MINISTERI IKONEN ON VANHA

Anonyymi-ap

Anna-Kaisa Ikonen täyttää 50 vuotta muutaman vuoden kuluttua.
Hän ei ole nuori enää.
50-vuotias on lääkäreiden mielestä ikääntynyt ja koko yhteiskunnan mielestä, esim. työpaikkoihin ei oteta 50-vuotiasta henkilöä, koska siinä iässä sairaudet ja kaikenlaiset krempat alkavat, liian suuri riski työnantajalle 50:n villityksessä, hormonimyrskyssä hikoileva henkilö, jonka työkyky on paljon heikompi kuin 20-30-vuotiailla työntekijöillä ja 50-vuotiaalle tulee sairauspäiviä varmasti paljon ja koko ajan tilanne vain pahenee, niin miehillä kuin naisilla.
Vuodet ja vuosikymmenetkin kuluvat todella nopeasti ja yht'äkkiä "viisikymppinen - nykyajan uusi kolmekymppinen" onkin aivan FrederikDanny-sarjaa ja ikä ei todellakaan tule yksin, takana on todellakin pitkä putki elinvuosien ja se kroppaa ja sielua korventaa.
Ikonenkin tarvitsee hyvin pian monenlaista apua lääkäreiltä ja lääkityksiä, ellei sairaudet ja nivelkulumat ihan vielä iske, niin vaihdevuosilääkitystä tarvitsevat kaikki 45 - 50-vuotiaat, (myös miehet).
Sitten Ikonen itkee tekemiään uudistuksia ja huomaa, että henkilökohtainen lääkärillä käynti ei ole koskaan turha, ei edes ikääntyneille.
Perusteellista lääkärin vo:lla käyntiä ei voi korvata kotona 3 - 5 minuuttia pyörähtävällä ambulanssilääkärillä tai ensihoitajalla, joka saattaa kysyä vointia, muttei ehdi kuunnella mitä kotipotilas vastaa.
Orpopurra-hallitus ja A-K Ikonen, ajakaa terveydenhuollon palvelut alas, niinkuin olette tekemässäkin ja tehkää vain näitä rohkeita uudistuksianne tolvanat - pian olette itsekin ikääntyneitä ja sittenpähän saatte itsekin nauttia työnne hedelmistä.
Teette yhtä upeita uudistuksia kuin Sipiläberner, oikein hyvää kuuluu mm. heidän suhmuroimasta taxi-uudistuksesta ja muistakin heidän söheltämisistään...!
Orpo on jo vanha, kohta 60 v. pappa, samoin Purra 50 v. vaihdevuosipotilas ja Ikonenkin on vanha, ei enää mikään 17-vuotias tyttö, vaan 47 v. mumma.
Kyllä olette kaheleita maistereita ja yksi potunpotunpottutohtori!
Parrullahan jäikin kesken se väitöskirjan vääntäminen ja hän vääntääkin nyt pelkkää paskaa tulemaan ja sydäninfarktipotilas vikisee vieressä, kun ei mitään muutakaan ole keksinyt kuin broilerin kotkotusta.

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, että keksii kuitenkin töihin tulla, k* n n is*ä tai kra pula ssa, ettei ihan joka päivä Lappiin lennä valtion piikkiin, noinkin perhekeskeinen eläjäinen.

      • Anonyymi

        Johtajuutta kaivataan.
        Tähän asti saanut olla suojatyössä, nyt on IHAN KUISTILLA!


    • Anonyymi

      Vanha ja ruma

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe