Kysymys on tyhmä. Synnyin ateistina ja olen ollut ateisti koko ikäni.
Kasvoin lestadiolaisessa kodissa. Opin lukemaan kolmevuotiaana. Olen hyvin älykäs. Luin heti alusta asti tiedelehtiä, joita meille tilattiin kotiin.
Luin myös Raamatun läpi ennen kuin täytin viisi. Huomasin ristiriidan Raamatun ja tieteen välillä. Valitsin tieteen. Opin sitä televisiosta lehtien lisäksi.
Miten minusta tuli ateisti?
12
319
Vastaukset
- Anonyymi
Kyselin kahdeksanvuotiaana pyhäkoulun opettajilta ja vanhemmiltani, että miten jo ensimmäisenä päivänä oli päivänvalo sekä aamu ja ilta, jos aurinko luotiin vasta neljäntenä päivänä. Eivät osanneet selittää vaan järjestivät minulle hoitokokouksen. Siitä hetkestä minusta tuli positiivinen ateisti ja olen sabotoinut kaikkea hihhuleiden tekemistä. Halveksin hihhuleita sydämeni pohjasta.
- Anonyymi
miten minusta tuli fanaattinen ateisti , kuolin ja heräsin kuolleista , ei siellä mitään ollut
- Anonyymi
Soopaa!
- Anonyymi
Tapahtui hieman yli 50 vuotta sitten niin että äitini ja isäni päätyivät intiimin kanssakäymiseen . Tästä alkoi hedelmöityksen seurauksena sikiön kehittyminen ja n. 9kk kuluttua synnyin ateistina ja ateisti olen vielä tänäänkin.
- Anonyymi
”Tästä alkoi hedelmöityksen seurauksena sikiön kehittyminen ja n. 9kk kuluttua synnyin ateistina ja ateisti olen vielä tänäänkin.”
Juurikin näin. Ei ole olemassa mitään jumaluskogeeniä vaan ihminen syntyy ateistina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Tästä alkoi hedelmöityksen seurauksena sikiön kehittyminen ja n. 9kk kuluttua synnyin ateistina ja ateisti olen vielä tänäänkin.”
Juurikin näin. Ei ole olemassa mitään jumaluskogeeniä vaan ihminen syntyy ateistina.Ihminen syntyy kuitenkin hengissä, eli henkiolentona.
Minulle opetettiin jo alle kouluikäisenä että Jumalaa ei ole. Uskoon tulon kerrottiin olevan mielisairaus eli samaa informaatiota kuin täällä ateismi palstalla. Jostain syystä minua epäillään hihhuliksi koska arvostan myös hihhuleita ihmisinä vaikka olenkin monista asioista eri mieltä.
- Anonyymi
> Jostain syystä minua epäillään hihhuliksi
Meitä on moneksi. Ei pidä välittää yhdestä ortodoksi-ateistista.
- Anonyymi
>>>Huomasin ristiriidan Raamatun ja tieteen välillä.
Valitsin tieteen. Opin sitä televisiosta lehtien lisäksi.<<<
ooo
Synti rehoittaa ja voi hyvin maailmassa.
Sen huomaa kun lukee iltasanomia ja iltalehtiä ja katsoo
televisiosta TV-uutiset.
Rikospoliisit tekevät rankkaa työtä.
Vankilat täyttyvät yhä uudelleen uusista rikoksentekijöistä.
Joku viisas on sanonut:
Kun jokaiseen kylään saadaan kansakoulu niin vankilat voidaan lakkauttaa.
Nyt kyläkouluja on lakkautettu ja lakkautetaan ja vankiloita on jouduttu rakentamaan lisää.
Minkä ratkaisun olet löytänyt tieteestä synti-ongelmaan ?- Anonyymi
Jos tiedehommilla saisi joku ratkaistua synti-ongelman niin siitä pitäs saada Nobel-palkinto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tiedehommilla saisi joku ratkaistua synti-ongelman niin siitä pitäs saada Nobel-palkinto.
Synti-ongema on sellaiseen uskovan korvin välissä.
- Anonyymi
Siksi, koska uskot valheita, joita sinulle tarjotaan joka suunnasta!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991546Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131236- 2321226
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2671098Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81999- 141990
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179983Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15979Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33832- 74829