Vuokrakääkärien välitys on kovaa bisnestä

388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Härskiä menoa.

Äänestä

Marinin hallitushan tuon päästi ryöstäytymään luomalla Susi-Soten. Vassarit niin mielellään tykkää tuollaisesta kalliista vuokratyövoiman käytöstä. Sen takia ne ei halua, että jonoja puretaan uudella lailla mikä koskee yli 65-vuotiaita yksityislääkärillä käynnistä.

Äänestä

Mikäli hoito ei onnistu kiireettömän hoidon hoitotakuuajassa, potilaalla on oikeus päästä hoitoon hyvinvointipiirin kustantamana EU:n, Sveitsin tai Norjan lääkärien hoitoon. Lääkärit ovat siellä yksityislääkäreitä.
Myös avustajan matka kustannetaan.
Hyvinvointipiirin kuuluu myös hoito järjestää ja hoito tulee saada takuuajassa.

Tämä tarkoittaa, että potilaalle hoitob ei saa maksaa enempää kuin Suomessa vastaava hoito maksaa julkisella puolella.
Eli jos suomalaisella yksityislääkärillä käyntiä ei yhteiskunta ja erityisesti SDP halua tukea, se tukee muiden maiden yksityislääkäreitä.

SDP on siten ulkomaisen yksityislääkärin paras ystävä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jonka maksaa veronmaksajat. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010733774.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu