alueelle. Tuo olisi ollut aika hyvä suunnitelma, vai mitä?"
Alaskasta muuttaminen muualle Yhdysvaltoihin ei olisi ollut mahdollista, tarkoitus nimenomaan oli asuttaa Alaska,
Tämä asia kerrotaan siinä YLE: n dokumentissakin.
Mutta kumpikaan hanke ei toteutunut vaan hiipui ajatuksen tasolle!
Ei kun pelastaa piskuinen Suomen kansa.
”Pelastaa miltä”?
"Alaskasta muuttaminen muualle Yhdysvaltoihin ei olisi ollut mahdollista, tarkoitus nimenomaan oli asuttaa Alaska,
Tämä asia kerrotaan siinä YLE: n dokumentissakin."
MISSÄ YLE:n dokumentissa?
"Harva ehkä tietää, että ms2:n aikana amerikkalaisilla oli evakuointisuunnitelma suomalaisille."
Tämä ei ollut mikään valmis suunnitelma vaan ajatus suunnitelmasta siirtää suomalaiset Alaskaan.
Tarkoitus oli pistää suomalaiset viljemään maata Alaskassa, mikä olisi ollut toivotonta, nykyään vain noin viisi prosenttia Alaskan asukkaiden käyttämistä elintarvikkeista tuotetaan Alaskassa.
Levänluhdan väestö on geneettisesti läheisempi sukua nykysaamelaisille ja vähemmän sukua nykysuomalaisille. Geneettinen samankaltaisuus selittää siperialaisten geenien allekirjoitusten merkittävän pitoisuuden nykypäivän saamelaisten genomissa.
"Sekä historiallisesti että kielellisesti oletetaan, että Suomen aikaisemmat asukkaat olivat saamelaisia, kun taas suomenkielisten ryhmien kerrotaan saapuneen Suomeen noin 1000 vuotta sitten"
Oletettavasti Daugavan poikia!