kun Uudenkylän asevarikko räjähti Suomi valmistautui sotaan N-liiton kanssa. Pelättiin N-liiton hyökkäystä ja epäiltiin räjähdyksen
https://fi.wikipedia.org/wiki/Uudenkyl%C3%A4n_asevarikon_r%C3%A4j%C3%A4hdysonnettomuus
olleen neukun sabotaasi jolla iso ja tärkeä ase- ja ammusvarikko saatiin pois pelistä.
Lappeenrannassa tykistössä ollut kaveri kertoi, että heti kun se tapahtui tuli rykmentissä hälytys ja tykit kaivettiin tuliasemiin Saimaan rannoille ynnä tuotiin kovapanokset. Kapiaiset eivät suoraan kertoneet mutta, että heidän kehonkielensä ja olemuksensa kertoi ettei kyseessä ole harjoitus.
Monikaan ei taida tietää, että elokuussa 1965
10
250
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kumpi olisi voittanut?
- Anonyymi
Tuo oli kylmän sodan kiihkeintä aikaa, joten armeijassa varmaankin oltiin varpaillaan.
Tuossa Wikipedian artikkelissa kerrotaan, että "onnettomuuden syytä ei pystytty lopullisesti selvittämään. On mahdollista, että luolassa ollut ruuti olisi syttynyt itsestään tai että luolan katosta räjähdysaineen tai kemiallisten yhdisteiden päälle pudonnut kivi olisi aiheuttanut ensimmäisen räjähdyksen." Säilytetty tavara oli pääosin sodanaikaista.
Muistan tuon tapauksen. Olin silloin 7-vuotias ja asuin parinkymmenen kilometrin päässä. Yöllä oli kuin olisi ollut valtava ukonilma, vaikka sellaisia pilviä ei ollut. Ajoimme pian räjähdyksen jälkeen koko perhe autolla alueen läpi yleistä tietä. Näky oli lohduton yli kilometrin matkalla. - Anonyymi
Ei se sitten mikään harjoitus ollut, kun kaveri niin kertoi.
- Anonyymi
Entä sitten? Selittikö SE jotenkin sitä, että MIKSI räjähti!
Faijani vei tuiona päivänä kengät suutariin ja heti räjähti! Joku yhteys niillä täytyi olla! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entä sitten? Selittikö SE jotenkin sitä, että MIKSI räjähti!
Faijani vei tuiona päivänä kengät suutariin ja heti räjähti! Joku yhteys niillä täytyi olla!Irstaileva isoisä on mielipuoli, joka ei kykene asialliseen keskusteluun. Raivoaa ja häiriköi keskusteluja. Lapsena on tapahtunut todella ikäviä asioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Irstaileva isoisä on mielipuoli, joka ei kykene asialliseen keskusteluun. Raivoaa ja häiriköi keskusteluja. Lapsena on tapahtunut todella ikäviä asioita.
Vain oma vakava traumasi saa sinut syyttelemään kanssakeskustelijoita! Voi vain arvailla mitä SINULLE on tapahtunut lapsuudessa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain oma vakava traumasi saa sinut syyttelemään kanssakeskustelijoita! Voi vain arvailla mitä SINULLE on tapahtunut lapsuudessa?
Sinä siis olet se irstaileva isoisä, joka raivoaa ja häiriköi toisten asiallisia keskusteluja? Sinun kirjoituksistasi saa sen kuvan, että olet parikymppinen trolli, joka on saanut lapsuudessa kokea ikäviä asioita, jotka nyt heijastelevat käytöksessäsi. Tämän siis huomaa selvästi sinun omista kirjoituksistasi.
- Anonyymi
Et taida käsittää, että harjoitus ja tositilanteeseen varautuminen eroavat toisistaan aika selvästi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472