Siitä pitää huolen alemman tason kädelliset, joille nato-keskustelu on lähtökohtaisesti toisten nimittelyä ja mielenterveyden epäilyä ja pilkkaamista, "väärien" näkemysten fleimaamista, oman mielipiteensä ylistämistä jne. Ehkä se vain on niin, että tämä alusta on kouluja käymättömän sivistymättömän ihmiskuonan valtaama.
Älyllinen nato-keskustelu on mahdotonta.
30
293
Vastaukset
No, aletaan keskustella Natosta. Kerro mielipiteesi.
- Anonyymi
Tota,,,,,öööö,,,miten iso sulla on?
Aaaaahhhhh,,, - Anonyymi
No besserwissereitä ei kaivata yhtään sen enempää kuin muitakaan DK-tyyppejä.
- Anonyymi
Niin siis,,,,, sitä piti kysyy että,,,,,öööö,,,minkä värinen sulla on?
Aaaaahhhhh,,, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tota,,,,,öööö,,,miten iso sulla on?
Aaaaahhhhh,,,Miten iso NATO sulla on?
Mulla laajenee laajenemistaan... - Anonyymi
Turhake Suomessa.
Suomea ei ole uhannut mikään. Vai onko sinulla todisteita? - Anonyymi
Aloittaja luulee olevansa kovinkin viisas, kun vastustaa Suomen NATOOn liittymistä!! Hän varmaankin on sitä mieltä, että Putinin olisi pitänyt antaa toteuttaa suunnitelmansa Suomen suhteen ja pakottaa Suomi omaan valtapiiriinsä!!
Se oli Putinin suunnitelma! Kaikki nuo systemaattisesti hankitut alueet Suomesta todistavat sen ja vahvasti!!
ONNEKSI olemme NATOSSA! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja luulee olevansa kovinkin viisas, kun vastustaa Suomen NATOOn liittymistä!! Hän varmaankin on sitä mieltä, että Putinin olisi pitänyt antaa toteuttaa suunnitelmansa Suomen suhteen ja pakottaa Suomi omaan valtapiiriinsä!!
Se oli Putinin suunnitelma! Kaikki nuo systemaattisesti hankitut alueet Suomesta todistavat sen ja vahvasti!!
ONNEKSI olemme NATOSSA!Niin nyt suomi on Naton jäsen turha höpöttää enää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turhake Suomessa.
Suomea ei ole uhannut mikään. Vai onko sinulla todisteita?Ressukka!! Vai ei uhannut!! Putin oli jo moneen kertaan ilmoittanut, että Suomi kuuluu Venäjälle! Olipa hyvin jo hankittu alueita tulevaisuutta silmällä pitäen ja suunnitelmat olivat selvät Suomen alistamiseksi Venäjän ETUPIIRIIN!!
Onneksi Venäjä hyökkäsikin Ukrainaan, joten Suomi sai tilaisuuden rynnätä kiireen vilkkaa NATOON, suojaan ja turvaan!!
Tuosta olemme onnellisia!! Anonyymi kirjoitti:
Turhake Suomessa.
Suomea ei ole uhannut mikään. Vai onko sinulla todisteita?Venäjän toimet kyllä näkee jokainen.
- Anonyymi
TruthStillHurts kirjoitti:
Venäjän toimet kyllä näkee jokainen.
Niin näkee natonkin toimet, kusessa ollaan. Eu:stakin on tullut jo tavallaan sotilasliittoutuma, tuplakusessa ollaan..
- Anonyymi
No hei,,, saat valita vapaasti. Kumilla vai paljaalla?
Anonyymi kirjoitti:
Niin näkee natonkin toimet, kusessa ollaan. Eu:stakin on tullut jo tavallaan sotilasliittoutuma, tuplakusessa ollaan..
Missä päin maailmaa Naton joukkoja on juuri nyt sotimassa?
- Anonyymi
No jos tässä vähän yritän keskustella NATO:sta älyllisesti:
Plussat:
- Turvallisuus tilanne on se, ettei Suomelle oikeastaan jäänyt muuta mahdollisuutta kuin liittyä NATOon...siinä se kaikessa lyhykäisyydessään!
Miinukset:
- NATO lisää sotilasmenoja
- NATOn turva on mielestäni johtanut siihen että Suomen poliittiset päättäjät eivät enää yritäkään olla diplomaattisia, eikä Suomi enää esiinnyt maailman rauhan puolustajana ja toivoisin että Venäjän suhteen pitäisi pitää vähän matalampaa profiilia. Ymmärrän täysin että Suomi tukee Ukrainaa ja toivoo Venäjän häviävän, mutta onko silti pakko vittuilla Venäjän suuntaan niin kovasti että Suomi tekee itsestään Venäjän 1. vihollisen heti Ukrainan jälkeen? Pelkään sitä että NATO on sekoittanut joidenkin poliitikkojen päät luulemaan, että nyt kun ollaan NATO:ssa, niin Suomea turvaa jokin 100% suojaverkko, kuitenkin jenkeissä käydään juuri presidentinvaaleja joissa Trumpin valinta presidentiksi saattaa mitätöidä koko NATO:n tuoman turvan!
- Vaikka NATO ei ole poliittinen järjestö, vaan puolustusliitto, niin oikeistossa tunnutaan silti ajattelevan että NATO-jäsenyys tarkoittaa sitä että USA:a pitää apinoida kaikessa, myös sosiaaliturvan heikkoudessa ja ulkopolitiikassa. He siis pyrkivät politisoimaan NATO:n. Kuitenkin esimerkiksi Norja on hyvä esimerkki NATO maasta joka tekee täysin omaa ulkopolitiikkaansa eikä juuri Washingtonia kuuntele, toinen hyvä esimerkki tästä on Ranska.- Anonyymi
NATO lisää ehkäisyneuvolakustannuksia.
Sotilaat vievät meidän naiset, ellei ehkäistä raskaudet ja siihen meillä ei ole vara. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NATO lisää ehkäisyneuvolakustannuksia.
Sotilaat vievät meidän naiset, ellei ehkäistä raskaudet ja siihen meillä ei ole vara.Syntyvyys Suomessa laskussa, joten raskaudet tervetulleita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syntyvyys Suomessa laskussa, joten raskaudet tervetulleita.
homoseksi siis
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NATO lisää ehkäisyneuvolakustannuksia.
Sotilaat vievät meidän naiset, ellei ehkäistä raskaudet ja siihen meillä ei ole vara.Se on hyvä, jos saavat Suomessa lasten syntyvyyden nousemaan! Omista miehistä ei tunnu olevan lisäämää Suomen väkilukua!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on hyvä, jos saavat Suomessa lasten syntyvyyden nousemaan! Omista miehistä ei tunnu olevan lisäämää Suomen väkilukua!!
Naiset on kranttuja
- Anonyymi
Kyse on olemassaolostamme tai
sen muodosta. Se on eksistentiaalinen
kysymys eli haluammeko elää.
Näin pieneen se tiivistyy- Anonyymi
Näen kyllä niin että olemassaolomme lähestyy loppua kaiken aikaa, joka alkoi jo 1990-luvulla, kun EU-liittoon mentiin. Kaikenlainen oma kansa ensin -ajattelu on haitallista ja "natsismia", muut ensin ja oma maa kansa viimeisenä. Näkeehän tämän kehityksen kaikkialla, ainakin jos ei ole syntynyt eilen.
Mitä enemmän näihin eri liittoihin mennään, sen paskemmin asiat tulee kehittymään tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Minulla on ihan kiva nato (aviomiehen sisar), enkä kaipaa muita natoja.
- Anonyymi
virtsaan postilaatikkoon jos on muita (ssavat postiinsa hieman muutostsa)
- Anonyymi
Ja sinä annoit tällä aloituksella loistavan esimerkin tuosta ei älyllisestä keskustelusta. Miltä tuntuu ampua itseään jalkaan? :D
- Anonyymi
Korjataas aloitusta:
Älyllinen keskustelu täällä on mahdotonta.
...- Anonyymi
Totta, mutta käypä nato-osiossa.. Siellä se on mahdotonta kertoimilla. Varsinkin kannattava puoli käyttää todella paljon nimittelytaktiikkaa. Ei saisi esittää mitään kritiikkiä pyhää nato-puljua kohtaan.
- Anonyymi
Kun maailman rikkain on hittibiisimiljardööri kirjanpito-ohjelmien keksimisen jälkeen, niin Natolle sanominen on yhtä helppoa kuin työntäisi Suku-Lakua peräsuoleen. Se ei onnistu ilman miehen apua. Jos mies on täyshuijari, niin Nato elää omissa haaveissaan.
Minulla on omat hittituotteet kaupoissa myynnissä. Nato vastustaa halpoja hintoja ja siitä tuli inflaatio. Inflaatiolla hintatasoa nostetaan. Yksi sana eli inflaatio ja sekin tuli täytenä yllätyksenä. - Anonyymi
No itseasiassa naton kyseenalaistaminen on sääntöjen vastaista täällä. Putinia saa dissata, trumppia pitää dissata, ihannoi sotaa ja tietenkin jumaloi israelia. Muuten sääntöjen vastaista.
Keskustele siinä sitten. - Anonyymi
Koko suominatoprosessi oli niin hämärä, ettei se ihme oo
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241