Elinajanodote versus työkyky ja valtion talous

Anonyymi-ap

Valtion talous tai kansantalous ei parane eläkeikää nostamalla. Eläkeikää määritellään elinajan mukaan, mutta työkyky ei seuraa elinajanodotusta. Joissakin palveluammateissa, toimisttyössä ja vastaavissa työkyky säilyy, mutta teollisuudessa, rakennusalalla ja ulkotöissä vanhenemisen alentunut työkyky ei enää riitä. On myös työttömiä, joita ei ole nuorinakaan täihin hyväksytty, miksi sitten yli 60-ikäisenä.

Elinajanodote ei siis vastaa työkykyä. Eläköityminen pitää määritellä todellisen henkilökohtaisen työkyvyn ja työllistymisen todennäköisyyden avulla. Valtion taloudelle ja elinkeinoille on edullisinta kun vähenevissä töissä on mahdollisimman työkyisiä työntekijöitä eli suhteellisen nuoria. Nuoret ja oppimiskykyiset työntekijät ovat tuottavuuden perusta ja ovat sitä myös valtion taloudelle.

Eläkkeiden taso on näiden keskustelujen juurisyy. Suurempia eläkkeitä voidaan alentaa ja pienimpiä pitää nostaa. Ikääntyvien sosiaaliturvaa on syytä tarkistaa. Ei ole oikein kyseenlaistaa perusturvaa ikääntyneiltä työttömiltä, mutta heille pitää antaa mahdollisuus työllistyä jos työkyky siihen riittää.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pointti eläkeiän nostossahan on pidemmät työurat. Se kyllä parantaisi Suomen kansantaloutta ja vähentäisi eläkejärjestelmien maksupaineita.
      Se on selvä, ettäkaikille se ei ole terveyden puolesta mahdollista. Ja siksihän työkyvyttömyyseläkkeet onkin olemassa.

      Kun työeläkejärjestelmä tuli voimaan v 1962 alusta, niin silloin ihmisten oletettu eläkkeelläoloaika oli viitisen vuotta ja eläkeikä oli 65.
      Nykyisin eläkeikä nousee takaisin tuohon 65:een, mutta eläkkeellä ollaan jo noin 15 vuotta.
      Olen varma, että nykyisin vanhemmatkin ihmiset ovat parempikuntoisia ja terveempiä kuin v1962, jolloin jaksettiin olla työelämässä loppupäässä yhtä kauan kuin nykyisin. Itse asiassa kauemminkin, tuo 65-eläköitymisikähän on vasta tulossa.
      Yksilölliseen eläkeikään ei varmaankaan voida mennä ja ammatillisistakin eläkeijistä on jo luovuttu.

      Työeläke on vakuutus, jossa maksamalla suuremman vakuutusmaksun saa paremman eläkkeen. Vakuutusmaksu määräytyy ansiotulojen perusteella kaikille samojen sääntöjen mukaisesti. Suurituloiset maksavat suuret vakuutusmaksut ja saavat suuren eläketurvan ja pienituloiset pienet vakuutusmaksut ja eläketurvasi on pieni.

      Suomen ongelmahan nyt ja eritoten parinkymmenen vuoden päästä syntyvyyden romahtamisen vuoksi on se, ettei niitä nuoria ja kehityskykyisiä löydy riittävästi elinkeinoelämän tarpeisiin.
      Ja kun näin on, niin yksi reservi on tietysti eläkeikää lähestyvät ja nuoremmat eläkeläiset. Se on selvä, ettei kaikkiin työtehtäviin tästä porukasta löydy apua, mutta moneen löytyy. Tällä hetkellähän nimenomaan terveydenhuoltosektorilla onhuutava pula työntekijöistä ja niihin tehtäviin varmasti löytyy apua vanhemmasta ikäluokasta ja niinhän jo monessa työpaikassa onkin käynyt.

    • Anonyymi

      Mä tiedän oman elämäni realiteetin. En ole työkykyinen, mutta työtön. Eläkeikä 66v10kk jonne aikaa 12v.

      Vaihtoehtona lottovoitto tai yhdeksän euroa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe