Auton kotilataajaa odottaa nyt maksupommi. Kyse on upouuteen lakiin perustuvasta sähkölaskun niin sanotusta piikkitehomaksusta, jonka tuloa on spekuloitu Suomeen.
Järjestelmässä viikon jokaiselle päivälle mitataan tuntikohtaiset tehonkäyttöhuiput, joista suurimmat määräävät päivän piikkitehokomponentin suuruuden. Yöllä eli kello 22-06 välisenä aikana piikkitehomaksu toimii vastaavalla tavalla, mutta mukaan lasketaan tehohuipuista vain puolet. IS
Hyvää yötä sähköautotontuille, toivottaa polttisväki! D
Järjestelmässä viikon jokaiselle päivälle mitataan tuntikohtaiset tehonkäyttöhuiput, joista suurimmat määräävät päivän piikkitehokomponentin suuruuden. Yöllä eli kello 22-06 välisenä aikana piikkitehomaksu toimii vastaavalla tavalla, mutta mukaan lasketaan tehohuipuista vain puolet. IS
Hyvää yötä sähköautotontuille, toivottaa polttisväki! D
Vastaukset 14
Vanhimmat
kommareiden juonia
Vahingon ilo on aidointa iloa, tosin hiukan ennen aikaista. Muista, että piikkiteho tulee myös sähkökiukaasta, maalämpöpumpusta, sähköpattereista jne. Ironiaa on se, että kaikkien sähkölasku kasvaa. Pörssillä lataajat ovat kyllä viimeisen puoli vuotta ajaneet 2-5 c /kwh hinnalla. Esim. Vantaalla alle 10c. Itse tein kiinteän 7,8c 2, 5 vuotta.
Kuten jutussa todetaan: "kannattaa yrittää siirtää sähköautojen lataus yöaikaan". Toinen keino on pudottaa lataustehoa siitä tyypillisestä maksimista, eli 11 kW:sta, yöajan lataukselle riittää yleensä paljon vähäisempikin teho.
Ja tuleeko tuo yleensäkään koskaan Suomeen on täysin avoinna.
Orpon ja Purran toimia seurattua, sitä ei ole kahta sanakaan etteikö tulisi. Eihän se vaadi muuta kuin yksi nuijjan kopautus ja se on siinä.
Saako jotain alennusta perusmaksusta siitä, että maksaa 3×25A liittymästä, mutta käyttääkin vähemmän sähköä. Miten siitä voi rankaista piikkimaksulla, jos käyttääkin maksamansa liittymän sähköä nimellistehollaan?
Jutun tekstiosasaa kaavailtu vuonna 20225, joten odotellaan.
Ei tule meille, sillä se vähentää sähköautojen hankkimista ja se ei sovi ilmastotavoitteisiin.
Tuo ei vaikuta mitenkään sähköauton lataukseen. Kotitalouden kulutushuippu ei koskaan tule sähköauton latauksesta vaan aivan muusta kulutujsesta.
Sähköauto latautuu matalan kuorman aikaan yöllä ja hyvin maltillisella teholla. Viisas pääsee vähemmällä.
Näinhän ne on tarkoitettukin ladattaviksi. Ei tässä ole mitään uutta. Siksi autosta tai sen sovelluksesta voi ajoittaa latauksen yöaikaan, jolloin sähkö on edullisinta ja sitä käytetään vähemmän. Tulevaisuudessa yhä useamman sähkölaitteen käyttöä ohjataan älykkäästi sopivaan ajankohtaan kun yhteiskunta sähköistyy yhä enemmän. Tämä on välttämätöntä siitäkin syystä, että uusiutuvan sähköntuotannon määrä kasvaa ja sen tuotanto vaihtelee olosuhteiden mukaan.
3 % autokannasta,hui hui.
Rikkaiden ökyilyä.
Iloitsevat sähkön kallistumisesta. Tutkimuksen mukaan sähköauyoilijat ovat keskimäärin varakkaampia, paremmin koulutettuja ja työpaikat varmempia. Asuvat väljemmin ja kuluttavat sähköä muutenkin enemmän. Kaipa kestävät sen pienen hinnan nousun, jos tuleekaan. Voi kyllä laistaa veroista muuten kiitos Purran ja Orpon . Muutama satanen, jätetään korkotuloja ilmoittamatta.
Kyllä meille harmaan talouden hämärämiehille koittaa paremmat ajat muutenkin. Kotitalousvähennys poistuu, niin pienet remontit, autolataus jne hommat yksityisille epäedullisemmiksi. Verohallinnosta lähtee muutama sata käsittelijää, niin tuskinpa kukaan niitä veroja ikinä tulee perimään. Voi sitten maksaa hyvällä omallatunnolla sen hiukan kohonneen sähkölaskun. Bensalaskuahan ei tulekaan.
no sehän on päivänselvää kun kaikki laittaa älylaitteen valvomaan pörssihintaa ja alimman hinnan aikaan sitten kaikki talosi laitteet menee päälle. lämmitys,auton lataus jne.... siis on tyhmää maksaa nyt miljoonia sähköasennusfimoille että pääisi halvemmalla sähköllä....ihan on kissa ja hiirileikkiä koko sähkötouhu.... paljonko sitä piikkiä pitää olla että sähkö on kalliimpaa...jotensakkin köyhien ja rikkaiden erot vaan kasvaa kokoaja...kohta on kadut täynnä tsompeja kun ihmisiltä viedään elinmahdollisuudet "ryöstämäällä palkkakuormasta" laittakaa se vesikin pörssiin ja siihen piikki...kohmeloissa kun juo vettä enempi niin vesilasku on sitten isompi kun olet hörppinyt vettä enempi kerralla tai vetäsee paskapöntön parikertaa..vesilaskussa lukee sitten vesipiikki..
kyllä menee elämä hankalaksi..piikkkejä on jokpaikassa...aamupiikki,iltapiikki,sähköpiikki,valtion piikkiin,kunnan piikkiin.huumepiikki.nukutuspiikki.....täyslaidallinen