Millä tavalla vatupassin saa säädettyä käyttökuntoon kenttäolosuhteissa, kun saatavilla ei ole virallista vaakatasoa?
Vatupassin kalibrointi
Anonyymi-ap
561046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
miten ihmeessä oot saanut ne asetukset pieleen, ootko käyttänyt passia rautakankena?
kysyjä tietää vastauksen haluaa viisastella
on muitakin keinoja kuin vatupassin kääntäminen
Tuskin edes on koskaan käyttänytkään vatupassia kun viherhintti.
Suorakulmalla..
Katsoo vain, että passia käännettäessä kupla on samassa paikassa ja mittaa samassa paikassa, sitten säätää tarvittaessa.
Toimii vain käännettävän mallin osalta.
myös maapalloa voi kääntää jos passia ei voi
Ensimmäinen pallouskovainen ilmoittautui.
Lääninhallituksessa on vatupassivastaava, mene sinne
hakemuksen käsittely kestää 3 vuotta + leimavero
Vassut osaa byrokratian
Jos raksalla on styroksia, niin laittaa kellumaan ja vatipassin sen päälle.
Jos styroksissa on millin heitto?
Jos ei ole vatupassia niin vadista saa vatipassin kun laittaa sen täyteen vettä.
Vatipäillä helppoa.
"Kiikkulaudalla,vatupassi ohuen riman päälle,kun heilunta loppuu säädetään ruuvista,pystysäätö tehdään naulasta riiputtamalla"!!!
Kiikun kaalin, kuten Suomen talous.
Osaamattomien Toopejen käsissä koko homma.
Kiikun, kaakun! 👀🤣
On taas vatuloitu ja saatu mittaaminenkin mahdottomaksi.
Laita peilikirkkaalla jäällä vatupassi jäälle ja säädä sitten. Varmasti on vaaterissa.
Pitää vaan olla tietynlainen lampi tai pikku lätäkkö niin ettei tuulet ole päässeet vaikuttamaan kun vesi jäätyy. Etsi hyvin sileä kohta ja siihen passi makaamaan.
Varo kuitenkin heikkoja jäitä. Mieluummin kymmenen senttiä vähintään pitää olla jään paksuus. Jokien suita muista karttaa sillä niissä heikko tai olematon jää.
Vatupassin kupla jäätyy.
Tämä siis vaakatason kalibrointia varten neuvo. Pystykalibrointiin auttaa joku luotilanka.
Itse en koskaan ole näin tehnyt mutta tuli vaan mieleen että järvien pinnat ovat erittäin hyvin vaaterissa
Meri on kupera. Huomaa esim. Hesan satamassa, kun saapuvasta lavasta näkyy ensin pelkkä korsteeni.
Virosta saapui lava olutta ja sain vatupassin oikaistua kiitos vinkistä
Ei jäädy.
Jäätyy, koska join sen alkuperäisen krapuloissani ja laitoin tilalle vettä.
Pistä letkuun vettä. Sitten letkun päät kiinni vatupassiin.
Kysy joltain päZcäcöccäreiden&kepulien&zwedupellelauman vatupassi "asiantuntijalta"?
Esim. orpo😈 voisi kertoa sinulle kalibroinnin salaisuudet
😂😂😂😂😂
Se on nimeltään vesivaaka, joten vesi pysyy aina vaakasuorassa, jos on sopivat olosuhteet.
Näinpä juurikin.
Suora lauta ja vesiletku, jolla laudan saa vaateriin.
Seuraava ongelma onkin suorakulman kalibrointi, jolla voi varmistaa laudan suoruuden.
Suorakulma kalibroidaan Pythagooran teoreemalla.
Ei ole tuttuja.
Kuplan tilavuus määritellään Arkhimedeen opeilla. Mennään vatupassin kanssa vaikka kylpyammeeseen.
Jos sinulla on esimerkiksi puun pala, voit käyttää sitä luodaksesi itse vaakasuoran pinnan. Varmista, että puupalalla on tarpeeksi pitkä ja suora mitta, jotta se ei taivu.
Voit yrittää tasapainottaa vatupassin yhdelle reunalle, jolloin se voi olla vaakasuorassa sen koko pituudelta. Tämä vaatii huolellista säätämistä.
lainaa kaverin vatupassia
Jos sinulla on käytettävissä toinen kalibroitu vatupassi, voit käyttää sitä vertailupintana. Aseta ensimmäinen vatupassi vaakasuoraan toisen päälle ja säädä sitä tarpeen mukaan.
tekoälykö tupsahti paikalle?
Osta innokkaalle remonttianopille pilailukaupasta vatupassi.
Jos tilanne sallii, voit täyttää tasaisen astian vedellä. Vesi tasoittuu, ja voit asettaa vatupassin veden pinnan tasolle.
Paljon kommentteja.
Laita kuitenkin vatupassi esim.seinää vasten ja piirrä viiva.
Käännä vatupassi sen jälkeen toisinpäin ja aseta toinen pää jo piirretyn viivan alkupään kohdalle ja piirrä toinen viiva.
Passi on suorassa jos nämä viivat eivät erkane toisistaan, jos erkanee niin ota puoliväli "heitosta" ja aseta passi siihen puoliväliin.
Nyt passisi on vaaterissa.
Muuten, passi tulee tarkistaa aina aika-ajoin tuolla kikalla.
Passin voi "kalibroida" myös ilman että liikuttaa putkea, laittaa vain merkille paljoko kupla on pielessä ja kompensoi sen mittauksissa.
Vatupassin kalibrointi pitäisi olla pakollinen pääsykoe ennen kenenkään päästämistä työmaalle timpurintöihin
Ostat kossupullon ja otat siitä kunnon ryypyn. Sitten laitat sen vaakatasoon ja katsot etiketin reunasta nestepinnan vaakatasoon.
Paina tiili terävä kantti edellä maahan. Aseta metrinen lauta tiilen vastapäisen terävän kantin päälle niin että se pysyy tasapainossa. Siinä vaakataso jolla voit vatupassin kalibroida.
Kysy apua toisilta. Jollakulla voi olla käytössään vaakasuora pinta.
Letkullahan ne on ennenkin tehty. Vaikkapa läpinäkyvään muoviletkkuun vettä ja ripustetaan se letku seinälle uuun muotoon, letkun molemmat päät ylöspäin. kynällä viivat molimpien lekunpäiden veden pinnan kohdalle...niiden väli on vaaterissa
Ei mitenkään koska virallista vaakatasoa säilytetään Pariisissa Louvren museossa.
Pistä rakennuslaser pyörimään. Paina vatupassia jotakin kohdetta vasten siten, että laserin tekemä vaakaviiva on vatupassin reunan suuntainen. Katso sitten huviksesi, että onko kupla keskellä tai päin vittua.. Joka tapauksessa - sen jälkeen nakkaat sen vatupassin metalliroskikseen tai viet sen työkalumuseon.
Jahah, milloikahan se sinun laser on kalibroitu?
Ja jos puhut halvoista ristilasereista niin niissä saattaa olla uutena jo isoja heittoja, sopii parin metrin etäisyyksiin jolloin virhe ei ole vielä paha.
Vatupassi on ok väline paikoissa jonne ei laseria saa asetettua, ja lisäksi nopea ottaa käyttöön.
Vatupassin tarkistus onnistuu muutamassa sekunnissa ja ainakin itse tarkistan passin lähes joka käyttökerta.
Turhaa hommaa, koska maailmankaikkeudessa ei ole suoraa missään. Kaikki on enemmän tai vähemmän kaarevaa.
Jos pingispallo pysyy paikallaan, niin taso on riittävän vaakasuorassa.
Säädä alusta vaakatasoon vatupassisi mukaan, käännä sitten vatupassia 180 astetta vaakatasossa ja jos ilmakupla on edelleen keskellä eli vaakatasossa, niin kunnossa on...
Vettä kuppiin. ;)
Jos vatupassi puuttuu, käytä lautaa ja päälle vesikuppi.
Pystylinjan kalibroit luotilangalla.
Mitä tahansa painavaa solmitaan narun päähän roikkumaan. Naru voi jäädä ainoastaan oikeaan asentoon. Hienosäätöön riittää ohut lanka ja nappi.