Suomi siirtyy vaiheeseen jossa 2500-3000 MW tuulivoimaa alkaa olla normaalia ja päivä tuotannon 5000 MW ei enää ole uutisoinnin arvoista. Sen sijaan kun tulee alle 1000 MW päivä siitä persunassukat repii liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä.
Tänään koko päivän tuulivoimaa yli 5000 MW
Anonyymi-ap
50279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Seuraavn vuosikymmenen aikana tuulivoiman tuotantokapasiteetti nelinkertaistuu:
"Suomen tuulivoimakapasiteetin on arvioitu nelinkertaistuvan seuraavan kymmenen vuoden kuluessa"
https://www.fingridlehti.fi/suomen-ensimmainen-synkronikompensaattori-mahdollistaa-tuulivoimatuotannon-kasvun/
Ydinvoimalat tulevat häviämään Suomesta seuraavan 20 vuoden sisään.
Joitain pieniä reaktoreita tulee olemaan aina tiettyjen kyvykkyyksien ylläpitämiseksi, mutta suurta osaa ne eivät kokonaistuotannossa näyttele.
Trendi on selvä, änkyröinti ei auta...
Todennäköisempää on, että kaikki tuulivoimalat tuhotaan 20 vuoden sisään. En edes ymmärrä miksi jotkut teeskentelevät pitävänsä noista ällöttävän rumista ja meluisista hökötyksistä, joita eläimetkin pelkäävät.
Helvetin kallista rakentaa tuulivoimala jos ei tiedä tuottaako se mitään huomenna...riippuu ihan säästä?
Loppupelissä aina asiakas maksaa myllyn tuotti se sähköä taikka ei.
Ei se noin mene että tyynenä päivänä mylly seisoo ja joku muu sen maksaa....
Helvetin kallis oli rakentaa OL3, ja kesti 20 vuotta. Sitten se hajosi heti, ja on muutenkin pari kuukautta pois tuotannosta vuodessa, toisin kuin tuulivoima jota tulee tasasen varmasti.
Plus ydinvoimaan liittyvät riskit ja ongelmat. Ja uraania ei Suomesta saa, eikä täällä jalosteta.
Ja aivan älyttömillä rahavirroilla tuota ydinvoimaa ovat valtiot historiallisesti subventoineet, ei se olisi omillaan lähimainkaan kannattavaa.
Jos nyt tuulivoimaa tuetaan edes murto-osalla siitä rahasta, millä öljyteollisuutta ja ydinvoimaa on aikojen saatossa tuettu, niin ei se ole lainkaan väärin.
Tuulivoima erittäin hyvä mikäli tuottaja TAKAA että sähköä tulee täysin säästä riippumatta. Jos ei pysty takaamaan niin eipä sillä mitään tee.
Sähköä ostavien yksityisten kotitalouksienkin pitäisi jäädä ilman sähköä jos ei tuule niin huomaisivat mistä kyse? Tässä MUIDEN pitää taata että jotkut vitun tuulivoiman kannattajat saa sähköä myös tyynellä ilmalla.
Ei se ydinvoimalakaan takaa mitään 1 kk huoltotauon tai muun ongelman aikana. Ydinvoiman kannattajat jotta saavat sähköä on muiden täytynyt taata sitä asiaa miljardeilla. Sulla ei ole minkäänlaista käsitystä kuinka paljon valtiollista (ts. veronmaksajien) tukea tuo ydinvoima tarvitsee ja on historian saatossa tarvinnut...
Ydinpolttoaine pitää kaikki tuoda Suomeen muualta, se on 100 % riippuvuus. Tuulivoima on taas 100 % kotimaista, ja sen avulla voidaan tarvittaessa tuottaa vaikka kaikki tarvittava säätövoimakin.
Ja kaikki tuulivoimalat valmistetaan muualla ulkomaisesta materiaalista ja niiden käyttöikä on lyhyt ja ne hajoavat jatkuvasti. Tuulivoima on täysin riippuvainen ulkomaista. Eikä tuulivoimalla voida tuottaa säätövoimaa.
