Öljymäeltä löytyi kirjoitus kallioseinämästä vuonna 1910. Se oli selvittämätön aina näihin päiviin asti. Mutta nyt se on saatu selvitettyä Kärsämäen ylioppistom linkuistiikan laitoksella. Alkukirjoitus on seuraava. 🖕🏻🖕🏻🖕🏻🖕🏻
Ja selkokielellä: Haista sinä jehova pitkä vi**u. tase russel
Viimeisestä merkistä on vielä eri tulkintoja, siksi * merkit. Kirjoitus on mitä ilmeisimmin tehty, kun tase porukoineen oli öljymäellä odottamassa ylöstempausta taivaaseen. Mutta mynkään meni koko homma. HOHOHOOO!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/C.T_Russell_%26_J.F._Ruterford_in_Jeruzalem%2C_1910.png
Historiallinen löytö Öljymäeltä
2
233
Vastaukset
- Anonyymi
Synkän näköistä porukkaa. Tosin tuohon aikaan ei taidettu hymyillä kuvissa?
Ei minuakaan naurattaisi, jos olisin matkustanut muutaman viikon ja noin 10 000 km (yhteen suuntaan), ja jehova-setä vetäisi nenästä oikein kympillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145