Mikä ois paras elektroniikka jolla sais "lainaa"?

Anonyymi-ap

En saa enää mistään lainaa kun on vajaa 80000e edestä kulutusluottoja. Nyt en meinaa saada 10-20% korkoja maksettua kaikista vaan uhkaa perintä tai ulosotto mutta Powerilla on vielä 1700e jäljellä "ostosrahaa" niin mitä kannattas ostaa jonka sais mahdollisimman suureen arvoon myytyä heti käteiseksi?

10

476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä mä ymmärrän isoja lainoja kun positiivinen rekisteri on ollut vasta 6kk ja 40v myöhässä. Mutta ihmettelen millä ihmeellä joku saa nykyaikaisen tekniikan aikana tuollaisia lainoja. Monella on tekeminen jo 5000€ luotossa ja tonnin korttiakin vingutetaan sen mukaan kun siellä on vapaata. Monet parin sadan euron ostotkin maksetaan vain kk erän mukaan ja loput jää kokolle.

    • Anonyymi

      Pelikonsolit esim playstation 5 + psvr2 setti = 700e saa pyydellä hintaa huoleti

      • Anonyymi

        Uuden myynti on vaan silti haastavaa ihmiset on niin epäluuloisia viimeksi alkoivat selvitellä taustoja puhelinnumerosta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uuden myynti on vaan silti haastavaa ihmiset on niin epäluuloisia viimeksi alkoivat selvitellä taustoja puhelinnumerosta

        "Uuden myynti on vaan silti haastavaa ihmiset on niin epäluuloisia"

        Ööö siis mitä sitten, ei ketään oikeasti kiinnosta miten laite on hommattu kunhan ei ole vaan oikeasti varastettu, kuitti pitänee löytyä ja sen saa jos on luotolla ostettu. Ja luottokaupassahan on se laite jo myyjälle maksettu luotonmyöntäjän puolesta joten ei sieltäkään tule mitään "sanktiota".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Uuden myynti on vaan silti haastavaa ihmiset on niin epäluuloisia"

        Ööö siis mitä sitten, ei ketään oikeasti kiinnosta miten laite on hommattu kunhan ei ole vaan oikeasti varastettu, kuitti pitänee löytyä ja sen saa jos on luotolla ostettu. Ja luottokaupassahan on se laite jo myyjälle maksettu luotonmyöntäjän puolesta joten ei sieltäkään tule mitään "sanktiota".

        No kyllä erästä ostajaa kiinnosti kun myin kerran yhen uuden Iphone-osaripuhelimen. Selvitti numeron perusteella työpaikkani jne. Kuitista näkee ostopäivän joka oli muutama päivä sitten niin ehkä se herättää epäilyjä tosin ihan laillistahan tuo on myydä luotolla maksettu. Kertoili jotain että lähes oli tullut huijatuksi jollain ilmeisesti oli ollut joku "tiiliskivi" laatikossa Iphonena.


    • Anonyymi

      Miksi et anna jo mennä ulosottoon, kun se kuitenkin on edessä ennemmin tai myöhemmin? Ainoa järkevä ostos tässä kohtaa on, jos tiedät tarvitsevasi itse jonkun uuden laitteen lähivuosien aikana. Jos meinaat hakeutua velkajärjestelyyn lähiaikoina, eivät välttämättä kyllä katsele tuollaisia elektroniikkaostoksia hyvällä.

      Usko pois, tämä ei parane pitkittämällä! Moni kerää hirveän potin velkoja ennen kuin luovuttavat, vaikka olisivat voineet puhaltaa pelin poikki vuosia aiemmin ja selvitä paljon pienemmillä koroilla ja lyhyemmällä ulosotolla.

    • Anonyymi

      Onpa taas aloitus: luotolla elektroniikkaa, joka myydään heti jotta saa rahaa. Ei mitään järkeä, vaikka rahoilla aioitaan lyhentää olemassa olevia velkoja. Todella hurjat velat olet saanut kasattua kulutusluotoilla. Päästä suosiolla ulosottoon.

    • Anonyymi

      On olemassa kauppoja jotka antaa lainaa aiemman asiakassuhteen perusteella, mutta se edellyttää ekalla kerralla tietojen tarkistusta ja tietenkin maksujen maksamista asiallisesti. 8000€ kupru on niin iso ettei kukaan luottoa. Jo järki sanoo, että ne laitteet menee myyntiin ja se joka ostaa esim. 15000€ asian satasella tekee myös rikoksen yhtymällä petokseen. ”Bona fide - Mala-fide”

    • Anonyymi

      Kulutusluottoja näyttää kertyneen...no toivottavasti niillä on ostettu ja sen jälkeen unohdettu pöytälaatikkoon vaikka nämä:
      - IPhone 1. avaamattomassa paketissa tuhansien tai jopa kymmenien tuhansien arvoinen. Vähän käytettynä alkuperäinen pakkaus tallessa 200-2000€
      - Playstation 1, avaamattomassa paketissa 1500, vähän käytettynä paketti tallessa 50-500€
      - Sony Walkman orginal 200€-tuhansia euroja, kunnosta riippuen, kymmeniä tuhansia jos jollain olisi vielä avaamattomassa tehdaspaketissa laite.

      Siis mietin vain, että ahkera ostelija unohtelee ostamiaan juttuja pöytälaatikkoon ja ehkä ainakin Sony Walkmanilla tai IPhonella voi lyhentää velkaa merkittävästi.

    • Anonyymi

      apple 16

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      48
      687
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      38
      653
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      619
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      42
      618
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe