Kun Venäjä hyökkäsi kaksi vuotta sitten Ukrainaan, kohtasi se "murskaavat" lännen sanktiot. Kun USA vyöryi Irakiin vuonna 2003, sai se kahdeksan vuotta myöhemmin kävellä sodasta pois ilman mitään seuraamuksia.
Myös USA:n hyökkäys oli kansainvälisten lakien vastainen, ja itse sodassa ja seuranneissa levottomuuksissa on arvioitu kuolleen noin 900 000 ihmistä. Se, kenen hyökkäys tuomitaan ja millaisia rangaistuksia jaetaan, on ensisijassa poliittinen päätös, jota ei tarvitse perustella.
Euroopan ja Venäjän välien rikkoutuminen Ukrainan sodan seurauksena oli USA:lle voitto. Kun Saksa halusi korvata ydinvoiman ja kivihiilen lisäämällä maakaasun tuontia Venäjältä ja päätti rakentaa NordSream 2 -kaasuputken, asetti USA putken rakentajille sanktioita.
Putki valmistui lopulta erikoisjärjestelyin. Saksalaisen tutkimuslaitos DIW:n tutkija piti sanktioita osoituksena vain siitä, että USA itse halusi lisätä oman kalliimman LNG-kaasunsa myyntiä Eurooppaan.
Itse Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg on myöntänyt, että Venäjä pyrki hyökkäyksellä estämään Ukrainan Nato-jäsenyyden.
Miksi Ukrainan Nato-jäsenyyttä sitten niin kiihkeästi ajettiin eteenpäin? Olihan itsenäinen Suomikin kyennyt pitämään yllä uskottavaa puolustusta 1 300 kilometrin pituisella Venäjän vastaisella rajalla kuulumatta Natoon. Miksi sama ei olisi onnistunut myös miesmäärältään huomattavasti suuremmalta Ukrainalta, jolla Venäjän rajaa on noin 2 000 kilometriä.
USA:n päämääränä oli liittää Ukraina lännen talousalueeseen ja oma arvaukseni on, että se piti Nato-jäsenyyttä edellytyksenä sille, että lännen yritykset ja sijoittajat uskaltaisivat investoida Ukrainaan.
Niin kauan kuin Ukraina ja Venäjä saivat sodan sytyttyä neuvotella rauhasta keskenään, kaikki meni hyvin. Kun maiden valtuuskunnat tapasivat 29.3.2022 Istanbulissa, oli jopa kaavailtu, että kiista Krimistä pyritään ratkaisemaan 15 vuoden kuluessa!
Ukrainan sodan vääryydet
57
380
Vastaukset
- Anonyymi
Pietarissa tuulee.
- Anonyymi
2/2
Mutta lännen sota Putinia ja Venäjää vastaan oli vasta päässyt alkuun. Ukrainan valtuuskunnan johtaja David Arakhamia on tv-haastattelussa todennut, miten brittien pääministeri Boris Johnson oli heti perään 9.4.2022 Kiovassa vieraillessaan ilmoittanut, ettei Venäjän kanssa neuvotella vaan soditaan. On selvää, että onnistuakseen rauha olisi tarvinnut myös lännen tuen.
Ukrainan kyvyttömyys voittaa sota kävi ilmeiseksi, kun kovimmatkaan sanktiot eivät pystyneet kaatamaan Venäjää. Sen aseistamista jatketaan kuitenkin niin kauan kuin mahdollista, jotta kaikille tulisi selväksi, ettei USA:n liittolaisen päälle kannata käydä. Tämä viesti on kuultavissa EU:n ulkoasioista vastaavan Josep Borellin 25.3.2024 CNN:lle antamassa haastattelussa. Hän toteaa, että USA:n täytyy näyttää, että se pystyy tarjoamaan liittolaisilleen luotettavat turvatakuut.
Liian moni ukrainalainen on joutunut maksamaan sodasta hengellään. Sota on myös näyttänyt sen, miten helposti vielä Euroopassakin käännämme selkämme ihmisten kärsimykselle ja kuolemalle, kun tilanne jollakin muulla tavoin hyödyttää itseämme."Liian moni ukrainalainen on joutunut maksamaan sodasta hengellään. Sota on myös näyttänyt sen, miten helposti vielä Euroopassakin käännämme selkämme ihmisten kärsimykselle ja kuolemalle, kun tilanne jollakin muulla tavoin hyödyttää itseämme."
Kerro se Putin Kalsarimyrkyttäjälle, sodan aloittajalle ja siihen syylliselle.- Anonyymi
Liian moni Ukrainalainen , mutta onneksi Venäläisiä on kuollut paljon enemmän .
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Liian moni ukrainalainen on joutunut maksamaan sodasta hengellään. Sota on myös näyttänyt sen, miten helposti vielä Euroopassakin käännämme selkämme ihmisten kärsimykselle ja kuolemalle, kun tilanne jollakin muulla tavoin hyödyttää itseämme."
Kerro se Putin Kalsarimyrkyttäjälle, sodan aloittajalle ja siihen syylliselle.Ei ole vielä tarpeeksi Ukrainalaiset maksaneet hengellään Zelen mielestä.
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole vielä tarpeeksi Ukrainalaiset maksaneet hengellään Zelen mielestä.
Zelenskyi yrittää säästää ukrainalaisten henkiä, joita Putin Kalsarimyrkyttäjä tappaa.
- Anonyymi
Höpöhöpö.
Usa hyökkäsi Irakiin koska Irak oli hyökännyt Kuwaittiin ahneuksissaan. Kuwait oli Usan tärkeä öljymaa. Niinpä siinä taisi mennä viikko tai 2 viikkoa kun irak oli polvillaan. Saddamin viikset tärisi ja niin pääsi hengestään.
Usa on ollut oikeuden puolella. Ei toisen maahan hyökätä pahat mielessä.
Venäjä hyökkää naapuriin? Tappaa siviileitä, ryöstää ja raiskaa ??? Pahainen kurja koiralauma. Venäjä pois Ukrainasta. Se on ainoa tie.- Anonyymi
Ketkäs tämän nosti jojoon Saddamin
Anonyymi kirjoitti:
Ketkäs tämän nosti jojoon Saddamin
Irakilainen tuomioistuin tuomitsi ja teloitti Saddamin hänen rikoksistaan ihmiskuntaa vastaan.
- Anonyymi
Sekoitat tahallasi 1990-luvun Persianlahden sodan Usan aloittamaan hyökkäyssotaan Irakia vastaan 2003, joka tehtiin valheellisin "todistein" Irakin "joukkotuhoaseista", joita ei tietenkään löytynyt ainoatakaan, maa tuhottiin täysin ja 900 000 ihmistä tapettiin.
Anonyymi kirjoitti:
Sekoitat tahallasi 1990-luvun Persianlahden sodan Usan aloittamaan hyökkäyssotaan Irakia vastaan 2003, joka tehtiin valheellisin "todistein" Irakin "joukkotuhoaseista", joita ei tietenkään löytynyt ainoatakaan, maa tuhottiin täysin ja 900 000 ihmistä tapettiin.
Sinulle tuli vahingossa yksi nolla liikaa. Wikipedia:
"Sodassa kuolleiden irakilaissiviilien määrästä on ristiriitaisia tietoja. Joidenkin lähteiden mukaan sota vaati yli 80 000 siviiliuhria.[51][52] IBC:n tutkimuksen mukaan sodassa kuoli lokakuuhun 2010 mennessä noin 100 000 siviiliä. Surmaajina olivat liittouman sotatoimet, rikolliset ja terroristit."- Anonyymi
Usa on omavarainen öljyn suhteen .
- Anonyymi
SE ON VENÄJÄLLE NYT MENOA
SE ON SUOMEA PIIRITTÄNYT JA TAPPANUT MEITÄ SATOJA VUOSIA
KULJIN MUUTAMA PÄIVÄ SITTEN YHTÄ SOTATIETÄ MITÄPITKIN VENÄJÄN TAPPAJAT OLIVAT HYÖKÄNNEET, TIE OLI MUTKAA MUTKAN PERÄÄN KOSKA SUOMI ON IÄT JA AJAT JOUTUNUT VENÄJÄN HYÖKKÄYKSIÄ KESTÄMÄÄN
TIETKIN PITI SITÄ SILMÄLLÄ PITÄEN SUUNITELLA PUOLLUSTUSEDULISESTI- Anonyymi
VENÄJÄ HIRTTÄYTYY OMAAN PAHUUTEENSA
- Anonyymi
Suurvalta Ruotsi hyökkäsi useammin itään kuin Venäjä länteen.
Itsenäiseen Suomeen Venäjä/NL on hyökännyt yhden kerran, koska neuvotteluilla ja aluevaihtotarjouksilla ei Pietarille turvavyöhykettä saatu aikaan.
Suomalaiset sen sijaan sotivat heimosotia Itä-Karjalassa 1918 - 22 tavoitteena Suur-Suomi sekä 1941 - 44 Hitlerin rinnalla Itä-Karjalassa ja silloinkin oli tavoitteena Suur-Suomi. Anonyymi kirjoitti:
Suurvalta Ruotsi hyökkäsi useammin itään kuin Venäjä länteen.
Itsenäiseen Suomeen Venäjä/NL on hyökännyt yhden kerran, koska neuvotteluilla ja aluevaihtotarjouksilla ei Pietarille turvavyöhykettä saatu aikaan.
Suomalaiset sen sijaan sotivat heimosotia Itä-Karjalassa 1918 - 22 tavoitteena Suur-Suomi sekä 1941 - 44 Hitlerin rinnalla Itä-Karjalassa ja silloinkin oli tavoitteena Suur-Suomi."Itsenäiseen Suomeen Venäjä/NL on hyökännyt yhden kerran, koska neuvotteluilla ja aluevaihtotarjouksilla ei Pietarille turvavyöhykettä saatu aikaan."
Haha. Neuvostoliiton tavoitteena oli vallata koko Suomi liittolaisensa natsi-Saksan kanssa solmimansa Eurooppan jaon mukaisesti ja se olisi pettänyt tuon neuvotteluilla aikaan saadun sopimuksensa saatuaan Suomen puolustuslinjat haltuunsa.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VENÄJÄ HIRTTÄYTYY OMAAN PAHUUTEENSA
Puten lätti on menossa kivikaudelle
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Itsenäiseen Suomeen Venäjä/NL on hyökännyt yhden kerran, koska neuvotteluilla ja aluevaihtotarjouksilla ei Pietarille turvavyöhykettä saatu aikaan."
Haha. Neuvostoliiton tavoitteena oli vallata koko Suomi liittolaisensa natsi-Saksan kanssa solmimansa Eurooppan jaon mukaisesti ja se olisi pettänyt tuon neuvotteluilla aikaan saadun sopimuksensa saatuaan Suomen puolustuslinjat haltuunsa.Jos olisi halunnut vallata, miksi ei sitten vallannut?
Anonyymi kirjoitti:
Jos olisi halunnut vallata, miksi ei sitten vallannut?
Koska talvisota tuli Neuvostoliitolle liian kalliiksi ja Suomi uhkasi saada muilta mailta apua.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Koska talvisota tuli Neuvostoliitolle liian kalliiksi ja Suomi uhkasi saada muilta mailta apua.
Et siis tiedä mitään edes lähihistoriasta.
Suomi oli häviäjä sodassa ja NL:tolla oli vapaat kädet tehdä, mitä lystää. Anonyymi kirjoitti:
Et siis tiedä mitään edes lähihistoriasta.
Suomi oli häviäjä sodassa ja NL:tolla oli vapaat kädet tehdä, mitä lystää.Wikipedia:
"Moskovan rauha
Neuvostoliitolle luovutetut alueet Moskovan rauhansopimuksessa 1940.
Tie rauhaan
Suomen armeijan sotilaiden joulukuun 1939 aikana aikaansaama odottamaton käänne sodassa, torjuntavoitto puna-armeijasta, toi konfliktiin osaratkaisun. Neuvostoliitto joutui arvioimaan uudelleen sodan tavoitteet ja suunniteltua pidemmäksi venyneen selkkauksen kokonaisvaikutukset. Se alkoi suunnitella paremmin valmisteltua uutta suurhyökkäystä tammi–helmikuulle 1940.[86]
Suomalaisten menestyksellisen taistelun aiheuttama positiivinen kansainvälinen huomio häiritsi Stalinia vakavasti jo joulukuun alusta lähtien. Tiedot Ison-Britannian ja Ranskan suunnitelmista tukea Suomea talvisodassa sekä sotajoukoin että materiaalisesti asetti NL:n aivan uuden tilanteen eteen. Läntisten suurvaltojen puuttuminen sotaan uhkasi laajentaa konfliktin Neuvostoliiton kannalta epäedulliseen suuntaan.[87] Stalin oli laskenut, että maailmansota laajenisi vuoden 1940 aikana Saksan ja länsiliittoutuneiden väliseksi, mikä olisi tarjonnut Neuvostoliitolle uusia toimintamahdollisuuksia.[88]
Sodan venyminen yli vuodenvaihteen sekä tiedot länsivaltojen operaatiohankkeesta Suomeen, Jäämerelle ja Kaukasiaan saivat neuvostojohdon luopumaan tavoitteesta miehittää Suomi ja asettaa Suomeen neuvostohenkinen Terijoen hallitus selvennä. Se avasi mahdollisuuden kompromissirauhaan, ja neuvostojohto ilmoitti Ruotsin välityksellä Suomelle 29. tammikuuta 1940 aiemman linjansa vastaisesti Stalinin olevan valmis aseleponeuvotteluihin Risto Rytin hallituksen kanssa. Ilmoitusta edelsivät kirjailija Hella Wuolijoen ja Neuvostoliiton Tukholman-lähettilään Alexandra Kollontain väliset salaiset tunnustelut 10.–21. tammikuuta 1940.[89] Neuvostoliitto kuitenkin edellytti – koska ”verta oli virrannut” – että Suomi on valmis suurempiin myönnytyksiin kuin mitä NL oli syksyllä 1939 vaatinut.[90]
Suomen hallitus vastasi Neuvostoliiton tarjoukseen 30. tammikuuta ja ilmoitti, että Suomi olisi periaatteessa halukas rauhaan, mutta vain joihinkin pieniin rajatarkistuksiin Karjalankannaksella ja mahdollisesti myös Suomenlahden demilitarisointiin. Hyvä tilanne rintamilla vähensi suomalaisten halua lisämyönnytyksiin."
Ukraina ei ollut liittymässä NATO:n jäsenmaaksi silloin, kun Venäjä sinne rikollisesti hyökkäsi. Et ymmärrä yhtään mitään tuosta sodasta, jos kuvittelet, että NATO:n laajeneminen muka oli sen syy. USA tiesi, että Venäjä pyrkii kiristämään Eurooppaa energiatoimitiksillaan, jos Eurooppa jää Venäjästä liian riippuvaiseksi ja niinhän siinä kävikin.
- Anonyymi
OIKEESTI VENÄJÄ PYRKII MAAILMASTA VAPAUDEN TAPPAMAAN TAVOILLEEN
Anonyymi kirjoitti:
OIKEESTI VENÄJÄ PYRKII MAAILMASTA VAPAUDEN TAPPAMAAN TAVOILLEEN
Niin pyrkii. Osa venäläisistä kuvittelee Venäjän olevan Jumalan omaisuuskansaa, jonka tehtävänä on valloittaa koko maailma.
https://x.com/Gerashchenko_en/status/1850923403911262299?t=515QjB0rq-qp4DP9fhFmbA&s=09- Anonyymi
Naton huippukokouksessa Bukarestissa huhtikuussa 2008 Nato päätti, ettei se vielä tarjoa jäsenyyttä Georgialle ja Ukrainalle. Naton pääsihteeri Jaap de Hoop Scheffer sanoi kuitenkin, että Georgiasta ja Ukrainasta tulee lopulta jäseniä.
Tätä skenaarion nopeuttamiseksi Ukraina oli saatava täysin lännen leiriin ja sen takia 2014 Maidanin vallankaappaus, jolloin Usa asetti Kiovaan länsimyönteisen ja erittäin venäjävihamielisen hallinnon. Anonyymi kirjoitti:
Naton huippukokouksessa Bukarestissa huhtikuussa 2008 Nato päätti, ettei se vielä tarjoa jäsenyyttä Georgialle ja Ukrainalle. Naton pääsihteeri Jaap de Hoop Scheffer sanoi kuitenkin, että Georgiasta ja Ukrainasta tulee lopulta jäseniä.
Tätä skenaarion nopeuttamiseksi Ukraina oli saatava täysin lännen leiriin ja sen takia 2014 Maidanin vallankaappaus, jolloin Usa asetti Kiovaan länsimyönteisen ja erittäin venäjävihamielisen hallinnon.Valehtelet. Maidanilla ei kaapattu valtaa ja Ukrainan hallinnon valitsi Ukrainan parlamentti. Eikä edes uusi hallinto hakenut tai yrittänyt hakea NATO:n jäseneksi. Mutta siitä tuli toki vihamielinen Venäjää vastaan, koska Venäjä hyökkäsi Krimillä valtaamaan sen ja aloitti sodan itä-Ukrainassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naton huippukokouksessa Bukarestissa huhtikuussa 2008 Nato päätti, ettei se vielä tarjoa jäsenyyttä Georgialle ja Ukrainalle. Naton pääsihteeri Jaap de Hoop Scheffer sanoi kuitenkin, että Georgiasta ja Ukrainasta tulee lopulta jäseniä.
Tätä skenaarion nopeuttamiseksi Ukraina oli saatava täysin lännen leiriin ja sen takia 2014 Maidanin vallankaappaus, jolloin Usa asetti Kiovaan länsimyönteisen ja erittäin venäjävihamielisen hallinnon.Tuo Usan asettama Kiovan uusi hallinto purki välittömästi kielilain eli Venäjän kielen virallisen aseman ja aloitti terrorismin vastaisen sodan Itä-Ukrainan venäjänkielisiä/venäläisiä vastaan, koska nämä eivät halunneet alistua Kiovan uuden hallinnon sorron ja väkivallan alle.
Anonyymi kirjoitti:
Tuo Usan asettama Kiovan uusi hallinto purki välittömästi kielilain eli Venäjän kielen virallisen aseman ja aloitti terrorismin vastaisen sodan Itä-Ukrainan venäjänkielisiä/venäläisiä vastaan, koska nämä eivät halunneet alistua Kiovan uuden hallinnon sorron ja väkivallan alle.
Höpsis. Levottomuudet itä-Ukrainaan lietsoi Venäjä itse valheelllisella propagandallaan, sotilaidensa, ammattimaisten agitaattoreidensa ja huligaaniensa avulla oikeuttaakseen rikollisen hyökkäyksensä Ukrainaan. Ukraina julisti terrorismin vastaisen sodan vasta kesällä 2014, kun Venäjä oli jo hyökännyt Ukrainaan keväällä.
- Anonyymi
Molokin valhe perustuu toistoihin, aivan kuten valtamediakin tekee.
Onneksemme sen jutut ovat niin epäjohdonmukaiset, ettei mene läpi missään, edes täällä. Anonyymi kirjoitti:
Molokin valhe perustuu toistoihin, aivan kuten valtamediakin tekee.
Onneksemme sen jutut ovat niin epäjohdonmukaiset, ettei mene läpi missään, edes täällä.Kerropas, mikä tuossa oli valhetta, kun valehtelusta syytät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Molokin valhe perustuu toistoihin, aivan kuten valtamediakin tekee.
Onneksemme sen jutut ovat niin epäjohdonmukaiset, ettei mene läpi missään, edes täällä.Hyvin menee läpi siinä kuin valtamediakin!
Ainoastaan Venäjän Tiltun alkeellinen provoilu tökkii! - Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Kerropas, mikä tuossa oli valhetta, kun valehtelusta syytät.
