Eilisessä kyselytunnissa telkussa, orpo vihdoin myönsi, ettei KENENKÄÄN sanomiset ja pohdinnat ole muuta kuin lämmintä ilmaa Orpon mielestä. Ei se viis veisaa mitä kukakin sanoo, tekee niinkuin itse huvittaa ja pieleen menee. Orpo ei anna mitään arvoa kenenkään 200 edustajan mielipiteille eikä miljoonille kansalaiselle. Diktaattorin ainesta, jonka jo tiesimmekin, mutta että noin ylimielinen niin voi muuta kun hirvitellä.
IS lehti - Orpo hiiltyi eduskunnassa: ”Teidän kritiikkinne on täysin lämmintä ilmaa”
Orpo purki turhautumistaan oppositioon kolmen vartin junnaavan keskustelun jälkeen.
Keskustelu sujui perinteisellä juupas-eipäs meiningillä ilman suurempaa tunteenpaloa 45 minuuttia, mutta keskustelun lopuksi pääministeri Orpon käämit kärähtivät.
– Me emme istu käsien päällä, me teemme. Sen sijaan jälleen kerran, Sdp:n vaihtoehdot – ei ainuttakaan (kasvutoimenpidettä). Teidän kritiikkinne hallituksen politiikkaa kohtaan on täysin lämmintä ilmaa, niin kauan kuin te tuotte jotain konkreettista, Orpo puuskahti.
Johon Tuppurainen:
– Tulostaulu on lahjomaton. Suomesta on tullut murheellisten talousuutisten maa oikeistohallituksen aikana. Onhan täällä kasvua, mutta kasvussa ovat konkurssit, työttömyys, velkaantuminen ja köyhyys, Tuppurainen kuittaili Orpolle.
– Pääministeri Orpo, teidän johdollanne työllisyys kehittyy Euroopan heikoimmin. Valtion velka kasvaa Euroopan eniten. Kansalaiset kysyvät, miksi juuri Suomi on se huonoin suoriutuja Euroopassa, Tuppurainen jatkoi.
Tässä se nyt sitten tuli
9
273
Vastaukset
- Anonyymi
Orpon omat mielipiteet ovat lämmintä ilmaa ja pullan muruja.
- Anonyymi
Kyllä orpo on suomen suurin valehtelija, eduskuntaan ja hallitukseen valehtelemalla ja sitä rataa mennyt. Ei ukko parka tiedä edes enää mikä on totuus ja mikä valhetta. Onneksi en ole äänetänyt ikinä, ei trvi hävetä moisia riita ja valehtelijoita, että on antanut heille valtakirjan valehtelulle. HYi kun ilettää.. Noh edestä löytää joskus mitä on tullut tehtyä.
- Anonyymi
kokkelikahelit kuuntelee vain toisia kokkelikaheleita
- Anonyymi
Kiitos nykyiselle hallitukselle, että he pitävät myös meidän köyhien puolta. On paljon helpompi olla, kun tietää, että jos on terve, voi tehdä töitä elintarvikkeiden eteen, eikä ideologisia esteitä ole olemassa.
Maito ja mehu tulee myös köyhien pöytiin ja jääpalat pitävät valmistetun pakastetun hanaveden jäätävän kylmänä. On voita tai sen läheisiä korvikkeita, on suolaa ja riisikakulle alelaaripäällisiä. Mitä muuta sitä köyhä voikaan toivoa.
Kiitos vielä kerran nöyrästi, että on hallitus, joka pitää köyhänkin kansan puolta. - Anonyymi
Niin että tuuli se muiden lämmintä ilmaa vaan heiluttaa.
- Anonyymi
Siltä ukolta itseltään ei tule muuta kuin lämmintä ilmaa joka tuutista.
- Anonyymi
Yksilö on vastuussa itsestään, ei kunta !
- Anonyymi
Ei kunta tietenkän vaan hallitus ja eduskunta.
Ei kenenkään kannata enää tehdä töitä. Siitä ollaan kaikki samaa mieltä.
- Anonyymi
Kylä meillä on kansanvaltaisena maana hallitus, joka on vastuussa yhteiskunnan perustoiminnoista.
Ne ovat sellaisia, joissa yksityinen ei voi olla vastuussa. Maantiet, turvallisuus, poliisi, terveys, koulutus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3524491Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1462538Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822146- 1451690
- 261227
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!441222- 351178
- 791101
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!3451045Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1431029