Näin viime yönä unta kaiserwursti tangosta

Nähtävästi on jonkinlainen puutostila siitä. Ja pakko myöntää, että siitä on useampi vuosikymmen kun olen viimeksi kaiserwurstin nähnyt.
13325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko se sama uni kuin Poutun kannuswursti 1.7 kg?
Lihapitoisuus 80 %.



ja Lidlin Grillimaisteri Braatvursti uni?

lihapitoisuus 90 %

Äänestä
  • Ei muistaakseni savunmakuista ollut, joten voipi nuo olla sinne päin. Viimeisin maistelu ehkä jostain 1990-luvulta. Lihaisempaa se oli kuin gotlerit ja lauantaimakkarat.

    Äänestä

Ennen oli ihan tavallisessa ruokakaupassa niitä makkaratankoja. Ja nainen pystyi tekemään itse päätelmät siitä tahtoiko, että kauppias siivutti hieman kalliimmalla makkarat siivuiksi, vai oliko pyytänyt mieheltään rahaa ja ostanut siivutuskoneen, jolla leikkasi makkarat.
Nykyään erilaisia wuursteja näkee enää kovin harvoin. Kaiseria ehkä kaikken vähiten. Toisaalta alelaari antaa yllätystä. Ja onhan siitä ollut lehdistössäkin, että alelaarille ne perinteiset regulaarilaarinkin asiakkaat ovat suunnistaneet.

Äänestä
  • Kyllä. Tiskistä osoitettiin pötkö mistä haluttiin siivua. Mahtoiko sitä sirkkelinterää kukaan koskaan puhdistaa. Toisaalta jatkuvassa käytössä vaihtui rasvat eikä terä päässyt ruostumaan.

    Voipaperikääröt oli aika ekologisiakin. Ei tarvittu muovipusseja.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä. Tiskistä osoitettiin pötkö mistä haluttiin siivua. Mahtoiko sitä sirkkelinterää kukaan koskaan puhdistaa. Toisaalta jatkuvassa käytössä vaihtui rasvat eikä terä päässyt ruostumaan.

    Voipaperikääröt oli aika ekologisiakin. Ei tarvittu muovipusseja.

    Siinä oli * HÄRSKIÄ * # TIRISEVÄÄ # rasvaaa

    Äänestä

  • Aikoinaan -80-luvulla Kilpisjärven K-kaupassa pyysin lihatiskiltä puoli tankoa metwurstia. Lihatiskin Seppo sanoi, että meillä ei siivuteta. (Norskit ostivat aina koko pötköjä.)
    Toisessa pikkukylän kaupassa pyysin palaa Gotleria, ja kun kauppias yritti myydä paksua palaa ja aina sanoin, että pienempi, pienempi. Lopulta kauppias pisti veitsen pöydälle ja sanoi, että "Pistän ikkunan kiinni, ettei tuuli vie"...

    Äänestä

Myös kananmunista voi saada riemua aikaiseksi. Kananmunan riemu on pitkäaikaista ja kestävää. Laittaa sitten vain voita päälle tai muussaa voin kanssa ja ropsii suolat päälle.

Äänestä
  • Ostin kommenttisi inspiroimana pitkästä aikaa munia. Ehkä viime talvena viimeksi sain maistaa munaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ostin kommenttisi inspiroimana pitkästä aikaa munia. Ehkä viime talvena viimeksi sain maistaa munaa.

    Laitoitko kananmunien kanssa voinokareita ja ropsitko yrttisuolaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Laitoitko kananmunien kanssa voinokareita ja ropsitko yrttisuolaa.

    Näyttäisi voitakin pieni nokare olevan jäljellä, mutta tarkoitus on säästää se joulua varten. Jos vain rypsiöljyä hieman pannulle sutaisisi ja siten paistelisi ruisleivän päälle. Mausteeksi tavallista suolaa, jodioitua ei raaskinut ostaa. Struumaa kyllä jännitän koko ajan, milloin se aamulla herätessä on putkahtanut.

    Äänestä

Rasvahöttöjä noi leikkelemakkarat niin mielummin kun varaa olis ostaa jotain 15eur kg maalaiskinkkua siivuina.

Äänestä

Muistan ton kaiserwurstin. Eipä ole tosiaan näkynyt. Huolestuttavaa että ihmiset alkavat nähdä ruuasta unta.

Äänestä

Mmustaa makkarjaa nääs ja keskitöhkyrää kun sais ny meinaan.
Muikkukukon kanssa meni keskitöhkyrä tölkit ny ni.

Huamena lissee muekkuja ja kaljoo

t. riskisepi/Savo

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nähtävästi on jonkinlainen puutostila siitä. Ja pakko myöntää, että siitä on useampi vuosikymmen kun olen viimeksi kaiserwurstin nähnyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu