Velka kasvaa ja inflaatio syö velat ja säästöt

Tämä on EUn talouspolitiikka joka vain kiihtyy sensjaan että tehtäisiin loppu talouden tuhosta.Jonkun pitäisi tehdä tilastoa omistusten reaaliarvoista jotta näkisimme inflaation todellisen laidan.
10605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Teillä ryssillä, ei tuota edes kannata laskea.
Raaka aineita myydään halvalla Kiinaan ja Intiaan.
Kuinka halvalla mahtaako Pohjois Korea saadakkaan.

Äänestä
  • Pölhökustaalla ei ole hajuakaan asioista joihin puuttuu.Diktatuureissa pyöritetään inflaatiota jolla ne maksattavat muiden työllä ja rahoilla velkansa ja tappionsa.

    Äänestä

sotaa, sotaa koko elämäni ajan on sodittu:
irak,jemen, turkki, iran, venäjä, agfanistan, venäjä ja paljon muita maita
näiden maiden johtajille on tärkeää että saa päteä tappamalla ja kiduttamalla ihmisiä omassa ja muissa maissa, samalla katoaa maiden elannot, ympäristö, luonnnon saastuminen , vesi ja ilmastovahingot,
suomi jälleenrakentanut eri maissa, auttanut EU , YK, SPR, JA MUIDEN YHDISTYSTEN avulla maksamalla näiden toiminnot vuosikausia miljjomia valunut vuosikaisia ja sen lisäksi sotatarvikkeita miljoonien edestä.
maahamme pelastetut matut maksaneet miljardeja 30 vuoden ajan ja tämä savotta nyt saattanut maamme katasrofaaliseen tilaan,
politiikot eivät ajattele muuta kuin kiillottaa suomen imagia lähettämällä ja antamalla muiden maiden hyväksi joka vuosi monta kertaa miljoonien edestä suomen oman kansan jäädessä paitsi, maamme vammaiset, vanhukset, vailla tarvitsemaansa hoivaa,
kokopäivälaitokset sekä julkisen että yksityisen puolen ovat vailla asiakkaita viimeiset 15 vuotta kalliisti rakennettujen seinien sisälle ei mahdollisuutta toimia, ei varaa pitää henkilökuntaa ei asiakkaita eli tyhjäkäynnilla, ei mitään järkeä:kalliit seinät investoitu ja nyt tyhjiä tiloja.

Äänestä
  • Kysymys on yrittämisestä jossa päämäärä on huijatata työtä tekemättä muiden tyällä ansaitut rahat.Puolueet ja keinottelijat ovat yhteistyössä keksineet dadat konstit huijata kansalta rahat ennenkuin se ehtii niitä edes käyttää. Kierto nopeaksi ja ympäri maailaa niin ettei valvonta ehdi väliin. Digitekniikka aikaansai valtavan nopeuden kasvun ja estää lopullisesti yritysten valvonnan kokonaan. Rahan liikkeellelasku on sallittu niin ettei enää piitata onko se edes oikeaa ja rehellisesti tehtyä.Monet valtiot ovat mukana valerahan levityksessä ja kansa hyväksyy ne mukisematta kun kukaan talousmies ei sano totuutta näistä biljoonelvytyksistä. Hyvänä edimerkkinä t6ietys EU/EKP joka biljoonelvytyksellä teki käyhistä miljonäärejä kuten tuo pelialan täysin käsittämätön tukeminen osoitti. Kansalle saatiuin ninflaatio joka tuhosi koko toimivan ja välttämättömän elinkeinotoiminnan ja tyhjensi maaseudun jossa aina todellinen työ tehdään. Maailmanlaajuisesti tämä merkitsee pian nälänhätää ja väestön romahtamista.

    Äänestä

  • Kävin juuri Sotessa leikkauttamassa syöpääni. Kesti yli puoli tuntia läytää se kirurginen osasto.Rakennus on uusittu ja vaikka paikka on sama niin jollain konstilla siitä on saatu niin salaperäinen ettei sitä löytänyt helpolla.Isoja aakkosia joka puolella muttei sitä jota etsin.Ja väestö on vähentynyt niin ettei ollut kuin pari potilasta koko päivänä.Monta uutta rakennusta on rakennettu mutta ilman tarvetta tai muutkaan eivät löytäneet perille.Lääkäreit' oli pari ja leikkaava lähti kesken leikkaukseni kai kahville tunnin kuluttua. Suuri osa lääkäreistä onkin kai vielä koronalomalla etelän auringossa koska Sotet pelaa puolueiden rahoilla ja tärkeinä on korruptio jolla homma toimii.Mitä vähemmän työtä tekeviä, sitä enemmän palkkaa ja lomaa.Siltähän se näyttää.Potilaan asema puoluekentässä on surkea.Raha sentään kelpaa sille väelle.Torille keskitetty touhu tulee asiakkaille kovin kalliksi ja vie aikaa. Kaikista laskelmista tämä on visusti unohdettu unohdetun kansan menttaliteetilla.Matkoihinkin menee reissulla satanen ja aikaa koko päivä.Puolueväki el'ää kansan kädestä ja siltä se tuntuukin. EU aikana on sairaanhoidon taso romahtanut täysin vaikka rahaa on nhukattu moninkertaisesti. Sitten vielä tämä Sote jolla puolueet kaappasivat vallan ja rahat ties minne. Ainakaan niitä ei näy potilaiden hoidossa kuin kännykkinä joilla kouluttamattomatkin voivat leikki valelääkäriä pitkien käytävien perillä.

    Äänestä

Osta kultaa (fyysistä), euro menee nollaan.

Äänestä
  • Totta.Säästörahalle ei ole saanut penniäkään korkoa yli 10 vuoteen,Tyhmäkin ymmärtää että tämä on väärää rahapolitiikkaa,eivät valtapuolueet eikä EKP.Nollakorko on ketkujen nkeino rikastua ihmisten nsäästöillä kuten olemme nyt karkeasti huomanneet.Näin rahat valuvat muutamien taskuihin ja kansa köyhtyy tästä puolueiden pelistä.

    Äänestä

VM omassa tiedotteessa kerrotaan Suomen EU jäsenmaksut nousevan 3 Miljardiin. vuoteen 2028 mennessä!!! Tämän on hallitus hyväksynyt. Suurin osa hukkuu pyrokratian pyöritykseen. Suomi on maksajan roolissa vahvasti.

Äänestä
  • Jäsenmaksu on pieni osa EUn menoista. EKP huijasi suomalaisilta joka vuosi kymmenkunta cmiljardia Biljoonelvytyksellään eli kymmenkertaisesti.Tätä Suomen talous ei kestänyt vaan ylivelkaannuimme pahasti. Syynä oli yritysten tukeminen joka päättyi vakeaan inflaatioon ja mahdottomaan hintojen nousuun joihin kansalla ei ole varaa.Lopuksi EKP joutui luopumaan nollakorosta muuten kuin jatkoi sitä talletusten kohdalla. Näin EU bosoitti kykenemättömyytensa hoitaa rahapoliikkaa järkevästi.Kylmän talven takia erityisesti Suomi kärsi EUn toimista energian kallistuessa rajusti. Ei ole EU ottanut yhteyttä sen jälkeen.Sosialistit elävät lämpimissä maissa ja me maksamme.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Jäsenmaksu on pieni osa EUn menoista. EKP huijasi suomalaisilta joka vuosi kymmenkunta cmiljardia Biljoonelvytyksellään eli kymmenkertaisesti.Tätä Suomen talous ei kestänyt vaan ylivelkaannuimme pahasti. Syynä oli yritysten tukeminen joka päättyi vakeaan inflaatioon ja mahdottomaan hintojen nousuun joihin kansalla ei ole varaa.Lopuksi EKP joutui luopumaan nollakorosta muuten kuin jatkoi sitä talletusten kohdalla. Näin EU bosoitti kykenemättömyytensa hoitaa rahapoliikkaa järkevästi.Kylmän talven takia erityisesti Suomi kärsi EUn toimista energian kallistuessa rajusti. Ei ole EU ottanut yhteyttä sen jälkeen.Sosialistit elävät lämpimissä maissa ja me maksamme.

    Trump nostaa nyt tulleillaan inflaation moninkertaiseksi eikä EU edes käsitä mitä nyt tapahtuu.Varmaan Draghi nostetaan taas roskiksesta pelastamaan Italia ja Ranskan roistot ja maksatetaan koko roska Suomen älyttömän eduskunnan avulla kuten viimeiset 13 vuottakin.Saamme nyt sentään pelastettua velkabiljonäärin ja kiinteistöhuijarin kuiville veloistaan eduskuntamme avulla. Näin luodaan rikkaita ameriikassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tämä on EUn talouspolitiikka joka vain kiihtyy sensjaan että tehtäisiin loppu talouden tuhosta.Jonkun pitäisi tehdä tilastoa omistusten reaaliarvoista jotta näkisimme inflaation todellisen laidan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu