Ehkä itäisen osan venäläisväestö on peitemotiivi. Ukrainan rooli valtavana viljantuottajana antaisi Venäjälle tiukan otteen globaaleihin viljamarkkinoihin - ja siten poliittiseen kiristykseen/kosiskeluun ruoka-aseella...
Miksi Putiini havittelee Ukrainaa?
Anonyymi-ap
9136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
USA:n ja Venäjän välinen etupiiritaistelu. Ukraina on ollut Venäjän etupiirissä sen itsenäistymisen jälkeenkin, kunnes USA sai vähitellen enemmän ja enemmän lonkeroitaan Ukrainan politiikkaan, bisnekseen ja resursseihin. Venäjä varoitteli USA:ta jo kymmeniä vuosia sitten, että jos se ei pysy pois näiltä nurkilta, niin saattaa seurata ikävyyksiä. Ja mitä tapahtuikaan 2013 lähtien? Miksi Ukrainassa masinoitiin laiton vallankaappaus ja ryhdyttiin johtamaan maata kohti EU:ta ja Natoa? Juuri siksi, että niillä keinoilla maan saa lopullisesti pois Venäjän ulottuvilta. Siksi Krimin miehittäminen ja siksi 2022 hyökkäys.
Mikä tuo paljonpuhuttu "laiton vallankaappaus "oikein oli...eikös Ukrainassa ole ollut rehellisiä vaaleja kautta itsenäisyyden vsta 1991?
Venäjällä ei varmaan ole ollut rehellisiä vaaleja lainkaan...NL;n vaalit pelkkä näytelmä..
Venäläiset kammoksuvat länsimaisia arvoja, homoutta, sateenkaarta, elokapinaa, vihreitä, fanaattista ilmastonmuutosta jne. Siksi Putin asetti punaisia viivoja, tämän lähemmäksi ette saa tulla.
Persut muuten kammoksuvat täsmälleen samoja arvoja.
Ei venäjän / venäläisten toiminnalle useinkaan kannata hakea tarkoituksenmukaisuudesta perusteita. Ei venäläiset ajattele / ajattele niin.
Kleptomaani varastaa varastamisen pakosta. Terroristi tappaa tappamisen ilosta.
Lebensraum, vilja, mineraalit...
...uusi maailmanjärjestys ja unelma maailmanherruudesta.
Mikä ihmeen lebensraum, ei Venäjällä ole tilanahtautta tai puutetta viljeltävistä pelloistakaan kuten oli Saksalla ja kuten on itse asiassa jälleen. Venäjän väestötiheys on reilut 8 henkilöä per neliökilometri...tilaa siis on!
Putlerin mielestä Ukraina ei ole mikään valtio, eikä Ukrainalla ole mitään oikeutta olla itsenäinen valtio eikä kansa. Kalsarimyrkyttäjän mukaan Ukraina on vain osa Venäjää täynnä venäläisiä ja tullaan liittämään osaksi Venäjää, kokonaan. Putlerilla kun on maaninen pakkomielle Venäjän imperiumin vanhojen rajojen palauttamisesta.
Demokraattinen kehittyvä slaavimaa olisi ollut putinatsien kauhistus. Joku päivä jopa venäläiset olisi saattaneet alkaa kyseenalaistamaan oman tyrannihallinnon.