Mitä järkeä on puhua eläkeiän nostosta

Kun töihin ei enää ihmisiä tässä maassa ikärasismin vuoksi edes palkata. Tuollaiset puheet osoittavat täyttä osaamattuutta asioiden todellisuuden kanssa.
Tästä ikärasismista ei koskaan puhuta a studiossa eikä eduskunnan kyselytunnilla.
Miksi ei? Tämä on yksi keskeisin ongelma, miksi ihmiset eivät saa töitä tässä maassa, eikä siihen puututa, eikä siitä keskustella tässä maassa.
9167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei tässä maassa puhuta koskaan isoista ongelmista, ne lakaistaan maton alle.

Äänestä

Ei tämän maan tilanteesta ota vastuuta enää kukaan. Pelkkää hölynpölyä koko hallituksen touhu. Orpo on täysin pihalla kaikesta nykymenosta.

Äänestä

Eläkkeellä jos jo olevat kääkät ei kuole niin ei sinne auta lisää eläkeläisiä työntää. Nyt jo ihmisiä liikaakin eläkeläisinä.
Pitäisi reilulla kädellä huonontaa eläkkeellä olevien terveyspalveluita eikä nostaa eläkeikää.

Äänestä

eläkeet kun käy velkojen vakuutena, niin eläke uraa ollaan pidentämässä,

Äänestä

ei työvoimasta ole pulaa, nyt 50v yli eivät pääse eläkkeelle eikä työhön,

Äänestä
  • Jommalle kummalle pitäs aina pistää. Joko töihin taikka eläkkeelle. Lapsellista touhua pistää yli 50v hakemaan työtä. Lähinnä sairasta pelleilyä.

    Äänestä

  • Täysin järjetöntä touhua.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jommalle kummalle pitäs aina pistää. Joko töihin taikka eläkkeelle. Lapsellista touhua pistää yli 50v hakemaan työtä. Lähinnä sairasta pelleilyä.

    Just tässä 52-vuotiaana oon parin kuukauden päästä valmistumassa sosionomiksi. Onhan tässä työikää vielä varmaan 15 vuotta jäljellä.

    Äänestä

Sairaat eläkkeelle ja nuoret töihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun töihin ei enää ihmisiä tässä maassa ikärasismin vuoksi edes palkata. Tuollaiset puheet osoittavat täyttä osaamattuutta asioiden todellisuuden kanssa.
Tästä ikärasismista ei koskaan puhuta a studiossa eikä eduskunnan kyselytunnilla.
Miksi ei? Tämä on yksi keskeisin ongelma, miksi ihmiset eivät saa töitä tässä maassa, eikä siihen puututa, eikä siitä keskustella tässä maassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu