Piällysmies Malmbergin palkka kepeät 9659 euroa!

Upea palkkataso, varsinkin kun mitään ei tarvitse tehdä, eikä mitään voi tehdä, koska Sastamalalla ei ole rahaa mihinkään.

Voitaisiin liittyä Nokian kanssa yhteen, jotta saataisiin tuollainen palkka pomolta pois. Tähän kun lisää muutaman muun possin palkkiot, niin ei ihme ettei uimahalli nouse.
6401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaan kyllä tätä meitin pormestaria hävettää liikkua isojen poikien seurassa, kun palkka jää alle kymppitonnin. Eikö me ny millään voitais vähä jeesata ja samalla nostaa koko kaupungin profiilia?

Äänestä

Tuo päälle yheksän tonnin palkka on jotakin vanhaa tilastotietoa. Sastamala on sen verran taloudellisesti menestyksekäs kaupunki, että jo alkuvuonna Malbergin palkka on ollut 10.752 €/kk.

Kaupunginhallitus kuitenkin huomasi, että kapungintalolla tattina istuva kepulaistaustainen kaupunginjohtajamme on alipalkattu. Siksi kaupunginhallitus päätti 24.6.2024 nostaa Jarkkopn palkan 11.700 €/kk tasolle.

Tällä rahalla pärjätään ehkä ensi kesään saakka. Sitten pitää taas kunnallisen johtajan palkkakuoppaa oikaista, ja palkkiota tehdystä työstä korotetaan samalla prosentilla.

Äänestä
  • Ohhoh ja jösses sentää mitä palkkoja.
    Pian uimahalliton citymme hakkaa jopa itsensä Tampereen.
    Pian sieltä alkaa valua huippuosaajia tännepäin kun kuulevat miten hyvää palkkaa me maksamme!

    Äänestä

  • Kunnanjohtamisen erikoisasiantuntija ja osaaja tarvittee erikoisosaajan palkan myös.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kunnanjohtamisen erikoisasiantuntija ja osaaja tarvittee erikoisosaajan palkan myös.

    Erikoisosaaja houkuttelisi tänne yrityksiä, joiden maksamin veroin rakennettaisiin se uimahalli taikka hiihtoputki!

    Äänestä

Ehkä vähän helpottaa kun pääsee yrittäjien viikon ryyppyreisulle,kaupunki(veronmaksajat) antaa vielä reilut 2000 € huvitteluun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Upea palkkataso, varsinkin kun mitään ei tarvitse tehdä, eikä mitään voi tehdä, koska Sastamalalla ei ole rahaa mihinkään.

Voitaisiin liittyä Nokian kanssa yhteen, jotta saataisiin tuollainen palkka pomolta pois. Tähän kun lisää muutaman muun possin palkkiot, niin ei ihme ettei uimahalli nouse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu