Huippudiplomaatin kylmäävä arvio: Suursota todennäköisempi kuin rauha
https://m.youtube.com/watch?v=9nd6eJB40Dw&t=442s&pp=2AG6A5ACAQ==
https://m.youtube.com/watch?v=9nd6eJB40Dw&t=442s&pp=2AG6A5ACAQ==
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Onko voku niin naiivi että luulee että kaikki sodat olisi jo sodittu. Ei ole. Sota on kuin sadepilvi, se osuu varmasti joka kohtaan joskus.
Stubbin ja hallituksen politiikalla ja haukkumisella joutuu.
Suomen johto on systemaattisesti jo vuosia hivuttanut Suomea kohti sotaan monilla eri keinoilla. Valtava propaganda koneisto aivopesee ihmisiä suhtautumaan sotaan myönteisesti eli ihannoidaan tappamista ja uhreja. Itse päättäjät eivät tietenkään rintamalle mene vaan turvaan jonnekin kauas. Varma on että Suomeen ei kannata enää mitään investoida, ei edes asuntoa ostaa, jonka arvo tippuu nollaan eli pommitetaan.
Eläpä levitä ropakantoo!
Se on kyllä noin.
Sano se Suomen medialle ja päättäjille.
Nato oli Suomelta todella huono, siis aivan karmea strateginen liike.
Sitä paitsi, miksi omilla toimilla on pitänyt lähteä Venäjän viholliseksi, aivan kuin oikein tekemällä tehtäisiin Suomesta sotatoimien kohdetta.
Nato oli äärimmäisen hyvä liike Suomelta sillä nyt pystymme ärsyttämään mahdollisimman paljon mulukkuva itänaapuria jotta se aloittaisi sodan jotta Natomaat saisivat hyvän syyn teurastaa niin monta venäläistä vempulaa mitä ehtisivät.
Verta pakkiin jeeeeee ja ohjusta byllyyn!
Natolla on ydinase. Völttämätön siirto. Kukaan Putinin naapuri ei halua jäädä yksin
Kyllä sotaa lännessäkin joku haluaa, koska täältä ei löydy miestä, joka sanoisi Putinille ja kumppaneille, että sotiminen loppuu nyt. Vallanhimossa on aina menty katkeraan loppuun asti antamatta tuumaakaan periksi. Päättäjät ovat yksinkertaisesti sairaita.
Ei sota ole kuin sadepilvi tai muukaan luonnonilmiö joka tulee itsestään ja osuu joskus kohdalle.
Se on ennennemminkin kuin hukkuminen heikkoihin jäihin.
Kaikki tietävät hukkumisen vaaran mutta sitä on aina sattunut ja tulee sattumaan.
Mutta hukkuakseen on itse mentävä jäälle, ja jos ei järki riitä, niin tulee valittua vaarallisia reittejä.
Näin palvelukseen kelpaamattomana ja länsirajalla asuvana ei paljon huolestuta. Ehkä koko sodasta on vaan hyötyä meille kun jälleenrakennetaan ja puhalletaan yhteen hiileen niin politiikka painuu taka-alalle.
Nato oli oikea päätös. Natoa vastustaa muutama sata foliohattua
Muutama sata lietsoi nato/sota-hurmosta median avustuksella ja sitähän tässä maksetaan hamaan tulevaisuuteen.
Sodan lietsominen on systemaattista vihan kasvattamista kansalaisten mieliin.
Suomi on asettunut baltian maiden leiriin jostakin omituisesta syystä?
Erityisesti Viro nousee esiin apartheid-politiikastaan suurta vähemmistöä kohtaan,
25% venäläisiä, 69% virolaisia, loput muita.
Vastaavasti Suomessa; suomalaiset 89%, ruotsalaiset 5%, vähemmistön oikeudet ehkä jopa ylimitoitetut (pakko-ruotsi).
Kokoomus ajaa suomea kohti sotaa, köyhät joutuu tapettavaksi rikkaat pakenee ulkomaillw
Korvetteihin pääsee humalassakin.
Jos joku tolvana kuvittelee että ydinaseiden käyttö jäisi kahteen japanilaiseen kaupunkiin..
Venäjän saa räjäyttää
Joutuu ja hyvä niin. Kaikki laiskat sivarit pistetään etulinjaan polkemaan miinoja ja se on ihan oikein.
Politiikot ovat ajaneet teoillaan Suomen kansan kurjuudesta suurempaan kurjuutta
kohden , epätoivoon , hätään ja pelkoon jota ei ole ollut toisen maailmansodan jälkeen.
Toivottavasti ottavat vastuuun teoistaaan. Nato toi kansalle kurjuutta kurjuuden päälle .
Suomi se vaan jatkaa rahan jakamista rajojen ulkopuolelle..
On se ihme että nuoret jaksavat katsoa tälläistä teatteri kauan.
Ymmärrän itsekkyytesi, mutta kannattaa miettiä asioita vähän pidemmälle. Ukrainan rahallinen tukeminen on pientä verrattuna siihen, että joutuisimme itse sotimaan.
Jos Suomeen hyökättäisiin, niin olisiko mielestäsi Ruotsilta tyhmää tukea Suomea (a) rahallisesti (b) sotilaallisesti. Me tuemme Ukrainaa, koska samalla lisäämme myös omaa turvallisuuttamme.
Tietenkin on aina olemassa niitä, joiden mielestä olisi parempi antautua agressorin edessä... En tiedä kuulutko niihin? Esimerkiksi toisessa maailmansodassa Baltian maat antautuivat Stalinin hyökkäyksen edessä - Suomi taisteli vastaan kuten Ukraina tekee tänä päivänä. Mutta tilanne ei ollut ihan sama:
https://muisti.org/vaikeiden-vaihtoehtojen-kevat-1944-−-suomi-veitsenteralla-kahdeksankymmenta-vuotta-sitten/
Minä uskon että Suomi joutuu sotaan tänä vuonna, trum
Toivotaan niin. Sota-aika on hienoa aikaa kaikin puolin. Toivottvasti näemme kunnon rähinät, mutta epäilen tuota. Liian hyvää ollakseen totta.
Nato oli ihan sysipaska liike.Olisi pitänyt rakentaa Euroopan yhtenäinen puolustus.Nyt jenkeillä hullu pressana eikä ikinä voi tietäää, mitä sen päässä liikkuu.
Jenkeistä ei oikeasti ole mitään tukea tosipaikan tullen, Eurooppa pystyisi puolustautumaan venakkoa vastaan, jenkit tuskin tänne viitsivät lähteä sotimaan.