Kaikki, sinä et pysy tosiasioissa missään, osasi on valehdella.
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki, sinä et pysy tosiasioissa missään, osasi on valehdella.
Haha. Kun tiltu, joka yrittää täällä valehdella jopa, ettei Venäjä lainkaan edes ole hyökännyt Ukrainaan, yrittää perusteetta syyttää minua valehtelusta, niin onhan se absurdia.
- Anonyymi
Putinsti mussuttaa.
- Anonyymi
Molok on aika tyhmä jopa trolliksi, se yrittää väärentää tapahtuneen historiankin.
Onko tilanne niin epätoivoinen?- Anonyymi
Itsehän sinä et muuta teekään kuin väärennät historiaa ja jopa nykytilaa!
- Anonyymi
Ukraina suoritti kansan murhaa 2014 Venäläisvähemmistöä vastaan.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Ei suorittanut. Ukraina taisteli Ukrainaan hyökännyttä Venäjän armeijaa vastaan.
Myös Yk tunnustaa, että tuhansia Itä-Ukrainan venäjänkielisiä siviilejä on kuollut Poroshenkon 2014 aloittamassa ja Zelenskin jatkamassa sodassa, mikä osaltaan oli johtamassa Venäjän erikoisoperaatioon 2022.
Anonyymi kirjoitti:
Myös Yk tunnustaa, että tuhansia Itä-Ukrainan venäjänkielisiä siviilejä on kuollut Poroshenkon 2014 aloittamassa ja Zelenskin jatkamassa sodassa, mikä osaltaan oli johtamassa Venäjän erikoisoperaatioon 2022.
Valehtelet, tiltu. Sodan aloitti Venäjä itse hyökkäämällä Ukrainaan. Siviilejä kuoli vuosina 2014-2021 tuossa Venäjän aloittamassa sodassa n. 3300 ja noin puolet heistä Venäjän tulituksessa, puolet Ukrainan.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Valehtelet, tiltu. Sodan aloitti Venäjä itse hyökkäämällä Ukrainaan. Siviilejä kuoli vuosina 2014-2021 tuossa Venäjän aloittamassa sodassa n. 3300 ja noin puolet heistä Venäjän tulituksessa, puolet Ukrainan.
Myös tässä nähdään törkeääkin törkeämpää tapahtumien vääristelyä ja sitä molokin jutut ovat aina olleet.
Anonyymi kirjoitti:
Myös tässä nähdään törkeääkin törkeämpää tapahtumien vääristelyä ja sitä molokin jutut ovat aina olleet.
"OHCHR estimates that between 14,200 and 14,400 people, including civilians and military personnel, were killed in relation to that conflict from April 14, 2014, to December 31, 2021. Of them, at least 3,400 were civilians."
- Anonyymi
Koska Usa on vyörynyt Irakiin?
- Anonyymi
Tammikuussa 2022 Donbassin rajalla toimivat ETYJ:n tarkkailijat totesivat Naton kouluttamien suurten Ukrainan joukkojen ryhmittyvän lähelle rajaa tarkoituksenaan vallata Donbass sotilaallisesti. Venäjän duuma päätti tunnustaa Donbassin itsenäisyyden ja lähelle Venäjän ja Ukrainan välistä rajaa kokoontuneet Venäjän joukot aloittivat sotatoimet estääkseen Donbassin kansanmurhan täydentymisen. Ukrainan armeija oli aloittanut tulituksen viikkoa ennen tätä.
- Anonyymi
Juuri näin. NATO koulutti ja aseisti Ukrainaa,ja vähät välitti Minskin sopimuksista, aivan kuten Angela Merker sanoi.
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin. NATO koulutti ja aseisti Ukrainaa,ja vähät välitti Minskin sopimuksista, aivan kuten Angela Merker sanoi.
NATO auttoi Ukrainaa puolustamaan itseään Venäjän fasistien hyökkäykseltä ja kansanmurhalta.
- Anonyymi
Ja edellämainittua Luhanskin ja Dombasin kansanmurhaa oli jo vuonna 2022 jatkunut 8 vuotta, eli siitä kun Ukrainassa tehtiin verinen aseellinen vallankaappaus 2014 (Maidanissa), länne tukemana. Näin ollen koko Ukrainassa oleva sota on lännen ja Naton aikaansaama kansanmurha.
YK tutki Venäjän valheet Ukrainan tekemästä kansanmurhasta itä-Ukrinassa ja totesi ne Venäjän paskapuheiksi. Ja Maidanilla ei kaapattu valtaa, vaan valta Ukrainassa vaihtui parlamentissa äänestyksellä. Maidanillakin muuten mielenosoittajia ampui presidentti Janukovitshin omat turvallisuusjoukot, Berkutit.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
YK tutki Venäjän valheet Ukrainan tekemästä kansanmurhasta itä-Ukrinassa ja totesi ne Venäjän paskapuheiksi. Ja Maidanilla ei kaapattu valtaa, vaan valta Ukrainassa vaihtui parlamentissa äänestyksellä. Maidanillakin muuten mielenosoittajia ampui presidentti Janukovitshin omat turvallisuusjoukot, Berkutit.
Molo, taas väärin. USA tuki oppositiota vallankaappauksessa.
Anonyymi kirjoitti:
Molo, taas väärin. USA tuki oppositiota vallankaappauksessa.
Höpsis tiltu. Ei edes ollut vallankaappausta. Juttusi ovat valheita.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Höpsis tiltu. Ei edes ollut vallankaappausta. Juttusi ovat valheita.
Mitä eroa on vallankumouksella ja vallankaappauksella.
Ei mitään. Tarkoittavat samaa tapahtumaa sekä asiaa. Anonyymi kirjoitti:
Mitä eroa on vallankumouksella ja vallankaappauksella.
Ei mitään. Tarkoittavat samaa tapahtumaa sekä asiaa.Opiskelehan lisää suomea:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vallankumous
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vallankaappaus- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Opiskelehan lisää suomea:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vallankumous
https://fi.wikipedia.org/wiki/VallankaappausOlen joskus aiemminkin tuonut sen esiin miten saan tämän nolorepemolon kirjoittamaan juuri niin kuin haluan.
Kiitos sulle nolorepemolo: Tämä vastaa täysin ja yksi selitteisesti Maidanin tapahtumia.
"Vallankaappaus tarkoittaa valtion johdon syrjäyttämistä äkillisellä, yleensä sotilaallisella, hankkeella. Usein tärkeimmät hallintorakennukset miehitetään, joukkotiedotusvälineistä tärkeimmät otetaan haltuun ja valtiojohto pidätetään tai ajetaan maanpakoon" Anonyymi kirjoitti:
Olen joskus aiemminkin tuonut sen esiin miten saan tämän nolorepemolon kirjoittamaan juuri niin kuin haluan.
Kiitos sulle nolorepemolo: Tämä vastaa täysin ja yksi selitteisesti Maidanin tapahtumia.
"Vallankaappaus tarkoittaa valtion johdon syrjäyttämistä äkillisellä, yleensä sotilaallisella, hankkeella. Usein tärkeimmät hallintorakennukset miehitetään, joukkotiedotusvälineistä tärkeimmät otetaan haltuun ja valtiojohto pidätetään tai ajetaan maanpakoon"Haha, Eihän Ukrainassa noin käynyt, vaan näin, Wikipedia:
"In the afternoon, the Rada voted 328–0 (about 73% of its 447 members) to remove Yanukovych from his post and to schedule an early presidential election for 25 May."
- Anonyymi
Usa ei ole mitään valloitussotia harrastanut.
Usa ei ole väkipakolla ottanut itselleen lisämaata.
Usa on ainoastaan mennyt apuun kun on pyydetty, siinä on pieni ero rysyjen touhuun. - Anonyymi
En ymmärrä tuota pakotteista itkemistä. Paskov ja saharoova jatkuvasti kertovat julkisesti että oli onnenpotku nuo pakotteet, venäjän talous lähti nousukiitoon.
- Anonyymi
Oho!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012150Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981940Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041776Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321361
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii261131Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671099- 511057