Sovittamaton työvoimaongelma.

Työnantajaliitto vaatii suomeen vuosittai kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia työntekijöitä .
Samaan aikaan suomessa olevat ulkomaiset työntekijät valittavat että kun kukaan ei ota heitä töihin ???

Miten tämmöisen ongelman yleensäkkään voi ratkaista .
9168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tuli uudet tilastot

puolet maahanmuuttajista on työttöminä

Äänestä

Viime yönä ammuttiin hengiltä viisikymppinen mies, josta poliisi otti kiinni 15-vuotiaan nuorukaisen.
Tässä Malmössä tapahtuneessa ammuskelussa oli mukana taas kaikki sellaiset piirteet, joita ei uskoisi koululaisten pyörittävän. Nuorukainen ampui rynnäkkökiväärillä kohti kerrostalohuoneistoa. Huoneistossa oleskellut asukas sai useita osumia ja kuoli myöhemmin.

Poliisi otti kohta ammuskelun jälkeen kiinni 15-vuotiaan pojan, jota epäillään murhasta ja ampuma-aserikoksista.

Kun poliisi teki alueella teknistä tutkintaa, niin lähistöltä löydettiin kunnon asejemma: kaksi pistoolia, rynnäkkökivääri Kalasnikov ja kolme käsikranaattia. Ilmeisesti nuorukainen oli todellakin sotajalalla, ainakin asearsenaali viittaa siihen. Poliisin mukaan on erittäin uskottavaa, että aseet olivat juuri kyseisen nuorukaisen.

Poliisin mukaan on myös mahdollista, että kuollut henkilö ei ollut oikea kohde, vaan nuori murhamies erehtyi asunnosta ja tappoi täysin sivullisen ihmisen.


15v murhaaja rynnäkkökiväärillä aseistettuna. Eikä edes pakotettuna. vaan varmaan ” isolla” rahalla yms. houkuteltuna .Nämä muuttaa Ruotsia kehitysmaaksi
“Monikulttuurinen” eurooppa- unelma alkaa muuttua onnettomaksi erehdykseksi. ” Mutta me ainakin yritettiin tehdä hyvää”.

Äänestä

”Miten tämmöisen ongelman yleensäkkään voi ratkaista .”
On hyvä, että ymmärrät kysyä neuvo. Minä yritän auttaa.

Ongelmaasi pitää ensin purkaa hieman pienempiin osiin. Meillä on ensimmäisenä suhdanneongelma, koska Suomi elää nyt laskusuhdannetta. https://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx
”Työ- ja elinkeinotoimistoissa ja kuntakokeiluissa oli elokuun lopussa yhteensä 279 600 työtöntä työnhakijaa”
Tämä on n. 10% työvoimasta. On järkevää ajatella, että kun taantuma menee ohitse, vienti alkaa vetämään ja rakentaminen elpyy, myös työttömyysaste pienenee taas sinne 6% hutakoille .

https://stat.fi/til/tyti/2018/16/tyti_2018_16_2019-12-03_tie_001_fi.html
Pitkän ajan tilastot näyttävät, että meidän ”normaali” työttömyysaste on korkeasuhdanteenkin vallitessakin n. 5-6%. Tähän on selkeät rakenteelliset syyt meidän järjestelmässä. Eräissä elämäntilanteissa ihmisen kannattaa ennemmin olla työtön kuin ottaa vastaan työtä.

Meidän ongelmana on myös työkyvyttömät tai vajaan työkyvyn omaavat ihmiset. Kun ikääntyneen raudoittajan selkä ja polvet eivät enää kestä raskasta raudoitustyötä, hänelle pitäisi keksiä jotakin muuta. Nyt raudoittajan on roikuttava työttömänä työnhakijana, kun muutakaan tuloa ei ole. Sama koskee myös nuorta narkkaria. Työmarkkinatuki on hänen perustoimeentulonsa, mutta uskooko joku narkkarin hakeutuvan työhön, jos vaikka työpaikka löytyisikin?

Työvoimapalveluiden suhteen meidän tulisi tunnustaa tosiasiat: Työttömiksi lasketaan ja työmarkkinatuella tuetaan vain niitä, joilla on mahdollisuus ottaa vastaa työtä. Muiden asiat tulee hoitaa sossun toimesta.

Sitten on vielä siivottava nurkkaan työnantajien rasistiset ennakkoluulot ja tolkuttomat kielitaitovaatimukset. Kun puistotyöntekijänkin pitää omata sujuva suomen kielen taito, on jokin asia väärin. Kyllä jokainen oppii kieltä työssään, eikä puistotyöntekijää palkata puhumaan vaan siivoamaan katuja ja puistoja.

Parhain terveisin, Moktar. ;)

Äänestä
  • Kalasnikov tuntuu olevan matun käteen sopiva työkalu.

    Äänestä

1. Kultamunasta

Onko kultamuna kriittisten keksimä pilkkanimi mamuille? Ei, vaan suvaitsevaisten vakavissaan antama nimitys sosiaalisille / humanitaarisille maahanmuuttajille.

Työministeriön "Erilaisuus on rikkaus, tähän rikkauteen teillä on varaa" – esite 2000 – luvun puolesta välistä totesi:

"Maahanmuuttajien osaaminen voi tuoda kunnalle kultamunia, jotka luovat vaurautta ja hyvinvointia kaikille kuntalaisille."