Lisäksi tuulivoimalat ovat oksettavan rumia hökötyksiä jotka pitävät kovaa meteliä. Lähelle ihmisasutusta niitä ei saisi rakentaa juuri tuon takia.
Ydinfanaatikolla meni blasmat suuhun ja tuloksena älyvapaata trollaamista.
Tuulivoimalat voidaan tarvittaessa rakentaa 100 %:sen kotimaisista raaka-aineista 100 %:sesti Suomessa.
Niin, no, paitsi Talvivaarasta!
On tarkka käsitys! Ydinvoimaa ei ole tuettu Suomen verovaroilla käytännössä ollenkaan!
Vain pieniä määriä saadaan uraania Talvivaarasta sivutuotteena, eikä Suomessa edelleenkään voida jalostaa sitä polttoaineeksi, vaan se pitää lähettää ulkomaille jalostettavaksi. Jonka jälkeen omavaraisuusaste on edelleen nolla, jalostuskapasiteetin täysin puuttuessa Suomesta.
Se on täysin väärä käsitys.
Tällä hetkellä mitään tuulivoimalaa ei valmisteta Suomessa. Ei ainuttakaan eikä mitään tuulivoimaloiden täydellistä tuotantoa ole edes suunnitteilla.
Ja tuulivoimaloiden käyttöikä on lyhyt ja ne ovat edelleenkin oksettavan rumia ja meluisia hökötyksiä. Oikeastaan niitä ei saisi rakentaa 20 km lähemmäksi mitään asutusta (ei edes mökkiä) eikä taatusti lähellekään suojeltuja alueita.
Tällä hetkellä mitään tuulivoimalaa ei valmisteta Suomessa. Ei ainuttakaan eikä mitään tuulivoimaloiden täydellistä tuotantoa ole edes suunnitteilla.
Ja tuulivoimaloiden käyttöikä on lyhyt ja ne ovat edelleenkin oksettavan rumia ja meluisia hökötyksiä. Oikeastaan niitä ei saisi rakentaa 20 km lähemmäksi mitään asutusta (ei edes mökkiä) eikä taatusti lähellekään suojeltuja alueita.
Tuulettomina päivinä ei paljon naurata, jos kulutus on tuulisten päivien mukainen. Kuka vapaaehtoisesti haluaa palella ja kyyröttää pimeässä silloin kun on pakkanen tyynisää. Ne varajärjestelmät pitäisi saada toimimaan ennen kuin sää yllättää. Ei auta haikailla, että niitä nyt suunnitellaan.
Ei sun tarvitse näitä asioita murehtia, fiksummat ihmiset järjestää jo asiaa. Fakta on että tuulivoiman määrä tulee lähitulevaisuudessa moninkertaistumaan, ja monivaarallinen sattumavoima aka. ydinvoima putoaa pois jossain vaiheessa.
Säätövoimaa tehdään tulevaisuudessa tuulivoiman itsensä avulla tuulisina päivinä, koska kokonaiskapasiteetti ylittää tuulisella säällä niin reilusti tarpeen.
Sähkö riittää hyvin nyt kuka nuo uudet tuulivoimalat maksaa jos niiden määrä lisääntyy?
Kuluttajat ts. veronmaksajat maksavat aina lopulta kaiken. Niin on myös maksettu ydinvoiman ja öljyteollisuuden historian saatossa tarvitsemat tuhannet tukimiljardit.
Tuuli-ja aurinkovoimalla kaikkein edullisin tuotantokustannus. Ja eteenkin aurinkovoimalla tuotantokustannuksen aleneminen vain jatkuu. 2040-luvulla aurinkovoimalla tuotetun sähkön kustannus putoaa nykyiseltä 4 sentin tasolta 2,5 senttiin.
Kaikki 20 vuotta sitten rakennetut myllyt on elinkaarensa päässä. Nuo paskat kun puretaan niin jokuhan senkin maksaa. Taitaa 5 euroo kilovatilta olla pikku hinta.
Myllyjen purkaminen on pikkujuttu kun vertaa fossiilisiin ja ydinvoimaan.
Ydinvoimaa tullaan rakentamaan lisää ja sitten oksettavan rumat tuulivoimalat voidaankin tuhota.
Aurinkovoima on Suomessa kaikkein idioottimaisin sähkön tuotantomuoto. Vain idiootit käyttävät rahaa aurinkopaneeleihin. Sähköä tarvitaan Suomessa lähinnä keskellä talvea, ei kesällä ja silloin aurinkopaneelit ovat turhia. Jos aurinkopaneelit eivät tuota keskellä yötä ja talvea sähköä niin siihen ei kannata laittaa rahaa.
Tiesitkö että Suomessa maaliskuun lopulla on hyvä tuotanto juuri heijastavan lumen antaessa buustia. Aurinkoinen mutta viileä ilma antaa hyvän tuoton.
Johan nyt ydinvouholla meni laukalle.
Maaliskuu onkin jo kevättä eikä sillä ole paskankaan väliä. Oleellista on miten paljon aurinkovoimala tuottaa joulu- ja tammikuussa.
Reippaasti yli 6000 MW, eli noin neljän Olkiluoto 3 ydinvoimalan verran sähkötuotantoa tänäänkin.
Niin, olettaen että se OL3 toimii, eikä ole taas joku turbiini rikki. Tai terroristit, Venäjä tai luonnonmullistus aiheuttanut reaktorin katastrofaalista sulamista...
Juuri äsken yli 6200 MW.
Ja uutta kapasiteettia rakennetaan joka vuosi 1000-2000 MW tahdilla.
Huoltovarmuuden kannalta paras on 100 % kotimainen tuulivoima, eikä tuulivoima muodosta valtavaa kriisiajan turvallisuusriskiä kuten ydinvoimalat, joiden polttoaineen saatavuus kotimaasta on pyöreä nolla.
Ydinvoimala on mitä mehukkain sotilaallinen kohde, ja sen uudelleen rakentaminen tuhoiskun jälkeen on mahdotonta. Koko seutu on saastunut käyttökelvottomaksi sadoiksi vuosiksi.
On typerää rakentaa suuria ydinvoimayksiköitä. On järkevää rakentaa hajautettuja pieniä tuulivoimaloita.
Ydinvoimala on aina turvallisuusriski, myös normaalitilanteessa. Mahdollisuus katastrofaaliseen tapahtumaan on pieni, mutta pidemmän ajan kuluessa se toteutuu vääjäämättä. Lisäksi toteutuessaan se on vaikutuksiltaan laajamittainen ja peruuttamaton.
Katkerien persujen jäkätystä on hauska seurata. Jäkättäminen johtuu siitä että heillä on noloa tunnustaa olleensa koko ajan väärässä. Jäkättämisellä yritään peitellä oma väärässäoleminen.
Älä yritä tehdä tästä politiikkaa. Tuulivoima on puhtaasti järjen kautta paras ratkaisu.
Tuulivoimalan rakentaminen on halpaa. Mutta sen purkaminen ja hävitys todella kallista. Nyt kun niitä ollut vuosikymmenien ajan rakenteilla niin hupaa seurata mitä niiden purku ja hävitys maksaa.
Tarvitaan ihimsiäkin tuplasti kun ensin puretaan vanhat paskat pois ja vasta tuonjälkeen päästään uutta pystyttämään tilalle.
Hah hah, hauska läpändeeros! Vertaapa ydinjätteen aiheuttamiin ongelmiin ja ydinvoimaloiden purkamiseen!
Uusien voimaloiden elinkaari on 30 vuotta. Sinä aikana yksi 6 MW voimala ehtii tuottaa noin 475 000 MWh sähköä.
Tuottaa vuosittain tuollainen 6 MW tuulivoimala jo lähes 1500 modernin omakotitalon sähkön.
Hetken huumaa , carpediam eli tartu hetkeen.🤹
Anteeksi kuinka?
Jep, OL3 jäi viimeiseksi.
Ei jää viimeiseksi. Helen on ainakin tekemässä pienydinvoimalaa.
Keskiviikon koko vuorokauden tuulituotanto oli 5177 MWh/h. Ennätys. Tällaiset 5000 MW ylittämiset päivä tuotannossa tulevst yleistymään jatkossa.