https://www.kauppalehti.fi/uutiset/huonoja-uutisia-tyottomyydesta/e6259c69-e22f-496e-bada-2e8f93ed893c
15–74-vuotiaita työllisiä oli syyskuussa 54 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Samassa ikäryhmässä työttömiä oli 30 000 enemmän kuin viime vuoden syyskuussa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yha-useampi-nainen-on-tyoton-yrittajilta-hatahuuto-suomessa-pitaisi-kaantaa-kaikki-kivet-tyoikaisten-tyollistamiseksi/9032434
Yrittäjiltä hätähuuto: "Suomessa pitäisi kääntää kaikki kivet työikäisten työllistämiseksi"
Mutta persuilla kaikki hyvin kun nyt saa keppanaa suoraan kotiin.
15–74-vuotiaita työllisiä oli syyskuussa 54 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Samassa ikäryhmässä työttömiä oli 30 000 enemmän kuin viime vuoden syyskuussa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yha-useampi-nainen-on-tyoton-yrittajilta-hatahuuto-suomessa-pitaisi-kaantaa-kaikki-kivet-tyoikaisten-tyollistamiseksi/9032434
Yrittäjiltä hätähuuto: "Suomessa pitäisi kääntää kaikki kivet työikäisten työllistämiseksi"
Mutta persuilla kaikki hyvin kun nyt saa keppanaa suoraan kotiin.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Älähän huoli. Ei kestäne kauaakaan kun ensimmäinen uuvattiperseilijä on täällä ulvomassa kuinka tuo(kin) on Marinin syytä.
Heidän päätöksiään noudattamalla tähän on tultu.
Pakotteet, nato, ukrainan tuki jne...
Ja Kokpers-hallitus siis on Natoa, Ukrainan tukemista ja Venäjä-pakotteita vastaan?
Vai mikä oli kommenttisi pointti?
Toi oli hyvä kommentti👍👍👏👏
Ei ole Marinin syytä tuo, kyllä siinä on takana koko vasemmisto. Marin on tyhmä, ei ikinä osaisi ilman 76.n samanmielisen vasemmistoidealistin apua päättää mistään. Huonoilla maisterinpapereilla ei talouusasioita ymmärretä.
Mutta kun on niin erinomainen hallitusohjelma!
😨😨
Hallitusohjelmahan ON loistava jos satut kuulumaan Suomen rikkaimpaan kymmenykseen.
Velkaantuminenkin tasoittuu ihan hallitusohjelman mukaisesti sanoo Orpo. Sen toteutumiseksi on laitettu nyt vuosi 2027. Eli se velka sysätään uudelle hallitukselle.
Nykyinen hallitusohjelma on ihan hanurista. Kansantalouden valuvikojen ja älyttömyyksien korjaamiseen tarvitaan paljon rajumpia toimentiteitä.
Kaikki menee kuten EKssa on suunniteltukin. Ensin romahdutetaan kaikki ja rakennetaan uusi, uljas halpatyövoiman Suomi. Eläköön hallitus!
Tuo on totta joka sana.
Työssäkäyvien duunareitten olosuhteet on kohta jo onnistuttu romuttamaan samalle tasolle millä ne olivat 100 vuotta sitten. Kaikki parannukset mitä ay-liikkeet ja muut ovat pitkällä taistelulla onnistuneet saamaan aikaiseksi romutetaan. Orjatyötä ilman oikeuksia.
Totta joka sana!!
Satonen puuhaa uutta lakia, jonka avulla voidaan lomautuksesta ilmoittaa työntekijälle vain viikkoa aikaisemmin. Kaiken kukkuraksi työntekijää ei tarvitse ottaa lomautuksen jälkeen takaisin töihin. Eli hyvästi kaikki irtisanomisajat. Niillä ei ole mitään merkitystä. Perheellinen asuntovelallinen kiittää Satosta joutuessaan viikon sisällä kilometritehtaalle.
https://tem.fi/hanke?tunnus=TEM061:00/2024
Me Perussuomalaiset emme suostu menemään sellaiseen hallitukseen joka leikkaa pienituloisilta perheiltä.
Meille Perussuomalaisille vaalilupausten pitäminen on kunnia-asia!
Riikka Purra ja Perussuomalaiset
Riikka Purra: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy”
FAKTAT:
Työmatkakulujen omavastuu nousee 750 eurosta 900 euroon ja tilapäiset korotukset jäävät pois-
Määräaikainen työsopimus ilman perustetta-
Yt- ja lomautustilanteissa palkanmaksu katkaistaan viikossa-
Ensimmäinen sairauspäivä ilman palkkaa-
Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä-
Yt-velvoite pois alle 50 hengen yrityksistä-
Työntekijöitä sitova paikallinen sopimus ohi luottamusmiehen-
Työehtosopimusten vähimmäissuoja heikkenee ja yleissitovuus uhkaa poistua-
Pakkolait voimaan- estää sopimasta lakia parempia työehtoja.
Lakko-oikeuden rajoitukset estävät työntekijöitä puolustamasta etujaan-
Lakkosakkoja korotetaan- myös henkilökohtainen sakko-
Poliittisten lakkojen kesto enintään 1 päivän-
Tukilakkoja rajoitetaan- vahvat alat eivät voi tukea heikompia-
Ruuvia kiristetään vain työntekijäpuolelta-
Työnantajan TES- rikkomuksiin ei kiristyksiä- Ansiosidonnaisen työssäoloehto 12 kuukauteen-
Työssäoloehdon euroistaminen- heikentää osa-aikaisten ja pätkätyöläisten mahdollisuutta päästä ansioturvan piiriin-
Ansiosidonnaisen porrastus- 8 viikon jälkeen 20% leikkaus-
Omavastuu päivät 5 päivästä 7 päivään ja lomakorvaus jaksotetaan-
Suojaosat pois- ei lyhyitä keikkatöitä työttömänä- Lapsikorotukset pois-
Vuorotteluvapaat lakkautetaan-
Aikuiskoulutustuki lakkautetaan-
Hallitus asettaa lainsäädännöllä palkankotuksille katon-
Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan, eikä sovittelusta voi saada viennin tason ylittäviä palkankorotuksia-
Muista myös kiky-sopimus vuodelta 2015- maksanut palkansaajille jo yli 11 miljardia euroa
Luvattiin 60000 työllistä lisää. Nyt on saatu 54000 työtöntä lisää. Jos jonkin firman johtokunta toilailisi yhtä pahasti, se olisi jo saanut kenkää.
Miksi Purra haluaa tuhota Suomen talouden, onko hän katkeroitunut jostain niin pahasti, vai onko koulukiusattu seonnut täysin? Ei voi ymmärtää tuota hulluutta.
Kokoomus kerää kuitenkin kaikki palkkiot mitä EK on luvannut ja Persut tekevät ja menettävät kaiken seuraavissa vaaleissa.
"Kokoomus kerää kuitenkin kaikki palkkiot mitä EK on luvannut ja Persut tekevät ja menettävät kaiken seuraavissa vaaleissa."
Noinhan se menee. Kokoomus ei ikikuuna päivänä olisi saanut ajettua läpi valtaosaa EKn haluamista heikennyksistä, leikkauksista ja mulkkauksista ilman Persujen hillotolpan himoa.
Hän ei ole Pääministeri!
Orpo on!
Etkö tajua?
Persut ei vaikuta , päätä mitään yksin!
Mikä ihmeen ikäväli tuo on työllisistä puhuttaessa? Yläraja pitäisi olla 64. Varmaan painovirhe.
Nyt vasta havaitsin ittekin.....tosiaan outo yläraja...............
Ei tuolla ole itse tutkimuksen kannalta merkitystä. Samaa ikähaarukkaa on käytetty iät ja ajat, joten se on ihan luotettava.
Jutun sisältä löytyvässä graafissa työllisten ikähaarukkana on 20-64 ja sen suunta on ihan sama, jyrkästi alaspäin.
Yli 65-vuotiaat työttömiä työnhakijoita?
Ei mikään laki kiellä yli 65-vuotiasta hakemasta töitä. Ei asia onkin saako töitä.
Persu pettää aina.
Etkö vieläkään osannut kirjoittaa muuta eipä ihme että elät haave maailmassa
Eihä pienituloisten palkkoja ole leikattu. Ainoastaa sosiaaliavustuksia on pienennetty.
Sosiaalituet ei ole mitään palkkatuloa. Se on niin vaikea ymmärtää.
Eivätkö nuo 54000 uutta työtöntä siis mielestäsi kuulu sosiaaliavustuksia saavien piiriin? Elävät pyhällä hengellä?
Sosiaaliavustukset kuuluu kyllä kaikille, harkinnan mukaan. Mutta palkkaa se ei ole, palkkaa saavia ovat ne, jotka käyvät töissä ja maksavat veroja, jotta sosiaaliavustuksiin saadaan rahaa!
Onko joku väittänyt sosiaaliavustusten olevan palkkatuloa? Tässähän on vain kerrottu kuinka hallitus on hommannut sosiaaliavustusten piiriin 54000 uutta ihmistä.
Eikös sitä tukea saa työttömyyskassasta ansiopäivärahana korkeintaan 400 päivää. Kait siinä ajassa voi saada jonkinlaisen työn tai muuttaa ulkomaille töihin, tai nuoremmat alkaa opiskelemaan toista ammattia.
Kärsivällisyyttä. Ensin paikallisesti huonommin sopimisen mahdollistavien lakien pitää tulla voimaan. Vasta sitten päästään leikkaamaan palkkoja ja vapaita, lisäämään työaikaa ja vastuita jne. Kyllä ne palkan leikkaukset sieltä tulevat.
Heh. Ei siis ollenkaan huoleta se että hallitusohjelmassa luvattiin hoitaa 60000 työpaikkaa lisää? Ei siis viittäkymmentäviittätuhatta uutta työtöntä?
Jos olemme ymmärtäneet hallitusohjelman väärin. Jospa olikin tarkoitus saada 100000 työtöntä. Onko luettu se pienellä kirjoitettu?
Tuo oli hyvä. Ehkä johonkin alareunaan on pienellä präntätty tuo juttu. Kyllä näyttää siltä ett tosiaan on tarkoitus ollutkin lisätä työttömien määrää eikä vähentää.
Työttömiä on 300 000 ja avoimia työpaikkoja 54 000, joka on 60 000 vähemmän kuin viime vuonna. Missä unimaailmassa oikein elät?
Kaikki työssäkäyvät maksavat TYÖTTÖMYYSVAKUUTUSmaksua. Sen tietäisit jos olisit töissä. Osan siitä vakuutusmaksusta maksaa työnantaja. Sillä on turvattu työtntekijän tulot jos hän sattuu jäämään työttömäksi. Se ei ole mikään sosiaaliavustus vaan kuuluu osana palkkaan.
Mahtavaa, persut! Eikö olekin hillotolpalla hauskaa?
Kiitosta voit lähettää ammattiliitoille. He lakkoilevat keväällä kohtuuttomasti ja se edesauttoi monia lomautuksia ja irtisanomisia.
Ai eikö tämä ollutkaan Marinin syytä? No pääasia että syyllinen on aina joku muu kuin hallitus silloin kun persut ovat hallituksessa.
Älä ole lapsellinen. Totta kai työtä tekevät pistävät vastaan kun työelämä muutetaan sanelupolitiikaksi. Hallituksella oli varaa.
Ja monet tehtaista olisi joka tapauksessa lomauttanut tai irtisanonut porukkaa, lakkoilu sattui vaan sopivasti tulemaan syyksi silloin. Ei tehtaat ole ottaneet porukkaa takaisin töihin, kun lakkoillut loppui kuukausia sitten, joten siitä voi jotain päätellä.
Tuossa aloittajan linkissähän lukee aivan selvästi, että
"– Suomelle edelleen liian korkea korkotaso heijastuu kuluttajien kulutushaluihin ja yksityinen kulutus on lähtenyt odotettua hitaammin liikkeelle. Tämä näkyy kaupan ja palvelujen heikkenevänä työllisyystilanteessa, minkä lisäksi rakentamisen poikkeuksellinen sukellus näyttää jatkuvat edelleen, Suomen Yrittäjien ekonomisti Petri Malinen sanoo."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yha-useampi-nainen-on-tyoton-yrittajilta-hatahuuto-suomessa-pitaisi-kaantaa-kaikki-kivet-tyoikaisten-tyollistamiseksi/9032434
Euroopan keskuspankki laskee taas korkoja
https://www.hs.fi/talous/art-2000010769767.html
Tiedoksi. Hallituksessa on kolme muutakin puoluetta kuin PS.
Niin on. Esimerkiksi RKP sai säilytettyä puolueelle ja äänestäjilleen tärkeät rannikon ruotsinkielisten kaupunkien keskussairaalat.
Kokoomus on saanut läpi vuosikymmeniä hamuamiaan leikkauksia ja heikennyksiä mm. sosiaaliturvaan, työsopimusehtoihin, verotukseen... jne.
Jopa KD on saanut itselleen tärkeitä asioita läpi mm. Palestiina-asian suhteen.
Mitä persut ovat saaneet aikaan?
Persut ovat keskittäneet huomionsa itärajan aitaan eivätkä ole ehtineet huomata, että länsirajan kautta Suomeen on valunut ennätysmäärä tulijoita (70 000).
Pakotteet puree Suomeen.
Olihan se tiedoss, että näin käy.
Miksi aloittaja Riikkaa maalittaa?
Ei hän Ole Pääministeri.
Eikö Aloittaja tiennyt?
Hallitus noudattaa ex hallituksen suunnitelmaa!
"Hallitus noudattaa ex hallituksen suunnitelmaa!"
Miltä muumiplaneetalta sinä olet kotoisin? Miksi yleensä valitaan uusia hallituksia jos ne noudattavat aina edellisten hallitusten suunnitelmia?
Vähän oudolta kuulostaa tosiaan, ett nykyhallitus muka noudattaisi aiemman hallituksen suunnitelmaa, ei siinä ole mitään järkeä.
Ainoa mitä tämä Suomen huonoin hallitus on saanut aikaan on ollut koko ajan lisääntyvät konkurssit ja koko ajan kasvava työttömyys, sekä heikko-osaisten elämän säälimätön kurjistaminen. Huonoin hallitus koko Suomen historiassa.
Totta. Noin se on. Lisäksi asunnottomuus lisääntyy.
Niin no Marinin hallituksen vika ja rahansyynönön. Hyvä, että olet samaa mieltä.
Säästöjähän nyt pitää vain aikaansaada.
Totta. Noin se on. Lisäksi asunnottomuus lisääntyy.
https://www.mustread.fi/artikkelit/marinin-hallitus-ei-onnistunut-puolittamaan-asunnottomuutta-valtio-salytti-liikaa-vastuuta-kunnille-sanovat-asiantuntijat/
Marinin hallitus ei onnistunut puolittamaan asunnottomuutta – valtio sälytti liikaa vastuuta kunnille, sanovat asiantuntijat
Niinpä. Varsinkin nuorien asunnottomuus on nousussa.
Mihin ne kaikki rahat menevät, kun velkaa on nyhdetty kaksin käsin oikein ennätysmäärä tänäkin vuonna. Lainailtu on nyt 33,3 miljardia vuonna 2024 kun laskee mukaan 20,3 miljardin sarjaobligaatiot.
https://www.valtionvelka.fi/tilastot/tilastoja_valtionvelasta/?pbi=992-946e52ce2f1185acddf37432eca0df5e
Marinin hallitus kalpenee tuollaisen tuhlailun edessä. Purralla on paremmat hornetitkin kuin Marinilla. Purralla riittää rahaa kun hän lähetti hornetit eurooppaan partioimaan miehistöineen. Eikö se riitä, että Suomen rauhanturvajoukkoihin menee miljardi.
Purra kerjää verta nenästään, ei toimi enää kauaa persujen leikkaukset, purralle voi käydä pian huonosti!
Vassarit yrittää kaikin keinoin väistellä sitä totuutta, että työttömyys alkoi kasvamaan jo Marinin hallituksen aikana ja samoin työllisten määrän väheneminen. Se onkin ihan tyypillistä uuvattivasurismia, että hallituksen vaihtumisen hetki on se raja, jonka jälkeen kaikki negatiiviset asiat on uuden hallituksen syytä. Toki tiedämme, että vasen laita on täynnä idiootteja, jotka ei mistään mitään tiedä. Räksyttää vain.
Osittain olen samaa mieltä kanssasi. Tämä palsta on täynnä kansantaloudesta mitään ymmärtämättömiä idiootteja, ja kuten aina, idiootitkin ovat hyödyllisiä joillekin. Suomen velkaantuminen on syntynyt karvattamalla julkinen talous järjettömän suureksi, tuo vaihe alkoi jo 1980 luvulta. Hallitus, Hallituksen jälkeen ja vauhti kiihtyy, kuin tuossa Joukon ja Kostin iskelmässä. Kun nyt sitten varovasti nykyinen hallitus koettaa korjata tuota tilannetta, tosin hyvin onnettoman pienillä likkeillä, niin kyllä löytyy molottajia. Oleellista on, että Nykyisen Hallituksen toimenpiteet valtiontalouden korjaaamiseksi ovat täysin riittämättömiä.
Eikö persujen ja kokoomuksen pitänyt pelastaa Suomen talous ja kääntää talous nousuun. Miks ei nuo ole kyenneet siihen, kohta parisen vuotta olleet hommissa ja ei vieläkään ole työttömyys laskenut, eikä talous lähtenyt nousemaan, eikä investointeja ole tulossa Suomeen pilvinpimein. Eikö tukien leikkaukset pitänyt parantaa työllisyyttä vai mitä häh, näyttää vähän siltä ett käy just päinvastoin, joten ei ollut leikkauksista hyötyä, ainoastaan porukkaaajettiin lisää kelan toimeentulotuen piiriin ja siinä ei ole mitään järkeä vai onko muka, HÄH??!!
Sulla on vassareita perseessä, kun jaksat niistä jauhaa. Ei kaikki jotka ei ole persuja kuulu vassareihin, vitun paviaani. Taidat olla joku vanha gubbe, kun luulet kaikkien olevan vassareita. Oo ihan vapaasti persu. Unohdat ettei persut ole kuin 4vuotta hallituksessa ja sitten skipataan oppositioon tai painuvat unholaan, kun äänestäjät ovat kyllästyneet paskanpuhujiin, kusettajiin.
Silkkaa valetta tuo. Marinin hallitus onnistui hillitsemään koronan aikaisen työttömyyden nousun. Työttömyys laski ja samaan aikaan työlliayys tietenkin nousi.
Sen näkee vaikka täältä EK tilastosta.
https://ek.fi/tutkittua-tietoa/tietoa-suomen-taloudesta/tyollisyys/
Purran talouspolitiikka on nyt tuplannut tuon työttömien määrän, mikä oli huhtikuussa 2023.
Miltä muumiplaneetalta sinä olet kotoisin? Miksi yleensä kehut avauksissasi vielä alkoholinkäytöstäsi?
Pyysin jo aavauksesi poistoa. Tämä ei ole vassareien työttömien kerho jossa saat juoda.
Persujen onnettomasta alkoholilainsäädännöstä on tulossa seuraavalle hallitukselle miljoonien sakkomaksu. EU kanta näet on, että 8% on 8% olkoon se sitten tislaamalla tai käymisteitse tuotettu. Tuottajat ovst nyt tehneet valituksen persujen alkoholilaista EU tuomioistuimeen ja sieltä on tulossa taas kallis lasku veronmaksajien maksettavaksi. Se pitäisi laittaa persuille maksettavaksi.