2. Kultamunasta rikkauteen ja voimavaraan

Kultamunan ohella erityisesti median hyvät ihmiset (hyväuskoiset toimittajat) ottivat käyttöön termit ”rikkaus” ja ”voimavara”.

Rikkaus ja voimavara ovat yhtä totuudellisia termejä kuin kultamunan positiivinen kuoriutuminen, jota on odoteltu yli 30 vuotta, siitä lähtien, kun ensimmäiset somalit pääsivät 90-luvun alussa maahan Johanna Suurpään aktiivisen toiminnan ansiosta.

Muistatte varmaan Suurpään sanat, jotka Helsingin Sanomat julkaisi 21.4.1991:

"Kestää parikymmentä vuotta ennen kuin suomalainen lapsi alkaa kuluttamisen sijasta tuottaa yhteiskunnalle jotain. Pakolaisen kohdalla kyse on luultavasti parista vuodesta. Siksi pidän puheita pakolaisten aiheuttamista kansantaloudellisista rasitteista melko kohtuuttomina."

Kun maahanmuuttajien, erityisesti muslimimiesten, merkittävä osuus seksuaalirikosten yhteydessä alkoi nousta kansalaisten tietoisuuteen, ryhtyi maahanmuuttokriittinen väki käyttämään sanaa ”rikastus”, joka tarkoittaa laajassa mielessä monenlaisia maahanmuuttajien tekemiä rikoksia, mutta ennen kaikkea seksuaalirikoksia.

Media leimasi kriitikot rasisteiksi, vaikka rehellinen media olisi tunnustanut tosiasiat ja uutisoinut kehityksestä avoimesti valtaväestölle.

Vaikeaa on ollut medialle tosiasioiden myöntäminen näihin päiviin asti ja kovin vaikeaa se [tosiasioiden tunnustaminen] vaikuttaa edelleen olevan sekä monille toimittajille että varsinkin punavihreän laidan poliitikoille.

3. Kultamunasta, rikkaudesta ja voimavarasta taakaksi

Sama viiteryhmä, joka toi maahanmuuttajia koskevaan sanastoon sanat kultamuna, rikkaus ja voimavara, ryhtyi vuonna 2015 yllättäen puhumaan ja kirjoittamaan taakasta.

Taakanjako on hyvien ihmisten keksimä sana, joka tarkoittaa käytännössä EU-maiden pakottamista sen maahanmuutto – ja monikulttuuripolitiikan jatkamiseen, jonka tuottamista hedelmistä (kultamunat) piti kuoriutua rikkautta ja voimavaraa suomalaista yhteiskuntaa hyödyttämään.

4. Jotta absurdius kohoaa entistä ylväämpään kiitoon, ovat Yleisradiossa ja Suomen eri hallituksissa istuneet hyvät ihmiset esittäneet / toteuttaneet toimenpiteitä, joilla tulijoita houkutellaan lisää ja suomalaisten elämää kurjistetaan entisestään.

Yle aloitti somalin- ja arabiankieliset uutiset, toteuttaen näin toimenpiteen, joka ei ainakaan edistä suomen kielen oppimista, vaan pikemminkin kannustaa omakielisyydessä pysyttelyä.

Ja jotta suurelta osin työttömyyskortistossa viihtyvät ”työvoimapulan paikkaajat” voivat jatkaa vapaata oleskeluaan, Suomi ottaa lisää velkaa, jonka avulla koululaitos tuottaa lisää kultamunia kansakunnan yhteistä kakkua jakamaan.

Äänestä

Kyllä ne työllistyvät

Ruotsissa on 60 000 jengi rikollisuuteen liittyvää nuorta

Esim somalien dödspatrull joka toimii jo suomessa

Äänestä

maahanmuuttajat eivät tee töitä eivätkä tuota verovaroja edes kolmasosaa siitä mitä menoja tuottavat eivät kotoudu, eivät opi koulussa eivät sopeudu lakiemme ja kulttuurimme mukaisesti,
ne jotka täällä elevät ovat päässeet turvaan ja elävät varoillamme ovat unohtaneet ja monet rikkovat lakia ja hyviä käytöstapoja

nyt muka tarvitaan työtätekeviä matuja lisää kun nämä joita täällä loisii ole tekemään mitään töitä vaikka nuoria terveitä on tänne tuppaantunut

nyt mielenkiintoista kun paineet kasvavat kunnille kun työvoimatoimet on 2025 alkaen kunnan alaisuudessa ja jos on työttömänä pitkään niin valtiolle maksavat sanktioita
koskeeko myös matuja
työpaikkoja riittää monillaeri aloilla ja matuista ei niihin ole

Äänestä

EK työnantajien etujärjestö vaatii suomeen aina vaan lisää maahanmuuttajia työvoimaksi mutta he eivät kuitenkaan palkkaa ulkomaalaistaustaisiakaan töihinsä ??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työnantajaliitto vaatii suomeen vuosittai kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia työntekijöitä .
Samaan aikaan suomessa olevat ulkomaiset työntekijät valittavat että kun kukaan ei ota heitä töihin ???

Miten tämmöisen ongelman yleensäkkään voi ratkaista .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu